Biuletyn Informacji Publicznej

Modernizacja dwóch przejść dla pieszych na drodze krajowej przy al. Jana Pawła II i na drodze gminnej przy ul. Szkolnej

NAZWA PROGRAMU

Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 -2020

CEL SZCZEGÓŁOWY

Cel szczegółowy nr 2: Bezpieczne przejścia dla pieszych

TYTUŁ PROJEKTU

Modernizacja dwóch przejść dla pieszych
A)    na drodze krajowej przy al. Jana Pawła II (skrzyżowanie z ul. Mieszka I),
B)    na drodze gminnej przy ul. Szkolnej (w okolicy szkoły, na wysokości schronu przeciwlotniczego)

DATA PODPISANIA POROZUMIENIA

17.07.2019r.

WARTOŚĆ PROJEKTU

109 544,00 zł

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA

100 000,00 zł co stanowi 91,29%

ZAKRES RZECZOWY PROJEKTU:

W ramach projektu przeprowadzone zostaną modernizacje dwóch przejść dla pieszych -
a) przejście dla pieszych na drodze krajowej DK40 przy ul. Jana Pawła II (skrzyżowanie z ul. Mieszka I)
b) przejście dla pieszych na drodze gminnej przy ul. Szkolnej (w okolicy szkoły podstawowej, na wysokości schronu przeciwlotniczego)

Przejście na Al. Jana Pawła II zlokalizowane jest na terenie miasta Kędzierzyn-Koźle w obszarze osiedla Piastów, które zamieszkiwane jest przez 8439 mieszkańców, co stanowi aż 15% całkowitej populacji mieszkańców miasta. W bliskiej odległości od planowanego do modernizacji przejścia dla pieszych znajduje się wiele istotnych punktów stanowiących bardzo popularny ciąg komunikacyjny, którym zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający do pracy poruszają się każdego dnia. „Zebra” prowadzi przechodniów przez drogę krajową nr 40, bardzo popularną i kierującą ruch samochodowy od obwodnicy południowej miasta przez osiedla Piastów, Blachownia do dużych obszarów przemysłowych (dawne Zakłady Chemiczne Blachownia, oraz tzw. Pole Południowe – największy obszar inwestycyjny stanowiący własność Gminy Kędzierzyn-Koźle). Dzięki temu ruch w komunikacji samochodowej przebiegający przez analizowane przejście dla pieszych jest stale wysoki. Sama okolica przejścia dla pieszych to z  jednej strony sklepy, największy w mieście klub fitness, boisko sportowe, publiczna szkoła podstawowa pomiędzy skrzyżowaniem ulic Al. Jana Pawła II i ul. Kazimierza Wielkiego do Mieszka I. Po drugiej stronie znajduje się teren leśny. W okolicy przejścia  znajduje się wejście do lasu (popularna wśród mieszkańców ścieżka spacerowa oraz biegowa i do jazdy na rowerze) oraz wejście na ulicę prowadzącą do Kanału Gliwickiego – gdzie często spacerują mieszkańcy, uczniowie pobliskiej szkoły i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 26.

Przejście na ul. Szkolnej jest to miejsce przez które przechodzą uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej (odległość: 240m), rodzice, nauczyciele a także mieszkańcy czy petenci chcący dostać się na pobliskie osiedle (odległość  200m), do Urzędu Celnego i biurowca (odległość 190m), przychodni lekarskiej (odległość 170m), czy stadion sportowy (odległość 150m).

Jest to miejsce przez które przechodzą również parkujący swoje samochody na jedynym z dwóch tej okolicy bezpłatnych parkingów (znajdujących się ok. 20m od przejścia).

Przejście znajduje się na jednej z dwóch dróg wjazdowo/wyjazdowych na osiedle Blachownia, drodze która dodatkowo prowadzi niemal cały ruch do głównej bramy wjazdowej na teren Zakładów Chemicznych Blachownia (odległość od przejścia : 300m)

W miejscach dzisiejszych przejść dla pieszych usytuowanych pomiędzy dwoma skrzyżowaniami  będą utworzone aktywne przejścia dla pieszych, różne w obu miejscach – 1) na ul. Szkolnej - będzie to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Aktywne przejścia dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych informuje kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu dla pieszych. Posiada on zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe (S-4 Kabel), znak drogowy D-6 z lampą ostrzegawczą,  nawierzchnię anty poślizgową w kolorach biało czerwonych, która ponadto zwiększa widoczność tego przejścia.
Takie innowacyjne przejście dla pieszych będzie drugim w Gminie Kędzierzyn-Koźle i jednym z nielicznych w województwie opolskim. Pierwsze zostało zmodernizowane w ramach programu „Razem Bezpieczniej” w 2018r. i spotkało się z dużym uznaniem mieszkańców miasta tak przechodniów jak i kierowców.

2) Al. Jana Pawła II – zgodnie z zaleceniem właściciela drogi w miejsce istniejących znaków pionowych informujących o w/w przejściu dla pieszych zostaną zamontowane odpowiednie znaki wyposażone w lampy ostrzegawcze aktywujące się poprzez czujniki ruchu w momencie pojawienia się pieszych przy przejściu oraz przejście zostanie wyposażone w tzw. dedykowane dla pieszych oświetlenie uliczne.
Powyższe zadanie będzie uzupełnione działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi. Zostanie przygotowana malowanka dla przedszkolaków „Bezpieczny pieszy”, zostaną zakupione: opaski odblaskowe, plecaczki/worki odblaskowe, szelki odblaskowe, które zostaną rozkolportowane wśród młodzieży szkolnej i przedszkolaków na poprowadzonych dla nich zajęciach o bezpieczeństwie.
Zajęcia z dziećmi będą odbywać się w miejskich przedszkolach i szkołach zlokalizowanych w niedalekiej odległości od modernizowanych przejść dla pieszych. Zajęcia będą prowadzić przygotowani do tego policjanci z Komisariatu Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu (zajęcia w szkołach – PSP nr 11 i 19) oraz strażnicy ze Straży Miejskiej (zajęcia w przedszkolu – PP nr 26).  Dyrekcje szkół oraz przedszkoli będą zaangażowane w konkursie na okładkę malowanki, która po wydrukowaniu będzie rozdawana przedszkolakom podczas spotkania ze strażnikami.

Projekt będzie realizowany przez Urząd Miasta w Kędzierzynie-Koźlu przy wsparciu Straży Miejskiej, Policji, Publicznego Przedszkola nr 26 oraz Szkoły Podstawowej nr 19 i 11.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel