Biuletyn Informacji Publicznej

  • Dugnad

Aktualności 2023 [PL]

"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. 

Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.  


31.12.2023 - "Cichy" przedsmak sylwestra

Nieszablonowa prywatka na koniec roku w Domu Dziennego Pobytu nr 5. Seniorzy szaleli na parkiecie w rytm największych przebojów, choć na sali panowała kompletna cisza. "Silent Disco" odbyło się w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Cicha dyskoteka, to impreza na której wszyscy uczestnicy otrzymują słuchawki bezprzewodowe, z których mogą słuchać jednego z trzech różnych kanałów muzycznych. Ścieżkę dźwiękową można zmienić w dowolnym momencie oraz regulować głośność. Oryginalna formuła zabawy przypadła seniorom do gustu i była doskonałym pomysłem na atrakcyjne spotkanie integracyjne.


29.12.2023 - Nauczyciele, którzy czują klimat

Eko-nauczyciele są już gotowi do lekcji. W ramach bezpłatnego cyklu szkoleń pedagodzy i bibliotekarze z naszego miasta otrzymali wskazówki i porady, jak skutecznie i ciekawie prowadzić zajęcia poświęcone ochronie środowiska. Nową wiedzę zdobyli dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Inspirujące warsztaty zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Uczestnicy kursu pt. „Trener edukacji ekologicznej” będą mieli teraz szansę inspirować zarówno dzieci jak i osoby dorosłe do podejmowania działań przyjaznych naszej planecie.


22.12.2023 - Setki znaczeń – jedna idea

Norweskie słowo „Dugnad” na dobre zapisało się w słowniku mieszkańców. Dla każdego ma jednak inne znaczenie. Stało się synonimem lokalnej wspólnoty i dobrych sąsiedzkich relacji. Kojarzy się również z ważnymi społecznie inwestycjami, możliwością rozwijania własnych pasji, odkrywania talentów i zdobywania nowych umiejętności.

O wszystkich tych inicjatywach można dowiedzieć się ze specjalnie dedykowanej strony: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl. Podsumowanie zrealizowanych przedsięwzięć ukazało się również na łamach lokalnej prasy.

KK24.pl: https://www.kk24.pl/artykul/20130,setki-znaczen-jedna-idea-slownik-dugnad-czesc-1
KK24.pl: https://www.kk24.pl/artykul/20144,setki-znaczen-jedna-idea-slownik-dugnad-czesc-2
KK24.pl: https://www.kk24.pl/artykul/20151,setki-znaczen-jedna-idea-slownik-dugnad-czesc-3
Tygodnik 7 Dni: Wydanie z dnia 15 grudnia
Tygodnik Partner: Wydanie z dnia 15 grudnia
Nowa Gazeta Lokalna: Wydanie z dnia 19 grudnia


19.12.2023 - Potańcówka w ciszy

Takiej imprezy dla seniorów w naszym mieście jeszcze nie było. To będzie potańcówka, którą z pewnością na długo zapamiętają. Pary będą brylować na parkiecie ze słuchawkami na uszach. „Silent Disco” rozkręci się w Domu Dziennego Pobytu nr 5 w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Wieczorek taneczny odbędzie się 28 grudnia. W programie poza dobrą muzyką znajdą się również konkursy i poczęstunek. Ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy. Te ruszają od jutra (20.12). Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 77 483 78 79 wew. 408.


11.12.2023 - "Dugnad" odkrywa nowe talenty

Mieszkania seniorów będą ozdabiać niezwykle modne i oryginalne dekoracje. Co najważniejsze wykonali je własnoręcznie podczas kreatywnych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Podopieczni Domu Dziennego Pobytu nr 3 poznali technikę makramy. Zamiast tradycyjnego szydełka to zręczne palce okazały się idealną techniką tworzenia wianków ze sznurka. Z kolei uczestnicy z Domu Dziennego Pobytu nr 1 poznali tajniki wykorzystania specjalnej żywicy. W ten sposób powstały nietuzinkowe ozdoby, które nie tylko pięknie się prezentują, ale pełnią również funkcję użytkową.


06.12.2023 - Ludzie wielkiego serca docenieni

Zazwyczaj stoją z boku niosąc bezinteresowną pomoc. Tym razem to oni błyszczeli w świetle reflektorów. Podczas pierwszej edycji „Gali Wolontariatu” wyróżniono osoby oraz stowarzyszenia, które na co dzień poświęcają swój czas dla innych. Gratulacje popłynęły nie tylko do nagrodzonych, ale również do wszystkich angażujących się w tą szlachetną ideę.

Organizatorem konkursu było Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, które zostało powołane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Celem przedsięwzięcia było docenienie najbardziej aktywnych organizacji na terenie miasta. Kapituła po burzliwych naradach wytypowała laureatów do tytułu „Wolontariusza Roku” w czterech kategoriach.

  • Wolontariat indywidulany: Maciej Lipiński
  • Wolontariat indywidulany wyróżnienie: Estera Liebert-Kraska
  • Wolontariat szkolny: Hufiec Pracy
  • Wolontariat szkolny wyróżnienie: I Liceum Ogólnokształcące
  • Wolontariat senioralny: Urszula Więcek
  • Wolontariat zespołowy: Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle
  • Wolontariat zespołowy wyróżnienie: Hufiec ZHP Kędzierzyn-Koźle

Galę zorganizowaną w hotelu „Solidaris” swoimi występami uświetnili lokalni artyści. Na scenie podziwiać można było popisy tancerzy z grupy „Funky Kids”, a o oprawę muzyczną zadbała Sara Derejczyk grająca na skrzypcach oraz Damian „Struna” Surow w duecie z Agatą Seidel.


04.12.2023 - Nauczyciel w roli ucznia

Dyrektorzy miejskich szkół i przedszkoli oraz pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania rozwijali swoje kompetencje na specjalnym szkoleniu. Nową wiedzę przyswoili dzięki zajęciom zrealizowanym w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Tematyka warsztatów obejmowała zmiany z zakresu prawa oświatowego i edukacji, w tym takie zagadnienia jak: statuty szkół i przedszkoli oraz prawo pracy w oświacie. Szkolenie miało na celu praktyczne przygotowanie kadry kierowniczej do nowo wprowadzonych przepisów.


30.11.2023 – Przymiarki do podsumowania „Dugnadu”

Liczba zorganizowanych przedsięwzięć robi wrażenie. Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, który na dobre zadomowił się w naszym mieście, zbliża się jednak do końca. Działania współfinansowane z tzw. „środków norweskich” realizowane będą do połowy przyszłego roku.

Mimo, że w planach są jeszcze kolejne warsztaty, spotkania integracyjne czy seminarium naukowe, a były budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 cały czas jest placem budowy, realizatorzy i partnerzy projektu podsumowują dotychczasowe inicjatywy. Raporty, o których mówiono podczas cyklicznej narady pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Artura Maruszczaka przesyłane są do właściwych ministerstw oraz państw darczyńców.


29.11.2023 - Seniorzy zdzierali parkiet do rana

Zabawa taneczna, występy i konkursy. Między innymi takie atrakcje przygotowali w tym roku organizatorzy zabawy andrzejkowej dla seniorów. Dźwięki muzyki i zdzieranego parkietu w osiedlowym Domu Kultury w Kłodnicy rozbrzmiewały do późnych godzin wieczornych. O magiczną i pełną wróżb atmosferę zadbano w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Na uczestników czekał ciepły posiłek, przekąski a także bufet kawowy. Oprawę muzyczną i liczne atrakcje zapewnił zespół "Orian Show". Za przygotowaniem imprezy dla mieszkańców 60+ stoi Gminne Centrum Seniora działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.


16.11.2023 - Lokalni bohaterowie poszukiwani

Na co dzień bezinteresownie poświęcają swój czas dla drugiego człowieka. Pora zrobić coś tylko dla nich. Ruszył konkurs na "Wolontariusza Roku 2023". Można już zgłaszać kandydatów do tego zaszczytnego tytułu w czterech kategoriach.

Organizatorem plebiscytu jest Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariuszy działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Kapituła przyzna honorowe wyróżnienia dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych osób w wolontariat na poziomach: indywidualnym, szkolnym, senioralnym i zespołowym.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 28 listopada 2023 roku. Można to zrobić dorga elektroniczną, jak i tradycyjną. Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie niezbędne szczegóły dostępne są pod adresem: https://copiw-kkozle.pl/aktualnosci/konkurs-na-wolontariusza-roku-2023.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na uroczystej Gali Wolontariatu, która odbędzie się 5 grudnia 2023.


15.11.2023 - Złota rączka z "Dugnadu"

Cieknący kran, niedomykająca się szafka, zapowietrzony kaloryfer. Dla części seniorów nawet niewielkie usterki stanowią ogromną przeszkodę. W Kędzierzynie-Koźlu w takich sytuacjach z darmową pomocą może przyjść fachowiec. To kolejna inicjatywa realizowania w ramach projektu „Dugnad”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców 65+ poprzez przeprowadzenie drobnych prac naprawczych w ich mieszkaniach, takich jak odmalowanie ścian czy naprawa uszkodzonych elementów. Zakres remontu zostanie określony indywidualnie dla każdego beneficjenta.

Osoby potrzebujące takiego wsparcie zostaną wskazane przez organizacje pozarządowe. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca wszystkie stowarzyszenia i fundacje do składania właściwych formularzy. Szczegóły podane są w regulaminie. Zgłoszenia w formie pisemnej przyjmowane są do 28 listopada 2023 r. w siedzibie MOPS-u przy ul. Reja 2A, w pokoju 214 do godz. 15.00. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 77/482-32-73.


 06.11.2023 - Wróżby z "Dugnadem"

Pora przypomnieć sobie, jak się wróży. Seniorzy z naszego miasta mogą już planować „Andrzejki”. Ruszyły zapisy na wieczór pełen magii. Wspólna zabawa i integracja odbędzie się dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Wosk pełnymi strumieniami poleje się 29 listopada w Osiedlowym Domu Kultury Kłodnica. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba zadbać o rezerwację. Chętni powinni zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 77 483 78 79, wewnętrzny 408. W programie poza licznymi atrakcjami organizatorzy zapewniają ciepły posiłek i bufet kawowy.


30.10.2023 – Narada w sprawie „Dugnadu”

Pod przewodnictwem zastępcy prezydenta Artura Maruszczaka odbyła się kolejna narada w sprawie realizacji projektu „Dugand w Kędzierzynie-Koźlu”. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele instytucji najbardziej zaangażowanych w jego wdrażanie.

Swoje sprawozdania złożyli kierownicy wydziałów urzędu miasta oraz dyrektorzy i pracownicy miejskich instytucji, takich jak MOSiR, MOPS czy biblioteka. W trakcie comiesięcznego spotkania podsumowano postępy związane z przebudową byłej siedziby PSP nr 6 oraz omówiono działania mające integrować mieszkańców. Społeczne więzi już od kilkunastu miesięcy zacieśniają stale organizowane bezpłatne szkolenia, warsztaty, wycieczki czy zawody sportowe.


13.10.2023 - Babcie i wnuki w jednej pracowni

„Dugnad” nieprzerwanie rozwija naszą kreatywność. Za nami kolejny cykl warsztatów organizowanych w Domach Dziennego Pobytu w Kędzierzynie-Koźlu. Z nowopowstałych pracowni korzystają nie tylko seniorzy, ale także przedszkolaki i uczniowie uczestniczący we wspólnych zajęciach.

Tylko w ostatnich tygodniach przeprowadzono m.in. zajęcia ceramiczne, czerpania papieru, tworzenia witraży oraz hortiterapię, czyli metodę wykorzystująca ogrody i kwiaty w pracy z pacjentami. Największą wartością tych spotkań jest wzajemna integracja międzypokoleniowa.


09.10.2023 - Wyjazdy studyjne po wiedzę i doświadczenie

Wolontariusze i członkowie organizacji pozarządowych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” ruszyli w Polskę. Za nimi fascynujące wycieczki do miejscowości Bardo oraz do Twierdzy „Srebrna Góra”. Wyjazdy poza walorami turystycznymi były także okazją do wzajemnej integracji oraz warsztatów.

Na uczestników czekało wiele atrakcji, które poprzedziły panele dyskusyjne dotyczący wpływu inicjatyw oddolnych na społeczność lokalną. Po solidnej dawce wiedzy mogli w praktyce sprawdzić, jak w innych zakątkach kraju działają podobne im organizacje. Udział w wydarzeniach był bezpłatny.


06.10.2023 - Wojaże po Polsce razem z „Dugnadem”

Te wycieczki na długo zostaną w pamięci seniorów. W ramach projektu „Dugnad” nestorzy z Kędzierzyna-Koźla odwiedzili urokliwe zakątki naszego kraju. Podczas wyjazdów do Kudowy Zdroju, Kłodzka i Parku Ojcowskiego nie tylko wspólnie zwiedzali, ale mieli też okazje do lepszego poznania się i wzajemnej integracji.

Bezpłatne wojaże zorganizowało Gminne Centrum Seniora działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Inicjatorzy zapewnili przejazd, ubezpieczenie, obiad i opiekę pilota, ale także piękne wspomnienia i ekscytujące wrażenia. W Kudowie Zdroju uczestnicy mogli przespacerować się po parku zdrojowym czy zajrzeć do kaplicy czaszek. Z kolei w Kłodzku zwiedzano nie tylko stare miasto, ale eksplorowano również kopalnię złota. Park Ojcowski to natomiast niesamowite widoki i bliskie spotkania z cudami natury.


05.10.2023 - Rehabilitanci na etacie „Dugnadu”

Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Nestorzy z Kędzierzyna-Koźla o swoją kondycję fizyczną dbają pod okiem specjalistów. Mieszkańcy 60+ z bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutami korzystają dzięki projektowi „Dugnad”.

Seniorzy z kół „Piasty”, „Śródmieście” i „Blachownia” wzięli udział w praktycznych wykładach z ekspertami. Pierwsza grupa spotkała się z rehabilitantem, który wyjaśniał, jak ważna jest poranna gimnastyka i codzienna aktywność. Druga z kolei dowiedziała się sporo na temat diagnostyki stóp. Uczestnicy mieli okazję zbadać się na podoskopie i dowiedzieć się, jak odpowiednio dobrać wkładkę do buta.


04.10.2023 - „Dugnad” zadba o Twoje zdrowie

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mogą skorzystać z kolejnego pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych. Wizyty u specjalisty są możliwe dzięki projektowi „Dugnad”. Pojawiła się okazja do diagnozy pod kierunkiem osteoporozy, gruźlicy i chorób płuc. W ofercie znalazł się też program rehabilitacji.

Koniecznym warunkiem skorzystania z badań profilaktycznych jest zameldowanie na pobyt stały lub czasowy powyżej roku na terenie gminy.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy skierowany jest do kobiet urodzonych między 1 stycznia 1948 roku a 31 grudnia 1968 roku oraz mężczyzn urodzonych między 1 stycznia 1948 roku a 31 grudnia 1963 roku. Badania prowadzi Centrum Diagnostyczno-Medyczne Forest Med znajdujące się na placu Jana Surzyckiego 1. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja (osobista lub telefoniczna pod numerem 77 481 05 92 ). Maksymalna liczba osób objętych badaniem wynosi 470 mieszkańców.

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania gruźlicy i chorób płuc skierowany jest do wszystkich mieszkańców urodzonych między 1 stycznia 1958 roku a 31 grudnia 1978 roku. Badania prowadzi Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu w pracowni RTG przy ul. Harcerskiej 11. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco bez wcześniejszej rejestracji. Maksymalna liczba osób objętych badaniem wynosi 333 mieszkańców. Na miejscu wymagane jest skierowanie od lekarza.

Program rehabilitacji skierowany jest do wszystkich mieszkańców, którzy w tym roku nie skorzystali jeszcze z tego typu bezpłatnej oferty. Zabiegi prowadzi Rehab Sp. z o.o. mieszcząca się przy ul. Poziomkowej 13. W pakiecie znajdują się 2 rodzaje zabiegów po 10 powtórzeń. Wymagana jest wcześniejsza osobista rejestracja.


03.10.2023 - Z myślą o skrzydlatych mieszkańcach Kędzierzyna-Koźla

Jak nazywają się skrzydlaci przyjaciele, którzy na co dzień przelatują nad naszymi głowami? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów pt. „Jestem na pTak”. Dzieci i seniorzy nie tylko poznali, które gatunki zamieszkują nasze miasto, ale także zbudowali dla nich budki lęgowe.

Bezpłatne zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele Fundacji „Los Polacos”. Był to już ostatni wykład przygotowany w ramach cyklu „Ekologia łączy pokolenia”.


30.09.2023 - Kajakami na długich dystansach

Mokro od dołu i mokro od góry. Padający deszcz nie ugasił jednak zapału i nie zmył uśmiechu z ust uczestników "Długodystansowych Regat Kajakowych". Zmagania na Odrze zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Do rywalizacji przystąpiła ponad setka młodych sportowców ścigających się na dystansach od 500 metrów do 5 kilometrów. Na przystani „Szkwał” zameldowali się zawodnicy z 7 klubów z całej Polski. Poza załogami z naszego miasta dopingować można było także ekipy m.in. z Opola, Wrocławia czy Katowic.


29.09.2023 - „Dugnad” wciąż na tapecie

Realizacja projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” już dawno za półmetkiem, ale nie zwalniają jednak starania, by jak najlepiej i najaktywniej wykorzystać jego ostatnie miesiące.

Za nami kolejne spotkanie koordynacyjne, w którym wzięli udział przedstawiciele jednostek zaangażowanych we wdrażanie tego przedsięwzięcia. Na zebraniu podsumowano zakończone już zadania i omówiono harmonogram planowanych.


28.09.2023 - Zawodnicy ZAKSY na integracyjnym mityngu

„Dugnad” skutecznie zaszczepia ducha sportu w młodym pokoleniu. Już po raz czwarty zorganizowano integracyjny mityng lekkoatletyczny w ramach projektu współfinansowanego z tzw. funduszy „norweskich”. Impreza udowadnia, że aktywność jest dla każdego: dla osób zdrowych, jak i tych ze specjalnymi potrzebami.

Gośćmi specjalnymi ostatniego już wydarzenia z tego cyklu byli zawodnicy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle: rozgrywający Przemysław Stępień oraz pochodzący z Norwegii środkowy Andreas Takvam. Na finał imprezy odbyła się wielka sztafeta złożona z ponad 250 uczestników, którzy razem pokonali dystans o długości 500 metrów. W zawodach uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek” oraz dzieci i uczniowie z kilkunastu kędzierzyńsko-kozielskich przedszkoli i szkół. Na każdego na mecie czekał pamiątkowy medal przygotowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.


27.09.2023 - Dzieje się w byłej PSP nr 6

Z dawnych klas już prawie nic nie zostało. Budynek byłej podstawówki przy ul. Stalmacha zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Za nami kolejna narada budowy, która zbliża finalizację projektu o kolejny krok.

Wewnątrz jak i na zewnątrz budynku robota wre. Wykonawca wzmacnia fundamenty, przestawia ściany i demontuje grzejniki. W kolejnych tygodniach i miesiącach rozpocznie się następna faza prac mających przystosować „szóstkę” do jej nowej roli jako Centrum Współpracy „Dugnad”, gdzie poza tzw. mieszkaniami wspomaganymi swoje siedziby mieć będą m.in. Gminne Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.


26.09.2023 - 100 godzin lepienia w glinie

Warsztaty ceramiczne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury dobiegły końca. Spotkania z gliną odbywały się przez kilka ostatnich miesięcy. Podczas 100 godzin zajęć powstawały małe dzieła sztuki, a uczestnicy nie tylko odkrywali w sobie nową pasję, ale mieli także okazję do integracji.

Kreatywne lekcje cieszyły się ogromną popularnością. Pod okiem instruktorów dziesiątki osób próbowało swoich sił w trudnej, ale rozwijającej pracy twórczej. Taką możliwość zapewnił im projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


25.09.2023 - "Dugnad” chwyta za wiosła

Na Odrze ponownie zaroi się od kajaków. Kędzierzyn-Koźle już po raz drugi będzie gospodarzem regat. Tym razem zawody zostaną rozegrane na długich dystansach. Część zawodników będzie musiała przepłynąć odcinek nawet 5 kilometrów. Takie wyzwanie rzucił im projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Organizatorzy do rywalizacji zaprosili członków kilku klubów z Polski. 30 września na przystani „Szkwał” zamelduje się ponad setka uczestników. Swoich sił na oficjalnych zawodach spróbują również członkowie sekcji kajakarskiej działającej przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Bezpłatne treningi dla dzieci finansowane są z tzw. środków „norweskich”.


22.09.2023 - Seniorzy w przestworzach

Oni to naprawdę zrobili! 10 seniorów z naszego miasta skoczyło ze spadochronem. Nestorzy bujali w obłokach w asyście 10 uczniów z Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu. Podniebną „integrację” międzypokoleniową oraz realizację marzenia o lecie z 4000 metrów zapewnił im projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To niesamowite przeżycie dla wszystkich uczestników zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Dom Dziennego Pobytu nr 2 "Magnolia".


21.09.2023 - Seniorzy wpłynęli na Małą Panew

To była niezapomniana wycieczka, której nie udało się popsuć nawet kapryśnej pogodzie. Gminne Centrum Seniora zorganizowało ekscytujący i aktywny dzień dla mieszkańców 60+ w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Główną atrakcją wyjazdu był oczywiście spływ kajakowy na Małej Panwi, jednak nie zabrakło też innych niespodzianek. Po godzinach na wodzie uczestnicy wzięli udział w ognisku, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnej kiełbasy, gitary i wspólnego śpiewu.


20.09.2023 - Gotowi? Do startu… Dugnad!

To będzie już ostatnia odsłona mityngu lekkoatletycznego w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Stadion „Kuźniczki” po raz czwarty będzie gościł młodych sportowców, którzy udowodnią, że wspólne zawody to nie tylko rywalizacja, ale również integracja.

W zmaganiach wystartuje ponad 200 uczestników. Wśród nich znajdą się zarówno przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, jak i osoby ze specjalnymi potrzebami – podopieczni Domu Samopomocy „Promyczek”. 28 września nie wynik będzie najważniejszy, a sam udział w wydarzeniu.


18.09.2023 - Ptasie warsztaty

Budki lęgowe, to jedna z najbardziej znanych form wsparcia naszych skrzydlatych sąsiadów. Każdy będzie mógł im pomóc samodzielnie budując ptasi domek, a przy okazji zdobyć wiedzę w temacie ochrony i zwyczajów tych latających zwierząt.

Praktyczne warsztaty połączone z wykładem odbędą się 25 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Uczestnicy spotkania pod okiem instruktorów zbudują tradycyjne budki lęgowe dla ptaków, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


15.09.2023 - Seniorzy zaprosili na rodzinny piknik

Mieszkańcy 60+ opanowali kozielską Wyspę zapraszając całe rodziny do wspólnej zabawy. To punkt kulminacyjny obchodów Dni Seniora w Kędzierzynie-Koźlu.

W programie znalazły się występy artystyczne, konkursy, koncerty, zabawy, animacje, ścianka selfie, wieczorek taneczny „Mambomania". Piknik integracyjny na przystani „Szkwał” odbywa się także w ramach działach realizowanych przy projekcie „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


14.09.2023 - Z kijkami marsz prosto na biesiadę

Sport to najlepsza recepta na zdrowie. Nasi nestorzy nie stronią od aktywności fizycznej więc chwycili za kijki. W ramach obchodów Dni Seniora odbył się marsz nordic walking. Uczestnicy cały swój wysiłek zregenerowali podczas wspólnej biesiady.

Ognisko z kiełbaskami było idealnym zwieńczeniem pełnego wrażeń czwartku. Przy zabawie i integracji nie zabrakło śpiewów i dobrej muzyki. Atrakcje przygotowane w ramach tegorocznych obchodów „Dnia Seniora” zorganizowano przy wsparciu projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


13.09.2023 - Familijne kino pod chmurką

Babcie i dziadkowie z okazji swojego święta zaprosiły wnuki do kina. I to takiego nietypowego, bo pod chmurką. W ramach obchodów "Dnia Seniora" w amfiteatrze na osiedlu Piastów-Powstańców Śląskich odbył się seans filmu familijnego.

Projekcja była przeznaczona dla całych rodzin. Wyświetlony został obraz pt. ”Uwolnić Poly”. To historia niezwykłej przyjaźni dziesięcioletniej dziewczynki i cyrkowego kucyka, która dla obojga okazała się początkiem fascynującej przygody.

Atrakcje przygotowane w ramach tegorocznych obchodów „Dnia Seniora” zorganizowano przy wsparciu projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


13.09.2023 - Rok kreatywnych warsztatów z „Dugnadem”

To był rok intensywnych spotkań. Warsztaty organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” dobiegły końca. Za nami ostatnie zajęcia adresowane do najmłodszych oraz do osób, które chciały odkryć w sobie pasję do ceramiki. Jak zawsze było wesoło, kolorowo i kreatywnie.

W ramach przedsięwzięcia odbyło się 12 otwartych spotkań dla dzieci w wieku 3-7 lat. Zajęcia sensoryczne przybierały różne ciekawe formy. Podczas kreatywnych zabaw wykorzystywano farby, makulaturę, piasek, ziemię, artykuły spożywcze i wiele innych produktów. Dla nieco starszych zaoferowano z kolei 100 godzin zajęć z ceramiką. Uczestnicy tworzyli własne ozdoby, przedmioty codziennego użytku, a przy okazji nabywali nowych umiejętności. Najwięcej frajdy sprawiało chyba szkliwienie prac.

Wartością dodaną warsztatów poza samą integracją uczestników było to, że brały w nich udział także dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromny zainteresowaniem i odbywały się bezpłatnie.


12.09.2023 - Klucze do bram miasta w rękach seniorów

Władzę w Kędzierzynie-Koźlu przejęli seniorzy, którzy przez kilka dni celebrować będą swoje święto. Symbolicznie na ręce nestorów przekazała ją prezydent Sabina Nowosielska. Obchody w naszym mieście zainaugurowała uroczysta sesja.

Klucze do bram odebrała pani Krystyna Galara wraz z mężem, która jest doskonałym przykładem aktywności srebrnej grupy mieszkańców. 96-latka jest najprawdopodobniej najstarszym morsem w Polsce.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk od Miejskiej Rady Seniorów, przez uniwersytety trzeciego wieku po związki emerytów i rencistów. Serdeczne życzenia i gratulacje dla reprezentantów mieszkańców 60+ składali prezydent Sabina Nowosielska wraz z przewodniczącym Rady Miasta Ireneuszem Wiśniewskim oraz przewodniczącą komisji spraw społecznych Ewą Odulińską, starosta powiatu Paweł Masełko, wicemarszałek Szymon Ogłaza, radna sejmiku Brygida Kolenda-Łabuś, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agata Morkis czy inni zebrani goście.

O nastrój w trakcie uroczystej sesji Miejskiej Rady Seniorów zadbała kwiaciarnia „Różana Dekoratornia”, która bezpłatnie przyozdobiła salę narad. Z kolei na korytarzach magistratu przygotowano wystawę prac seniorów wykonanych w pracowniach rękodzielniczych powstałych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Uczestnicy mieli też przyjemność wysłuchania wykładu pt. "Miejsce seniora w naszym mieście na przestrzeni wieków" wygłoszonego przez członka zarządu Towarzystwa Ziemi Kozielskiej Tomasza Rogusa.


12.09.2023 - Co daje nam las?

Grzyby, jagody, jeżyny… to „dary lasu” jakie pierwsze przychodzą nam na myśl. Czy są jeszcze jakieś inne? Tego mogli dowiedzieć się najmłodsi podczas warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Z pytaniami dzieci mierzyła się przedstawicielka Nadleśnictwa.

Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej były połączeniem wykładu z zajęciami plastycznymi, co szczególnie ucieszyło małych uczestników. Poza tym dowiedzieli się również jakie zagrożenia czekają na nas w lesie, oraz co ważniejsze, jak my zagrażamy lasom i ich mieszkańcom.

W wydarzeniu wziął udział tłumacz języka migowego.


11.09.2023 - Ten tydzień będzie należał do seniorów

Dni Seniora na stałe wpisały się w kalendarz Kędzierzyna-Koźla. W tym roku program obchodów jest bardzo bogaty dzięki projektowi „Dugnad”. Zobaczcie, jak mocno zaskoczą nas miejscy nestorzy.

Święto jak zwykle zainauguruje sesja Miejskiej Rady Seniorów, na której symbolicznie zostaną im wręczone klucze do bram Kędzierzyna-Koźla. Kolejne trzy dni obfitować będą w wydarzenia kulturalne i sportowe. Nie zabraknie muzyki, tańca, projekcji filmowej, a jeden dzień poświęcony będzie aktywności fizycznej, która w końcu jest receptą na zdrowie. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Szczegóły dostępne są na plakacie.


08.09.2023 - Dary lasu poznasz w bibliotece

Kolejny przyrodniczy wykład w ramach projektu „Dugnad” czeka na słuchaczy w głównym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. O darach lasów opowie przedstawiciel Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Prelekcja w ramach cyklu „Ekologia łączy pokolenia” odbędzie się 11 września o godz. 10:30 w siedzibie instytucji na rynku. Zaproszeni są wszyscy, co jest główną ideą integracyjnych inicjatyw organizowanych ze wsparciem tzw. „Funduszy Norweskich”.

Ze względów organizacyjnych obowiązują jednak zapisy. Liczba miejsc ograniczona.


06.09.2023 - Kolejne wycieczki dla naszych seniorów

Po ekscytującej wyprawie do Wrocławia Gminne Centrum Seniora planuje już kolejne jednodniowe wycieczki w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Na trasie znajdą się Kudowa Zdrój, Ziemia Kłodzka i Park Ojcowski. 

W bezpłatnych integracyjnych wyjazdach mogą brać udział osoby, które ukończyły 60 lat. Wystarczy jedynie, że zgłoszą taką chęć. Zapisy przyjmowane są osobiście. Szczególy dostępne są telefonicznie pod numerem 77 483 78 79 wew. 408 lub w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej przy ul. Reja 2a w pokoju nr 8.

W „rozkładzie jazdy” znalazły się Kudowa Zdrój (21.09), Ziemia Kłodzka (28.09) oraz Park Ojcowski (03.10). Organizatorzy zapewniają przejazd, ubezpieczenie, obiad oraz opiekę pilota.

Liczba miejsc na darmowe wojaże jest ograniczona, więc liczy się kolejność zgłoszeń.


05.09.2023 - Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla na podbój Wrocławia

Grupa 50 seniorów z naszego miasta odbyła fascynującą wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska. Mieszkańcy 60+ mieli okazję całkowicie bezpłatnie odkryć tajemnice Wrocławia i zobaczyć jego najpiękniejsze miejsca i zabytki. Na wyprawę ruszyli w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Darmowe wojaże zorganizowało Gminne Centrum Seniora działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Seniorzy podczas jednodniowego wyjazdu wraz z przewodnikiem odwiedzili m.in. Ostrów Tumski, budynki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Stare Miasto z jego największą perełką, czyli ratuszem. Po emocjach związanych z podziwianiem centrum przyszedł czas na relaks i integrację w trakcie spacerów po urokliwych alejkach Ogrodu Japońskiego.

W planach są kolejne wycieczki w równie urokliwe destynacje w Polsce.


31.08.2023 - Seniorze, chwyć za wiosła

Kapryśna aura namieszała trochę w kalendarzu, ale nie zdołała pokrzyżować wszystkich planów. Integracyjny spływ kajakowy dla seniorów zorganizowany zostanie w innym terminie. Bezpłatna wycieczka nad Małą Panew w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” odbędzie się 19 września. Są jeszcze miejsca.

Darmowa oferta skierowana jest do mieszkańców 60+, którzy chcieliby przeżyć wodną przygodę. W programie poza samym spływem znajduje się również ognisko i wspólne biesiadowanie. Na wspólną wyprawę zaprasza Gminne Centrum Seniora działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Więcej informacji i zapisy pod numerem telefonu: 77 483 78 79 wew.408.


29.08.2023 - "Dugnad" bogatszy o ponad milion złotych 

Budżet projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” zwiększy się o ponad milion złotych. O tej dobrej wiadomości rozpoczęła się ostatnia odprawa w sprawie działań i inicjatyw współfinansowanych z tzw. „funduszy norweskich”. Dodatkowe środki będą pochodzić od państw darczyńców oraz z budżetu państwa.

Zebraniu, w którym uczestniczyli partnerzy zaangażowani w realizację przedsięwzięcia przewodniczyli zastępcy prezydenta Artur Maruszczak oraz Wojciech Jagiełło. W trakcie dyskusji wiele czasu poświęcono zadaniom inwestycyjnym. Podsumowano zakończoną niedawno modernizację Domu Kultury „Chemik”, dzięki której obiekt został dostosowany do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami. Tempa nabierają także prace związane z przebudową byłej siedziby Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha. W trakcie narady zaprezentowano harmonogram robót budowlanych.

Szczegółowo omówiono również pozostałe zadania prowadzone w ramach projektu, w tym warsztaty, wydarzenia kulturalne czy imprezy sportowe. Z darmowych inicjatyw skorzystały już tysiące mieszkańców. Ostatnio frekwencyjnym hitem okazały się m.in. integracyjne rejsy po Odrze połączone z wykładami na temat lokalnej bioróżnorodności. Z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej skorzystało ponad 500 osób. Podobna liczba mieszkańców bawiła się również podczas drugiej edycji Night Skating, czyli wieczornej przejażdżki na rolkach po głównych ulicach Śródmieścia zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że cały czas prowadzone są bezpłatne porady specjalistów skierowane do seniorów i organizacji pozarządowych. Do ich dyspozycji są m.in. prawnik czy księgowa.


28.08.2023 - "Dugnad" w eterze

"Dugnad" w pigułce na antenie Radia Park. Gościem stacji była Beata Pierzchlewicz. Kierownik wydziału strategii, rozwoju i środków pomocowych urzędu miasta zrelacjonowała dotychczasowy przebieg wdrażania projektu, gdzie samorząd korzysta z tzw. funduszy "norweskich".

Ważna informacja dotyczy kwoty, bo o milion złotych zwiększy się budżet przedsięwzięcia. W niedługim czasie realizowane będą kolejne działania, jak wsparcie zdrowotne. Tymczasem można posłuchać o tym, jak w ostatnich miesiącach "Dugnad" wpływał na życie mieszkańców Kędzierzyn-Koźla.

Całość rozmowy można wysłuchać pod linkiem: https://radiopark.fm/rozmowa-dnia-radia-park--beata-pierzchlewicz---25-08-2023,49,22439.html.


26.08.2023 - Rolki przy świetle Księżyca

Night Skating szybko zdobył popularność w Kędzierzynie-Koźlu. Kolejna edycja nocnego rolkowania cieszyła się równie dużym zainteresowaniem jak poprzednie.

Kilkuset uczestników miało okazję poszusować głównymi ulicami miasta w rytm energetyzującej muzyki dobiegającej z furgonetki prowadzącej ten barwny peleton. Do dobrej zabawy zaprosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


26.08.2023 - Krótka lekcja przed wieczorną jazdą

Każdy miał szansę podszlifować swoje umiejętności przed wieczornym szaleństwem pod fachowym okiem instruktora z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Od rana na kędzierzyńskim skateparku odbywały się warsztaty, na których chętni rozgrzewali się i przygotowywali do Night Skating. Oba wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Dugnad”.


25.08.2023 - Cykl MBP zacumował

To już koniec przyrodniczych rejsów „Z nurtem Odry” organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W ciągu 10 wycieczek uczestnicy mieli okazję poznać piękno przybrzeżnej natury.

Szum wody, rejs statkiem wycieczkowym i malownicze widoki skusiły setki osób, które chętnie uczestniczyły w „marynarskich” przygodach z MBP. Dzięki wykładom prowadzonym przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, można było poznać wiele ciekawych informacji o ekosystemie rzeki i jej otoczeniu. To były niezwykle edukacyjne i inspirujące doświadczenia, które miały za zadanie pokazać, że warto jest zwracać uwagę na piękno natury i dbać o jej ochronę.


24.08.2023 - Jedziemy z "Dugnadem"!

W tę sobotę (26.08) "Dugnad" wjedzie do centrum miasta. Zapraszamy na aż dwie imprezy adresowane do fanów jazdy na rolkach – zarówno tych najmłodszych, jak i trochę starszych. 

Poprzednie dwie edycje Night Skatingu swoją frekwencją udowodniły, że mieszkańcom spodobał się pomysł nocnego szusowania ulicami Kędzierzyna-Koźla. Rolkarzom jak zwykle będzie towarzyszyła muzyka, którą zafundują im Giorgio Sainz i David Hay. W ramach przygotowania do tego wieczornego maratonu mali sportowcy mogą wziąć udział w warsztatach rolkarskich, które odbędą się w sobotni poranek na skateparku przy al. Jana Pawła II.


21.08.2023 - "Chemik" otwarty na wszystkich

Prace budowlane dzięki którym Dom Kultury „Chemik” będzie bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych dobiegły końca. W budynku wiele się zmieniło. Za całym przedsięwzięciem stał projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Modernizacją, która najbardziej rzuca się w oczy jest winda, stanowiąca olbrzymie ułatwienie związane z dostępem na wyższe kondygnacje. Pojawiła się również specjalnie dostosowana łazienka oraz tzw. pokój wyciszeń. Zainstalowane zostały również rozwiązania przyjazne dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze, tabliczki oznaczeniowe z napisami alfabetem Braille'a oraz plan tyflograficzny budynku. Inwestycję osobiście „odebrała” prezydent Sabina Nowosielska. 


10.08.2023 - Kultura dostępna dla wszystkich

Prace związane z dostosowaniem Domu Kultury „Chemik” do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dobiegają końca. Dzięki temu instytucja stanie się jeszcze bardziej otwarta i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Pomógł w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Rozpoczęły się procedury odbiorowe co oznacza, że inwestycja jest już na finiszu. W budynku wiele się zmieniło. Z pewnością docenią to osoby ze szczególnymi potrzebami, bo to głównie z myślą o nich zmodernizowano obiekt. Ogromnym udogodnieniem jest montaż windy zapewniającej łatwy dostęp do wyższej kondygnacji. Pojawiła się również specjalnie dostosowana łazienka oraz tzw. pokój wyciszeń. Zainstalowane zostały również rozwiązania przyjazne dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze, tabliczki oznaczeniowe z napisami alfabetem Braille'a oraz plan tyflograficzny budynku.


09.08.2023 - Turystyczne wojaże seniorów z „Dugnadem”

Norweskie słowo „Dugnad” oznacza m. in. integrację. A jak poznać się lepiej, jeśli nie podczas wycieczki i przeżytej wspólnie przygody. Gminne Centrum Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej zabierze mieszkańców 60+ na bezpłatne wojaże po Polsce. Zapisy ruszyły.

W planach są darmowe wyjazdy na spływ kajakowy po malowniczej Małej Panwi oraz do jednego z najpiękniejszych miast w kraju, czyli do Wrocławia. Oferta skierowana jest do mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. Aby wziąć udział w wycieczce należy wypełnić kartę uczestnictwa i dostarczyć ją do siedziby MOPS-u. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje kolejność zgłoszeń. Więcej informacji udzielanych jest pod numerami telefonów: 77-483-78-79 wew. 408 oraz 77-483-20-63 wew. 213.

Wyjazd do Zawadzkiego odbędzie się 29 sierpnia, natomiast okazja, aby odwiedzić stolicę Dolnego Śląska pojawi się 4 września.


08.08.2023 - Leśnych "hoteli" nie zabraknie

Na większości osiedli Kędzierzyna-Koźla można wypatrywać  już „hoteli” dla zapylaczy. Zakończył się cykl warsztatów podczas których budowano domki dla pszczół, motyli i innych pożytecznych owadów. Darmowe zajęcia przeprowadzono w aż 6 różnych lokalizacjach, a ich gospodarzem za każdym razem była Miejska Biblioteka Publiczna.

Za nami kreatywne spotkania organizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu", które odbyły się w głównej siedzibie MBP na Rynku (Stare Miasto) oraz w jej filiach: nr 4 (Blachownia), 5 (Śródmieście), 10 (Kłodnica), 11 (Piastów-Powstańców Śląskich), 13 (Azoty). Frekwencja za każdym razem dopisywała, a za młotki i gwoździki chwytały całe rodziny.


07.08.2023 - "Dugnad" na rolkach

Nightskating powraca! Nocne rolkowanie ponownie zagości na ulicach miasta dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wspólny przejazd odbędzie się w ostatnią sobotę wakacji, a poprzedzą go oficjalna rozgrzewka oraz konkursy z nagrodami.

Trasa o długości 2,5 kilometra przebiegać będzie aleją Jana Pawła II, aleją Ignacego Lisa i ulicą Wojska Polskiego. Barwny peleton wystartuje spod hali sportowej „Śródmieście” i kilkukrotnie pokona zaplanowany odcinek. Na jego czele pojedzie wielki Pick-Up z DJ-ami na pokładzie.    


04.08.2023 - Dugnad Info już w kioskach

W aktualnych wydaniach lokalnych gazet można znaleźć informatory poświęcone realizacji projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Artykuł poświęcony jest adaptacji byłego budynku PSP nr 6 na cele społeczne. Poza tym sporo miejsca poświęcono norweskiej aurze, która rozgościła się w mieście.

Polecamy wydania papierowe tygodników z Kędzierzyna-Koźla, ale zachęcamy również do stałego zaglądania na stronę: www.dugnad.kedzierzynkozle.pl. Na specjalnie dedykowanym portalu publikowane są aktualności dotyczące tego niezwykłego przedsięwzięcia.


29.07.2023 - Biblioteka zachęca nie tylko do książek

Aktywna sobota z Miejską Biblioteką Publiczną. W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” placówka zaprosiła swoich czytelników do nieco innej formy spędzania wolnego czasu niż zazwyczaj.

Tym razem zamiast książek przygotowano dwie interesujące propozycje: rejs statkiem po Odrze oraz warsztaty budowania domków dla zapylaczy. Wydarzenia były bezpłatne dla uczestników. W sierpniu odbędą się kolejne wycieczki i zajęcia.


27.07.2023 - Razem dla innych

Ten wyjazd pozwolił im się zintegrować, aby jeszcze skuteczniej mogli pomagać innym. Wolontariusze oraz członkowie organizacji pozarządowych z naszego miasta wybrali się na wizytę studyjną do miejscowości Bardo. Wyjazd zrealizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Spływ pontonowy przełomem bardzkim na pewno dostarczył wielu emocji, ale przede wszystkim był okazją do poznania się, wymiany doświadczeń i zacieśniania więzi. Po wodnych przygodach grupa wzięła udział w prelekcji, ciekawych warsztatach i panelu dyskusyjnym. Na sam koniec uczestnicy szlifowali swoje umiejętności manualne i logiczne myślenie w trakcie gry „Folwark Szyfrów”.


26.07.2023 - Dawna szkoła dostanie nowe życie

Rusza największa inwestycja w ramach funduszy „norweskich” w Kędzierzynie-Koźlu. W byłym budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha powstanie Centrum Współpracy „Dugnad”. Obiekt całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Przystosowany on zostanie na cele społeczne, a dawne klasy zaadaptowane zostaną na tzw. mieszkania wspomagane.

W placówce swoje siedziby znajdą m.in. Gminne Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powstaną pokoje pobytu dziennego, jadalnia wraz z zapleczem kuchennym i sala konferencyjna. Ponadto znajdować się tam będzie kilkadziesiąt mieszkań przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Teren wokół budynku wypięknieje i jeszcze bardziej się zazieleni.

Właśnie nastąpiło przekazanie placu budowy, co daje wykonawcy zielone światło do rozpoczęcia gruntownej i kompleksowej przebudowy. Zgodnie z umową prace potrwają ponad rok, a całość inwestycji kosztować będzie blisko 22 miliony złotych.


24.07.2023 - Nowe domy dla zapylaczy

Wyjątkowe konstrukcje, które powstały w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej mają do spełnienia ważną rolę. Już nie długo staną się bezpiecznym schronieniem dla niezbędnych w przyrodzie owadów. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczestnicy spisali się na medal. „Hotele”, które wyszły spod ich rąk, są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Teraz mogą już tylko czekać na pierwszych lokatorów: pszczoły, motyle, trzmiele oraz wiele im podobnych zapylaczy.

Kolejne tego typu wydarzenia odbędą się w następnych placówkach. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem: 77 482 37 80 wew. 29


23.07.2023 - Integracja po Norwesku

To był już drugi piknik spod znaku projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Chociaż inspiracją były tradycje skandynawskie, to całe wydarzenie przebiegało w kameralnej, sąsiedzkiej atmosferze. Nie brakowało również zróżnicowanych atrakcji.

Gry i zabawy dla najmłodszych i norweskie przysmaki, to tylko niektóre z elementów, z których można było skorzystać na tej imprezie. Odbyły się również spotkania z pisarzem oraz z podróżnikiem. Wieczór miał muzyczne zakończenie, podczas którego uczestnicy wzięli udział nie w jednym, a aż dwóch koncertach na żywo.

 


19.07.2023 - Z nurtem integracji

Integracja społeczna nie jedno ma oblicze! Tym razem przybrała postać kajaków, którymi seniorzy i dzieci z naszej gminy ruszyli na spływ po Odrze. Przedsięwzięcie "Babciu, dziadku naucz mnie" zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. 

Podopieczni Domu Dziennego Pobytu nr 2 nie próżnują. Wczorajszy dzień spędzili pracowicie, ale przyjemnie udając się na długą kajakową wycieczkę, od stadionu „Kuźniczka” aż do przystani „Szkwał”. Towarzyszyła im młodzież z zaprzyjaźnionej placówki. Razem doświadczali czym jest integracja społeczna, współpraca i jak kreatywnie można spędzać czas w międzypokoleniowej grupie.


18.07.2023 - Obrazy wcale nie jak malowane

Włóczka, dratwa, mulina i guziki, tym razem zamiast do szycia posłużyły do stworzenia inspirujących obrazów na płótnie. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 4 mieli szanse wykazać się kreatywnością podczas warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Pełne radości i wzajemnej inspiracji zajęcia manualne pn. "Tworzymy z pasją" odbyły się w ramach inicjatywy "Razem raźniej". Pozwoliły one uczestnikom spełnić się artystycznie, ale przede wszystkim, pomogły realizować podstawowy cel projektu „Dugnad” – integrację. Podczas zajęć uczestnicy dzielili się pomysłami, doradzali sobie nawzajem i razem podziwiali efekty kreatywnej pracy. Dzięki warsztatom zyskali nie tylko piękne i unikalne dzieła, ale również inspirację do dalszego rozwoju swoich pasji.


14.07.2023 - Na Dębową marsz!

Seniorom z Kędzierzyna-Koźla niestraszne są ani dalekie marsze, ani wysokie temperatury. Po rozgrzewce pod Domem Kultury "Koźle" uzbrojeni w kijki ruszyli w stronę Dębowej, gdzie czekało ich wspólne biesiadowanie. Marsz "Walking Dębowa" odbył się dzięki inicjatywie Gminnego Centrum Seniora i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłoszonej w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Podczas marszu o długości około 5 km pod czujnym okiem przewodnika Zbigniewa Kubali, seniorzy mieli okazję cieszyć się pięknem przyrody. Po wyczerpującym, ale satysfakcjonującym spacerze uczestnicy mogli uraczyć się kiełbaskami z grilla oraz kaszanką z kapustą. Wspólne biesiadowanie przy ognisku prowadziła wokalistka Anna Jelinek tworząc przyjazną, muzyczną atmosferę.


13.07.2023 - Hej, Kędzierzyn-Koźle! Szykujcie piknikowe kosze!

Zbliża się druga odsłona „Pikniku Sąsiedzkiego i Międzypokoleniowego”, w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”! Zaplanowano masę atrakcji, które na pewno umilą czas zarówno dzieciom jak i dorosłym. Czeka nas niezapomniany dzień pełen radości, zabawy i przede wszystkim – integracji.

„Piknik sąsiedzki i Międzypokoleniowy” to wspaniała okazja, aby bliżej się poznać i cieszyć się towarzystwem naszych sąsiadów. Poza spotkaniami z pisarzem i podróżnikiem będzie okazja zasmakować potraw norweskich, posłuchać aż dwóch niezwykłych koncertów, wziąć udział w różnorodnych konkursach, animacjach dla najmłodszych. Wydarzenie odbędzie się 22 lipca, o godzinie 16:00 w Parku Pojednania. Przygotujcie się na pyszne jedzenie, fantastyczną atmosferę i niezapomniane chwile pod „patronatem” naszych norweskich sąsiadów!


12.07.2023 - Wolontariusze z Kędzierzyna-Koźla łączcie się

Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” realizowany jest na kolejnych polach. Tym razem dzięki środkom z tzw. funduszy „norweskich” jeszcze lepiej zintegrować będą mogli się lokalni aktywiści i wolontariusze z naszego miasta.

W planach jest wyjazd przedstawicieli organizacji pozarządowych na wizytę studyjną, który pozwoli im jeszcze bardziej zacisnąć nic porozumienia i współpracy. Przy okazji będzie również okazją do lepszego poznania się i zabawy.

Ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy.


08.07.2023 - Statkiem na spotkanie z bioróżnorodnością

Jesteśmy po inauguracji nowej inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej organizowanej w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu" pod nazwą „Z nurtem Odry”. 

Pierwsze wykłady poświęcone lokalnej bioróżnorodności, które zamiast w salach odbywają się na statku wycieczkowym cieszą się ogromną popularnością.

Darmowe wejściówki na eko-rejsy rozchodzą się błyskawicznie. O szczegółach pisaliśmy tutaj: https://kedzierzynkozle.pl/pl/aktualnosc/parostatkiem-w-piekny-rejs-po-odrze.


07.07.2023 - Nowe „domy” dla skrzydlatych przyjaciół

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” powstaną nowe domy. W ich budowie pomogą sami mieszkańcy, a skrzydlaci „lokatorzy” już przebierają skrzydłami i czekają na przeprowadzkę. Przed nami cykl ekologicznych warsztatów organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W ramach otwartych i bezpłatnych zajęć uczestnicy chwycą za młotki i śrubokręty i stworzą miejsca przyjazne pożytecznym owadom. W ten sposób każdy będzie mógł przygotować „hotel” dla pszczół czy motyli. W planach jest sześć spotkań, które odbędą się w głównej siedzibie instytucji oraz w filiach znajdujących się na kilku osiedlach.

Ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy.


05.07.2023 - Parostatkiem w piękny rejs… po Odrze

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna nowy cykl w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Instytucja kultury startuje z serią wykładów poświęconych lokalnej bioróżnorodności. Ta interesująca tematyka będzie prezentowana w niecodziennych okolicznościach. O skarbach natury usłyszmy na pokładzie statku podczas godzinnego rejsu.

W planie jest aż 10 bezpłatnych wycieczek. Odbędą się one: 7, 10, 29 lipca oraz 3 i 22 sierpnia (po 2 rejsy w każdym dniu). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy jedynie wcześniej zadbać o wejściówkę. Dostępne są one w głównej siedzibie biblioteki przy rynku oraz w filii nr 5 przy ul. Damrota. Ze względów organizacyjnych liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkie rejsy rozpoczną się na terenie stoczni „Damen” przy ul. Stoczniowców, gdzie można dojechać miejskim autobusem za pośrednictwem linii nr 2. Spotkania będą dostępne dla każdego. Weźmie w nich udział także tłumacz języka migowego.


02.07.2023 - Kajaki ścigały się na Odrze

Na Odrze zrobiło się tłoczno! Nasze miasto było gospodarzem pierwszych regat kajakarstwa klasycznego. Zawody odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Za wiosła chwyciło około setka sportowców z rocznika 2010 i młodszych. W szranki stanęły kluby z Czechowic-Dziedzic, Katowic, Opola, Tychów, Chechła, Tarnobrzegu i Kędzierzyna-Koźla.

Swój debiut na dużej imprezie zaliczyli także uczestnicy sekcji kajakowej MOSiR-u uruchomionej dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich.


01.07.2023 - Integracja po norwesku

"Integrerings piknik" po norwesku oznacza piknik integracyjny. W Kędzierzynie-Koźlu po raz kolejny będziemy mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje państw nordyckich, przy okazji wspaniale się bawiąc podczas rodzinnego wydarzenia.

Przed nami druga edycja "Pikniku Sąsiedzkiego i Międzypokoleniowego" organizowanego w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Spotykamy się 22 lipca w Parku Pojednania. Atrakcji nie zabraknie, więc już teraz warto zabukować tę datę w swoich kalendarzach.


30.06.2023 – Po integrację marsz

Seniorzy będą mieli kolejną okazję do aktywności i wspólnej integracji. W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” wyruszy marsz nordic walking zakończony wspaniałą biesiadą przy ognisku.

Na spacer z kijkami o długości około 5 kilometrów zaprasza Gminne Centrum Seniora działające przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Przemarsz poprzedzony będzie bezpłatnymi warsztatami objaśniającymi technikę i instruktaż profesjonalnego trenera. Nagrodą dla uczestników za wniesiony wysiłek będzie biesiada przy ognisku nad jeziorem Dębowa.


28.06.2023 - Porywająca rywalizacja z „Dugnadem”

Stu zawodników kajakarstwa klasycznego zmierzy się ze sobą nawzajem i z nurtem Odry, podczas regat na przystani „Szkwał”. Podczas zawodów, odbywających się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” będzie na co popatrzeć.

„Dugnad Sprint” to wyścig, który wciągnie nie tylko entuzjastów sportów wodnych. Organizatorzy przewidzieli również miejsce dla publiki. W ramach sąsiedzkiej integracji, będącej podstawą projektu współfinansowanego ze środków norweskich, każdy jest zaproszony do wspólnego kibicowania.



23.06.2023 - Zabawa z „Dugnadem” na całego

W jednym miejscu na wyciągnięcie ręki można było znaleźć najbardziej aktywne stowarzyszenia i fundacje z naszego miasta. Organizacje pozarządowe swoje stoiska rozstawiły podczas integracyjnego pikniku na Wyspie. Na uczestników imprezy czekało także mnóstwo bezpłatnych atrakcji. Wszystko to w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Do wspólnej, rodzinnej zabawy zaprosił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Gminnym Centrum Seniora. W programie poza prezentacją działalności Trzeciego Sektora znalazły się także występy artystyczne i taneczne, pokaz iluzjonisty czy koncerty muzyczne. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce, stoły do cymbergaja czy animacje. O to, aby nikt nie wyszedł głodny zadbały stoiska gastronomiczne.


21.06.2023 - Piękna sztafeta na stadionie "Kuźniczka"

Integracyjna sztafeta pobiegła na wielki finał III Mityngu Lekkoatletycznego. Grubo ponad setka uczestników pokonała radosny dystans 400 metrów z balonami w rękach. Wśród zawodników znaleźli się uczniowie szkół podstawowych, podopieczni „Promyczka” oraz dzieci z Kałusza. Impreza odbyła się w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Młodym sportowcom na stadionie „Kuźniczka” towarzyszyła prezydent Sabina Nowosielska wraz z dyrektorem MOSiR-u Tomaszem Radłowskim. Wcześniej lekkoatleci mierzyli się z biegiem na 60 m oraz rzutem piłeczką palantową. Ramię w ramię wystartowali zarówno zdrowi, jak i niepełnosprawni zawodnicy. Wszyscy byli zwycięzcami, co potwierdziły wręczone medale. Gośćmi specjalnymi mitingu były dzieci z Kałusza na Ukrainie. Młodzież z kraju ogarniętego wojną przyjechała na Opolszczyznę na wakacje korzystając z zaproszenia władz Kędzierzyna-Koźla.


20.06.2023 - Przez dotyk poznają świat

Bałaganu było co nie miara, ale zabawy jeszcze więcej. Nikt nie przejmował się zabrudzonym ubraniem, gdy na twarzach dzieci promieniał uśmiech. Warsztaty sensoryczne dla najmłodszych to możliwość odkrywania świata przez różne faktury i kształty.

Kreatywna zabawa przygotowana przez Miejski Ośrodek Kultury odbyła się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Było to kolejne z cyklu spotkanie integracyjno-sensoryczne dla kilkulatków. Tematyka każdych zajęć ma odmienny charakter i pozwala rozwijać inne zmysły. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowane terapeutki. 


19.06.2023 - Sportowa rodzina wybiegnie na stadion

Kompleks sportowy na osiedlu Kuźniczka ponownie będzie areną zmagań młodych lekkoatletów z Kędzierzyna-Koźla i okolic. Impreza organizowana w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” już po raz kolejny udowodni, że sport nie wyklucza nikogo.

Przed nami III Mityng Lekkoatletyczny przygotowywany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W zabawie wezmą udział zarówno zdrowi zawodnicy,  jak i niepełnosprawni. Tradycyjnie na bieżni nie będzie liczył się osiągnięty wynik, a sam udział. Na każdego uczestnika czekać będzie pamiątkowy medal.


16.06.2023 – Magia natury podczas codziennego spaceru

Las to źródło życiodajnego tlenu, ale też magazyn niewyczerpanej energii, która oddziałuje na zmysły, psychikę, pracę mózgu i odporność. Jak zbawienny wpływ mają na nas drzewa i jaki wpływ my mamy na nie, mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania z Agnieszką Antosik.

Otwarty wykład autorki książki pt. „Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew” odbył się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Więcej prawd na temat życia w harmonii z przyrodą można dowiedzieć się po lekturze pozycji, która dostępna jest do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.


16.06.2023 - Najpierw teoria, a potem praktyka. Rosną nam świadomi obywatele

Niemal po roku szkoleń, a następnie ciężkiej pracy przyszedł czas na prezentację efektów. Młodzi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pod kierunkiem stowarzyszenia „Europa Iuvenis” uczyli się jak skutecznie wdrażać autorskie projekty społeczne.

Przedsięwzięcie pt. „Olimpiada. Społeczni Przedsiębiorczy” zrealizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Udział wzięło w nim kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych i średnich. Podczas wielkiej gali podsumowującej młodzież podzieliła się swoimi doświadczeniami i opowiedziała o działaniach z ostatnich miesięcy.

Każda z grup miała inny pomysł na swoją aktywność. Tematy zrealizowanych projektów dotyczyły m.in.: przeprowadzonych zajęć sportowych dla przedszkolaków i seniorów, przygotowania szkolnego zielonego kącika relaksu, sadzenia drzew tlenowych na terenie przyszkolnym, cyklu prelekcji na temat konieczności nawadniania organizmu i roli wody na świecie, zajęć jogi dla rówieśników czy pomocy seniorom. Powstał nawet utwór muzyczny mówiący o potrzebie dbania o planetę, a do udziału w jednym ze spotkań zaproszenie przyjął prof. Piotr Skubała. Dzięki determinacji młodzieży do projektów włączyli się liderzy społeczni, partnerzy instytucjonalni i lokalne firmy, a promocji jednego z wydarzeń podjęła się nawet miejscowa parafia. Skala odziaływania była ogromna. Przykładem może być drużyna "Blondynki" z II Liceum Ogólnokształcącego. Dziewczyny przeprowadziły warsztaty na temat bezdomności zwierząt dla 47 klas z 6 szkół. Wykładów wysłuchało ponad 1000 uczniów.

Zapowiedzi i relacje ze wszystkich wydarzeń ukazywały się w mediach społecznościowych docierając w ten sposób do kolejnych tysięcy osób. Młodzi społecznicy dali przykład, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Olimpiada miała dać im nowy bagaż doświadczeń, nauczyć jak działa społeczeństwo obywatelskie, zachęcić do inicjatyw społecznych i zintegrować.


15.06.2023 - Odkrywają pasje z „Dugnadem”

Kędzierzyn-Koźle staje się miastem ceramicznych artystów. To wszystko za sprawą warsztatów rękodzielniczych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Swoje pierwsze zajęcia odbyła kolejna już grupa. Było kreatywnie, twórczo i fantastycznie.

Spotkania z wykwalifikowanym instruktorem organizuje Miejski Ośrodek Kultury. Odbywają się one cyklicznie w siedzibie MOK-u przy ul. Skarbowej. Osoby, które biorą w nich udział uczą się krok po kroku jak pracować z gliną. Przechodzą one przez wszystkie etapy artystycznej produkcji.


14.06.2023 - Początek wakacji z "Dugnadem"

To będzie doskonała okazja, aby jeszcze lepiej się poznać. „Integracyjne powitanie lata” to impreza, która zacieśni sąsiedzkie relacje podczas wspólnej zabawy. Rodzinny piknik organizowany w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” rozgości się na kozielskiej przystani.

„Szkwał” warto będzie odwiedzić 22 czerwca, gdzie na wszystkich uczestników czekać będą nie lada atrakcje. O magiczny nastrój zadba iluzjonista, a do tańca porwie zespół „Dox”. Dla najmłodszych z kolei zaplanowano sporo bezpłatnych niespodzianek i konkursy z nagrodami.

Do wspólnej integracji zaprasza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Gminnym Centrum Seniora.


13.06.2023 – Być bliżej lasu i natury

Zanurzenie w las pomaga odzyskać zdrowie, spokój i równowagę. Przyroda jest w stanie dać o wiele więcej niż tylko zwyczajną rozrywkę oraz ucieczkę od zgiełku miasta i jego zanieczyszczeń. Jak sięgnąć po tę szczyptę magii będzie można dowiedzieć się z otwartego wykładu zorganizowanego w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To kolejne z cyklu spotkań autorskich inspirowanych ekologią oferowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Tym razem gościem instytucji będzie Agnieszki Antosik, autorka książki pt. „Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew”. Okazja do dyskusji pojawi się 16 czerwca w głównej siedzibie MBP na Rynku.


13.06.2023 - Na rynku pracy łatwiej z „Dugnadem”

Odbyły się kolejne egzaminy podnoszące klasyfikacje zawodowe. Uczestnicy przygotowali się do nich w trakcie całkowicie darmowych kursów organizowanych przez KKPP sp. z o.o. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Od kilkunastu dni nowym wpisem w CV może poszczycić się 14 osób. Zdobyli oni uprawnienia operatorów różnego typu wózków widłowych: naładownych, unoszących, podnośnikowych i ciągnikowych.

Z powodzeniem zakończył się również kurs pn. „Nauka języka polskiego dla obcokrajowców”. Trzy uczestniczki pozytywnie zaliczyły egzamin końcowy potwierdzający umiejętność posługiwania się językiem polskim na poziomie A1/A2.


12.06.2023 - Chcieli zaszczepić swoją pasję do sportu

Szóstka uczniów dwujęzycznej szkoły z Rogów postawiła sobie ambitne wyzwanie. Ich celem stała się promocja zdrowego trybu życia. Drogę do jego spełnienia poznali biorąc udział w Olimpiadzie „Społeczni-Przedsiębiorczy”. To była dla nich prawdziwa lekcja postaw obywatelskich.

Młodzież uczestniczyła w cyklu szkoleń zorganizowanych przez stowarzyszenie „Europa Iuvenis” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Przez kilka tygodni uczuli się, jak działać społecznie, planować i realizować własne inicjatywy. Siódmoklasiści z Rogów postawili na promocję sportu. Stella Catovic, Jakub Langer, Hanna Stanula, Milan Tarsa, Natalia Wanat i Paweł Zemlak mają na swoim koncie kilka udanych akcji, podczas których zarażali pasją do aktywności.

Nastolatkowie zorganizowali m.in. „Igrzyska sportowe” dla przedszkolaków. Maluchy mierzyły się z rzutami do celu, strzałami do bramki czy chodzeniem na równoważni. To jednak nie wszystko. Społecznicy podobne zawody przygotowali we własnej szkole zapraszając rówieśników do zdrowej rywalizacji. Co więcej adresatami ich projektu byli także seniorzy. Specjalnie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili wykład poświęcony aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i zaprezentowali przykładowy trening z wykorzystaniem piłki do ćwiczeń oraz gum rozporowych.

Opiekunem uczniów Publicznego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego z nauczaniem języka mniejszości narodowej – języka niemieckiego w Kędzierzynie-Koźlu w ramach projektu była Sandra Langer.


09.06.2023 - Piękne efekty kolejnych warsztatów „Dugnad”

Z taką zakładką jeszcze przyjemniej będzie ponownie otworzyć książkę! Dzieła seniorów powstały w trakcie ekologicznych warsztatów manualnych w Domu Dziennego Pobytu nr 5. Teraz posłużą im zgodnie ze swoim praktycznym zastosowaniem.

Dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” mieszkańcy 60+ czerpanie papieru opanowują do perfekcji. Nie raz już używali swoich umiejętności w tej dziedzinie, aby stworzyć zachwycające i użyteczne cudeńka, które przydają się na co dzień. Tym razem w wyniku ich pracy powstały zachwycające zakładki do książek.

 


07.06.2023 - Dziewczyny grały z wykopem

Turniej „Girls Cup” to piłka nożna w ładniejszej odsłonie. Na boisku dominowały dziewczyny, które w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” pokazały, że na murawie w niczym nie ustępują chłopakom. A na pewno nie zaangażowaniem.

Dzięki środkom z tzw. funduszy norweskich Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powołał i prowadzi sekcję piłkarską dla dziewcząt. Bezpłatne zajęcia z wykwalifikowanymi trenerami odbywają się w halach sportowych, na Orlikach, a także na stadionie „Kuźniczka”. To właśnie na tym ostatnim obiekcie zawodniczki miały okazję sprawdzić swoje postępy i formę. Młode piłkarki rozegrały serię meczy, które wyłoniły najlepsze drużyny. Na zwycięskie ekipy czekały puchary, a dla wszystkich zawodniczek przygotowano medale i upominki. Pamiątkowe statuetki czekały również dla najlepszej piłkarki, królowej strzelców, bramkarki oraz zawodniczki grającej fair-play.


05.06.2023 - e-Bukiet ułożony z fiołków i magnolii

„Magnolia” i „Fiołki” razem skomponowały wspaniały e-bukiet. Efektem ich pracy było połączenie tradycyjnego rękodzieła i nowoczesnych technologii. Taki niecodzienny mix możliwy był dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Kreatywne warsztaty pozwoliły zintegrować dwa skrajne pokolenia.

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” wraz z dziećmi z grupy „Fiołki” z Przedszkola nr 26 uczestniczyli w zajęciach manualnych z wykorzystaniem długopisów 3D oraz zasobów pracowni ceramicznej. Tym razem to seniorzy wcielili się w rolę wprowadzających w świat nowinek technicznych i dzięki temu spod rąk maluchów wyszły prawdziwe cudeńka.


01.06.2023 - Dziewczyny wybiegną na murawę

Pierwsza odsłona rozgrywana była w hali. Przyszedł czas sprawdzić swoje umiejętności na prawdziwej murawie. Kolejny z cyklu turniej „Girls Cup” rozegrany zostanie na stadionie „Kuźniczka”. Zmagania dziewcząt odbędą się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Młode zawodniczki piłkarski kunszt szlifują już od kilku miesięcy podczas regularnych treningów. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji powstała sekcja żeńska, której utworzenie możliwe było dzięki środkom z tzw. „funduszy norweskich”.

Turniej będzie wielkim przeżyciem dla dziewczęcych drużyn, bo bramki strzelać będą na pełnowymiarowym boisku. Dla części z młodych sportsmenek będzie to pierwsza okazja, aby zagrać na takim obiekcie. Zmagania zaplanowano 6 czerwca. Początek o godzinie 10:00.


31.05.2023 - Seniorzy w 3D

Dugnad wprowadził naszych seniorów w świat nowoczesnej technologii. Dom Dziennego Pobytu nr 2 może pochwalić się własną pracownią 3D. Zaawansowany sprzęt został już przetestowany i niedługo posłuży do jeszcze szerszej integracji mieszkańców!

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” na wyposażeniu jednostki znalazły się innowacyjne długopisy oraz drukarka 3D. To było bardzo wyczekiwane uzupełnienie do palety zajęć i warsztatów organizowanych w „Magnolii”. Pierwsi uczestnicy są już po kursie obsługi nowoczesnych urządzeń. Teraz do wspólnych projektów mają zamiar zaprosić dzieci z przedszkola nr 26. Tym razem to nie młodzi będą uczyć seniorów obsługi nowinek, a na odwrót.


30.05.2023 - "Dugnad" z ceramiki

Logo projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nie tylko promuje warsztaty ceramiczne organizowane z tzw. funduszy norweskich, ale także stało się twórczą inspiracją dla uczestników zajęć. Wśród prac, które powstały podczas ostatniego spotkania można było dostrzec charakterystyczne zielone serduszko.

Darmowe kursy rękodzielnicze prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury odbywają się cyklicznie od zeszłego roku. Do tej pory swoich sił z gliną spróbowało kilkadziesiąt osób. Dzięki wsparciu profesjonalnego instruktora uczestnicy są w stanie przygotować  przepiękne ozdoby, które po zakończonym kursie zabierają na pamiątkę. Równolegle do warsztatów ceramicznych odbywają się także zajęcia sensoryczne dla najmłodszych, szczególnie dzieci ze specjalnymi potrzebami.


26.05.2023 - Związek Miast Polskich zachwycony „Dugnadem”

Idea „Dugnad” oczarowała nie tylko mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale również przedstawicieli Związku Miast Polskich. Delegaci jednego z największych w kraju stowarzyszenia skupiającego samorządy przyglądali się z bliska, jak wdrażany w życie jest projekt współfinansowany z funduszy norweskich.

Wizytatorzy ZMP uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych w Domu Dziennego Pobytu nr 3 „Radość”. Były to tylko jedne z serii kilkudziesięciu zajęć organizowanych dla seniorów i osób ze szczególnymi potrzebami. Goście mieli także okazję odwiedzić stworzoną w ramach przedsięwzięcia pracownię ceramiczną w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. W trakcie pobytu na Opolszczyźnie dowiedzieli się także, jakie inne działania prowadzone są w ramach projektu.

Związek Miast Polskich pełni rolę doradcy gmin realizujących program „Rozwój Lokalny”.


25.05.2023 - Czerwiec miesiącem „Dugnadu”

Za nami cały cykl zajęć, ale „Dugnad” wciąż nie zwalnia. Na czerwiec zaplanowano kolejną serię spotkań i warsztatów w ramach projektu finansowanego ze środków norweskich. Domy Dziennego Pobytu w Kędzierzynie-Koźlu dopilnują, aby ich uczestnicy mieli jeszcze wiele okazji do kreatywnego spędzenia czasu oraz wspólnej integracji.

Zajęcia manualne składające się na projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” są organizowane pod czujnym okiem pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przed nami lekcje m.in. z rękodzieła, czerpania papieru czy tworzenia witraży. Każde z wydarzeń ma za zadanie przede wszystkim integrować, ale również rozwijać zainteresowania i umiejętności uczestników. Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.


24.05.2023 - Z rehabilitacją na co dzień

Po teorii przyszedł czas na praktykę! Niedawny wykład na temat rehabilitacji cieszył się wielką popularnością. Tym razem profesjonalny fizjoterapeuta odwiedził seniorów, aby pokazać im, jak prawidłowo korzystać ze świeżo nabytej wiedzy.

Z nowymi technikami gimnastyki i rozciągania zapoznali się członkowie Koła Seniora "Blachownia". Prelekcja poprowadzona przez doświadczonego terapeutę była częścią projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Poza użyteczną wiedzą mieszkańcy 60+ mieli również okazję spotkać się i integrować we własnym gronie.


22.05.2023 - W takim opakowaniu prezent cieszy podwójnie!

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 5 na kolejnych warsztatach. Tym razem spod ich utalentowanych rąk wyszły nie tylko piękne, ale również ekologiczne torby na prezenty. Kreatywne zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Własnoręcznie wykonane opakowania na podarunki to oryginalny sposób na wręczenie komuś czegoś nieprzeciętnego. Te, które stworzyli podopieczni „Naszego Domu” same w sobie są już wyjątkowe. Powstały z połączenia materiałów papierniczych i tekstylnych przyjaznych środowisku. Ponadto każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju.


19.05.2023 - Seniorzy dla zwierząt

Tym razem poza integracją i rozwijaniem swoich umiejętności seniorzy zadbali również o zwierzaki. Podczas warsztatów manualnych w Domu Dziennego Pobytu nr 4 powstały wyjątkowe kocyki dla psów i kotów. Wszystko w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Szycie na maszynie nie jest już tak popularne jak kiedyś. Jednak uczestnicy zajęć w DDP „Wrzos” odkurzyli swoje umiejętności, uzupełniając je o nowe techniki. W ten sposób w przyjemnej atmosferze udało się zrobić coś dobrego dla „braci mniejszych”. Stworzone podczas warsztatów kocyki i poduszki zapewnią ciepło i wygodę psiakom oraz kociakom.


18.05.2023 - Remont z korzyścią dla kultury

Aby Dom Kultury „Chemik” stał się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla wszystkich swoich gości, najpierw trzeba trochę „nabałaganić”. W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” budynek jest dostosowywany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Kinomani mogą być jednak spokojni. Remont prowadzony jest tak, aby nie zakłócać normalnej pracy placówki.

Największą zmianą będzie łazienka dla osób niepełnosprawnych. Poza toaletą pojawi się również podnośnik zapewniający łatwy dostęp do wyższej kondygnacji. Zainstalowane zostaną również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze oraz plan tyflograficzny obiektu.

Wydzielenie nowych pomieszczeń pociąga jednak za sobą konieczność przeprowadzenia istotnych robót budowlanych: przeniesienia kasy biletowej i instalacji wodno-kanalizacyjnych czy poszerzenia otworów drzwiowych. Wszystkie te prace odbywają się pod czujnym okiem rady budowy. W ostatnim spotkaniu uczestniczyli m.in. kierownik budowy, konsultant ds. oznakowań, projektant, inspektor nadzoru oraz dyrektor obiektu.


17.05.2023 - "Dugnad" nie zwalnia

Odbyło się kolejne spotkanie koordynacyjne w sprawie projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Omówiono dotychczas przeprowadzone przedsięwzięcia, a także ustalono obszerny plan na najbliższe miesiące. Po działaniach „miękkich” czas na realizację zadań związanych z inwestycjami.

Podczas zebrania omówiono postępy związane z wdrażaniem programu finansowanego z funduszy „norweskich”. Dyskusji przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak, którzy przypominał, że miasto w ramach „Dugnadu” skutecznie pozyskało ponad 16 milionów złotych. Do tej pory dominowały inicjatywy integrujące mieszkańców. Były to m.in. organizowane szkolenia, spotkania, warsztaty i zajęcia o różnorodnym charakterze. W ostatnich tygodniach odnotowano także postępy w „sferze budowlanej”. Rozpoczął się remont w Domu Kultury „Chemik”, który dostosuje obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Trwa także postępowanie przetargowe związane z przebudową byłej siedziby PSP nr 6 na cele społeczne.


15.05.2023 - Artystyczne królestwo w Koźlu

Dom Kultury „Koźle” zamienił się w wielką pracownię. W jednej z sal panował kontrolowany bałagan w trakcie zajęć sensorycznych, a w drugiej artystyczny harmider podczas warsztatów ceramicznych. A to wszystko w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Za nami kolejne z cyklu bezpłatnych spotkań integrujących mieszkańców. Tym razem młodsi uczestnicy mierzyli się z tematyką recyklingu. Z plastikowych nakrętek i wytłoczek do jajek powstawały kolorowe gąsienice, a z pociętych korków kreatywne ozdoby. W tym samym czasie, kilka metrów dalej tworzone były piękne gliniane naczynia. Nieco starsi uczniowie mogli w ten sposób spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.


12.05.2023 - List do Matki Natury

Co można przelać na papier? Poza myślami i uczuciami okazuje się, że również kawałek natury! W ramach projektu “Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” odbyły się nietuzinkowe zajęcia. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 5 we własnoręcznie czerpanym papierze posadzili nasiona.

Uczestnicy warsztatów w pierwszej kolejności stworzyli ekologiczne arkusze, które mogą posłużyć nie tylko do pisania. Wtopione zostały w nie nasiona różnych roślin, które następnie włożono do doniczek z ziemią. Wszyscy kursanci są przekonani, że z takich „listów do Matki Natury” na pewno wykiełkuje coś niesamowitego.


11.05.2023 - Rehabilitacja bez tajemnic

Jak dbać o siebie i swoje ciało po 60-tce? Tego dowiedzieli się nasi mieszkańcy podczas darmowej prelekcji zorganizowanej przez Gminne Centrum Seniora wspólnie ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była to kolejna odsłona projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Prawdziwe tłumy wzięły udział w wykładzie z zakresu rehabilitacji. Na wszystkie pytania odpowiadał specjalista z zakresu fizjoterapii. Przemysław Cyris tłumaczył m.in. jaka jest prawidłowa postawa ciała, jak zapobiec bólom głowy beż użycia środków farmakologicznych oraz jak prawidłowo wykonywać codzienne czynności.


10.05.2023 - Integracja przy garncarskim stole

Projekt "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu" przede wszystkim ma na celu integrowanie lokalnej społeczności. Tym razem założenia te realizowano przy kole garncarskim. W trakcie warsztatów ceramicznych w Domu Dziennego Pobytu nr 2 każdy miał szansę zdobywać nowe umiejętności lub doskonalić już posiadane.

Zajęcia organizowane w „Magnolii" są doskonałą okazją dla uczestników do rozwijania swoich umiejętności manualnych i artystycznych. Podczas kursu prowadzonego przez specjalistę z zakresu ceramiki seniorzy mieli możliwość stworzenia pięknych i unikalnych przedmiotów, które będą stanowiły dla nich wartościową pamiątkę.


09.05.2023 - Międzynarodowa debata z udziałem Kędzierzyna-Koźla

Realizowany w Kędzierzynie-Koźlu projekt „Dugnad” pozwala zacisnąć więzi nie tylko między mieszkańcami, ale również narodami. Na zaproszenie strony norweskiej przedstawiciele gminy wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Kiristiansand.

To właśnie w tym mieście po raz czwarty zorganizowano debatę pt. „Demokracja i Prawa Człowieka w Europie”. Reprezentanci Kędzierzyna-Koźla - w towarzystwie przedstawicieli innych miast, które zwyciężyły w konkursie organizowanym w ramach Programu „Rozwój Lokalny” - przysłuchiwali się aktualnym raportom poświęconym wyzwaniom stojącymi przed państwami zachodu. Tegoroczna dyskusja koncentrowała się głównie wokół kryzysu związanego z wojną na Ukrainie.


08.05.2023 - „Prawko” na wózek widłowy dzięki Norwegom

Zanim usiądą za kierownicą, wcześniej trochę teorii. Grupa 14 uczestników rozpoczęła darmowe szkolenie z obsługi wózków widłowych. Kursanci swoje kwalifikacje zawodowe podnoszą w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Zajęcia pozwolą im na zdobycie najwyższej kategorii I WJO. Upoważnia ona do bycia operatorem różnych typów wózków jezdniowych: naładownych, unoszących, podnośnikowych, ciągnikowych, specjalizowanych.

Jest to kolejny z bezpłatnych programów dokształcających zorganizowanych przez Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. Wcześniej z powodzeniem zrealizowano szkolenia na operatorów koparek czy spawaczy. Wszystkie zajęcia kończą się egzaminami, które potwierdzają nadane uprawnienia.


05.05.2023 - Poranna gimnastyka potrafi zdziałać cuda

Aktywny senior to zdrowy senior. Lekarze przypominają, że regularne ćwiczenia pomagają uniknąć chorób wieku podeszłego. Mieszkańcy 60+ będą mogli się o tym przekonać podczas bezpłatnej prelekcji w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Organizatorem otwartego spotkania z rehabilitantem jest Gminne Centrum Seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Darmowy wykład eksperta z zakresu fizjoterapii odbędzie się w najbliższy wtorek (09.05) o godzinie 10:30 w Domu Kultury „Chemik”.


26.04.2023 - Szklane magnolie

Kolorowe mozaiki powstawały w Domu Dziennego Pobytu nr 2 w Koźlu. To kolejny etap warsztatów witrażowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Każdy, kto wziął udział zajęciach w „Magnolii” miał za zadanie zaprojektować i wykonać autorski witraż od podstaw. Do dyspozycji uczestników były wszystkie materiały, a instruktor na bieżąco pomagał w każdym etapie tworzenia wprowadzając w arkana obróbki szkła. W planach jest już kolejna edycja.


25.04.2023 - 1000 stopni w piecu, a na ustach uśmiech

Warsztaty ceramiczne organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego – na każdych atmosfera jest bardzo gorąca. A między zajęciami potrafi ona sięgnąć nawet tysiąca stopni. Dosłownie!

Od kilku miesięcy kolejne grupy dzieci i dorosłych tworzą małe, funkcjonalne przedmioty ceramiczne podczas kursów organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Prace uczestników zanim będą gotowe przechodzą przez kilka etapów tworzenia. Po ich uformowaniu z gliny, wypaleniu, malowaniu, szkliwieniu i powtórnej obróbce cieplnej stają się ciekawą pamiątką, którą można zabrać ze sobą do domu.

Na tych i podobnych warsztatach każdy jest mile widziany, jednak aby zagwarantować sobie miejsce trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. Zapisy możliwe są pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


24.04.2023 - Pierwsza pomoc nie ma dla nich tajemnic

Kolejni pracownicy MOPS-u przeszli kurs pierwszej pomocy. Dzięki szkoleniu zorganizowanemu przez Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu nauczyli się również korzystać z defibrylatorów zakupionych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.  To wiedza, która potrafi ratować ludzkie życie.

Przypomnijmy, że placówka ma na stanie dwa urządzenia AED. Sprzęt sfinansowany z „funduszy norweskich” znajduje się w jego głównej siedzibie oraz na terenie mieszkań chronionych na osiedlu „Azoty”. Kadra Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod okiem wykwalifikowanych strażaków z OSP Kłodnica i OSP ORW Koźle dowiedziała się nie tylko, kiedy go wykorzystywać, ale również jak reagować w sytuacjach kryzysowych.


21.04.2023 - Tak sobie pościelili…

Po takiej lekcji seniorzy na pewno dobrze wypoczęli. Warsztaty w DDP nr 4 „Wrzos” wyposażyły uczestników w wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by stworzyć własną poduszkę. W ruch poszły maszyny do szycia.

Bezpłatne zajęcia dla uczestników Domów Dziennego Pobytu w ramach projektu „Dugnand w Kędzierzynie-Koźlu” przybierają co raz to różnorodne formy, pomagając im opanować nowe umiejętności. Tym razem uczestnicy nauczyli się jak własnoręcznie wykonać wygodne poduszki.


20.04.2023 - Polak, Norweg, dwa bratanki

Polscy samorządowcy z wizytą w Norwegii. W delegacji do Trondheim i Levanger uczestniczy również Artur Maruszczak. Zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla wspólnie z włodarzami innych miast przygląda się, jak na co dzień funkcjonują nordyckie metropolie.

Do współpracy bilateralnej zaproszeni zostali liderzy gmin, które pozyskały dofinansowania z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Dzięki tym środkom w naszym mieście wdrażany jest interdyscyplinarny projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Artur Maruszczak miał okazję opowiedzieć nie tylko jak ten skandynawski zwyczaj przyjął się w regionie, ale również jakie zadania realizowane są z tzw. funduszy „norweskich”. W ramach wymiany doświadczeń i dobrych praktyk spotkał się także z samorządowcami z Trondheim i Levanger, a także uczestniczył w panelach dyskusyjnych poświęconych kierunkom rozwoju współczesnych miast.


19.04.2023 – Pasja zawiązana na supeł

Rękodzielnicza technika sięgająca starożytności przechodzi swój renesans. Makrama stała się na tyle popularna, że wybrano ją jako jeden z tematów warsztatów manualnych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczestnicy bezpłatnych zajęć technikę dekoracyjnego zaplatania sznurków poznali w pracowni w Domu Dziennego Pobytu nr 3. Jest to sztuka, za pomocą której można wykonywać różnego rodzaju ozdoby, ale i praktyczne przedmioty handmade codziennego użytku – torby, breloki na klucze, podkładki pod talerze czy kwietniki. Do tworzenia małych arcydzieł bez użycia igieł, drutów lub szydełka zachęcał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


18.04.2023 - Nie daj szans rakowi i zaszczep swoją córkę

„Dojrzałe decyzje mogą uchronić młode życie przed rakiem szyjki macicy” - pod takim hasłem ruszył darmowy program szczepień na wirusa HPV dla dziewczynek z naszego miasta. Już dziś wiadomo, że pierwsza dawka podawana będzie na przełomie kwietnia i maja.

Kampania profilaktyczna dla 12 i 13-latek realizowana jest w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Adresowana jest do dziewczynek zameldowanych na pobyt stały lub czasowy powyżej 12 miesięcy na terenie gminy. Realizatorem akcji jest Klinika NOVA. Rodzice w dalszym ciągu mogą zgłosić swoje dziecko.

Szczegółowe informacje oraz formularz znajdują się w załącznikach. Zostały one również przekazane za pośrednictwem e-dzienników. Wypełniony dokument należy dostarczyć do sekretariatu szkoły lub bezpośrednio do siedziby Kliniki Nova. W razie pytań można kontaktować się pod numerem telefonu: 733 344 112.


17.04.2023 - Dom Kultury łatwo dostępny dla każdego

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” rozpoczyna się remont w Domu Kultury „Chemik”. Po jego zakończeniu budynek będzie bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Roboty ruszają na dniach, a efekty zobaczymy już za nieco ponad trzy miesiące.

Największą zmianą będzie łazienka dostosowana do potrzeb mieszkańców ze specjalnymi potrzebami. Poza toaletą pojawi się również podnośnik zapewniający łatwy dostęp do wyższej kondygnacji budynku. Zainstalowane zostaną również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: specjalne linie prowadzące na podłodze oraz plan tyflograficzny obiektu.

Wszystkie wprowadzane rozwiązania już na etapie projektu były uzgadnianie z przyszłymi użytkownikami. Osoby niedowidzące zwracały uwagę m.in. na sposoby oznaczenia budynku.


15.04.2023 - Brykali jak koziołki na wiosnę

To już trzecia edycja „Biegu na Powitanie Wiosny” organizowanego przez Klub Sportowy Koziołek. Podczas ścigania się na kozielskiej Wyspie uczestnicy mogli wypatrywać znaków budzącej się do życia przyrody.

Bieg główny poprzedziły zmagania dzieci i młodzieży. Wspólną sportową integrację zorganizowano w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Na starcie stanęło łącznie ponad 200 osób, w tym prezydent Sabina Nowosielska. Pamiątkowe "kwieciste" medale trafiły do każdego uczestnika.


14.04.2023 - A to dopiero "papierkowa robota"!

Kolejne warsztaty czerpania papieru zajęły seniorów z Domu Dziennego Pobytu nr 5. Własnoręcznie przygotowane ozdobne kartki już wyglądają jak małe dzieła sztuki, a to dopiero początek tego, co można jeszcze z nimi zrobić. Uczestnicy poznali "tajną sztukę" w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Pierwsze zajęcia, które odbyły się kilka tygodni temu, bardzo spodobały się podopiecznym „Naszego Domu”, więc na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Uczestnicy warsztatów mieli okazję szlifować swoje umiejętności i wprowadzić w życie nowe artystyczne koncepcje przyozdabiając własnoręcznie zrobionym papierem doniczki na zioła.


12.04.2023 - Księgowa na etacie "Dugnadu"

Stowarzyszenia i fundacje z naszego miasta mogą liczyć na bezpłatne wsparcie ekspertów. Organizacje pozarządowe do swoich usług mają już prawnika, a teraz „porządek w papierach” pomoże zaprowadzić im wykwalifikowana księgowa. Darmowe konsultacje odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Przedstawiciele „trzeciego sektora”, aby skorzystać z pomocy specjalisty „od tabelek” muszą jedynie umówić się telefonicznie na spotkanie. Zgłoszenia przyjmowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod numerem 77 483 78 79, wewnętrzny 408.

Indywidualne konsultacje z NGO-sami i wolontariuszami dotyczyć mogą m.in. pomocy w tworzeniu dokumentacji księgowej, wzorów dokumentów, polityki rachunkowości, wypełnianiu druków PIT, CIT, sprawozdań finansowych czy doradztwa w zakresie obowiązków sprawozdawczych.

 


06.04.2023 - Gliniane Magnolie

Warsztaty ceramiczne w Domu Dziennego Pobytu nr 2 stały się regularną aktywnością. Seniorzy wspomagani projektem „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” ponownie mieli możliwość szlifowania swoich umiejętności pod okiem specjalisty. 

Zajęcia trwają w najlepsze, a to nadal nie koniec. W specjalnej sali, poza materiałami i narzędziami do pracy w glinie, znajdują się również gotowe małe dzieła sztuki autorstwa seniorów z Kędzierzyna-Koźla. W tym samym miejscu powstają także kolorowe witraże. Wciąż są miejsca na kolejne tego typu spotkania. Obowiązują jednak zapisy.


05.04.2023 - Przyjrzeli się z bliska przyrodzie

Uczniowie wraz z seniorami wzięli pod lupę przyrodę. Zrobili to podczas niezwykle  interesujących i nowatorskich warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Było to kolejne ekologiczne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.  

Uczestnicy samodzielnie przygotowali aparaty badawcze służące do obserwacji różnego rodzaju bakterii - Kolumnę Winogradskiego. Powstały w ten sposób wersje zamkniętego mini ekosystemu, do którego badania wykorzystano również mikroskopy. Na koniec każdy mógł zabrać do domu własnoręcznie wykonane dzieło.

Wspólne zajęcia były okazją do szeroko pojętej integracji. Do udziału zaproszone zostały młode i starsze pokolenie, a samo wydarzenie tłumaczone było również na język migowy.


04.04.2023 - „Dugnad” zapewni Ci prawnika

Specjaliści na wyciągnięcie ręki. A właściwie telefonu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina o bezpłatnych poradach ekspertów dostępnych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Aby skorzystać ze wsparcia wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Darmowa oferta skierowana jest do seniorów. Mieszkańcy 60+ mogą liczyć na pomoc prawnika, dietetyka, psychologa i rehabilitanta. Rejestracja prowadzona jest pod numerem 77 483 78 79, wewnętrzny 408.

Zapamiętać go powinni także wolontariusze i członkowie organizacji pozarządowych. Przedstawiciele trzeciego sektora za pośrednictwem MOPS-u mogą bezpłatnie skonsultować się w kwestiach prawnych.

 


03.04.2023 - Warsztaty do potęgi drugiej

To był bardzo intensywny, ale twórczy weekend. Dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” Dom Kultury „Koźle” stał się pracownią warsztatową. Za nami kreatywne zajęcia sensoryczne oraz rzeźbiarskie.

Sobota należała do najmłodszych. Spotkanie nabrało wielkanocnego charakteru ponieważ uczestnicy przygotowywali świąteczne doniczki i ozdoby. W niedzielę do akcji wkroczyli nieco starsi, którzy mierzyli się z gliną. Tematyka prac ceramicznych była już dowolna.

Bezpłatne warsztaty organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury odbywać się będą jeszcze w najbliższych miesiącach. Wciąż są wolne terminy na maj i czerwiec. Zapisy dostępne są pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


31.03.2023 - Gdzie się zwierzę spać wybierze? 

Wyjątkowy gość odwiedził Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Na książkach Marcina Brykczyńskiego wychowały się całe pokolenia młodych czytelników. Teraz dzięki jego rymowanym opowieściom przedszkolaki z naszego miasta poznawały świat przyrody.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się gdzie swój dom ma sprytny lis i o czym śni, gdy pójdzie spać. Odkryły jak mieszka wilcza rodzina, a także gdzie zimę spędza niedźwiedź. Zajrzały pod ziemię do krecich norek, zobaczyły co w dziupli przechowuje wiewiórka, a nawet zanurzyły się w jeziorze przyglądając się życiu ryb. Nie zabrakło oczywiście żeremi, grot nietoperzy, barłogu dzika, czy mysich dziur. Te i inne zwierzęce domy autor pokazał na pięknych kartach ilustrowanej książki.


30.03.2023 - "Dugnad" dla zdrowia. Darmowe szczepienia dla dziewczynek

Wkrótce rusza darmowy program szczepień na wirusa HPV. Adresowany jest on do dziewczynek z naszego miasta. Rodzice, aby dowiedzieć się jak zgłosić swoją córkę wystarczy, że zajrzą do e-dziennika. Akcja profilaktyczna podobnie, jak w zeszłym roku zostanie zrealizowana w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatny program profilaktyki i zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego skierowany jest do dziewczynek urodzonych w 2010 i 2011 roku oraz zameldowanych na pobyt stały lub czasowy powyżej 12 miesięcy na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle. Preparat będzie podawany przez Klinikę NOVA. Informacje na ten temat zostaną przekazane do wszystkich rodziców i opiekunów za pośrednictwem szkół. Szczegóły znajdują się również na plakacie.


29.03.2023 - Piękno zaklęte w kolorowych szkiełkach

Nie trzeba być wykwalifikowanym artystą, żeby stworzyć dzieło sztuki. Na tych warsztatach uczestnicy poznali tajniki tworzenia witraży. Ograniczała ich jedynie wyobraźnia, bo o całą resztę zadbał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Barwne mozaiki powstały podczas bezpłatnych zajęć w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. Pod czujnym okiem instruktora seniorzy nauczyli się projektowania własnych wzorów, poznali technikę obróbki szkła oraz podstawowe narzędzia niezbędne do pracy. W planach są kolejne warsztaty.


28.03.2023 - Wybiegnij naprzeciw wiośnie

Wiosnę przywitamy na sportowo, a pomoże nam w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. 15 kwietnia biegiem przełajowym zainaugurujemy najbardziej oczekiwaną przez aktywnych mieszkańców porę roku.

Główne zmagania odbędą się na dystansie 6 kilometrów, a trasa prowadzić będzie po ścieżkach kozielskiej wyspy. W ramach wydarzenia odbędą się również zawody dla dzieci i młodzieży.

Impreza jest bezpłatna, nie pobierana jest żadna opłata startowa, a każdy z uczestników będzie mógł zabrać ze sobą pamiątkowy medal. Organizatorem jest Klub Sportowy „Koziołek”, który stoi również za sukcesem grudniowego „Biegu Mikołajkowego”.

Regulamin "III Biegu na Powitanie Wiosny" dostępny jest tutaj: https://www.maratonypolskie.pl/dokument/2023/72203_44359_regulamin.pdf
Link do zapisów do "III Biegu na Powitanie Wiosny" dostępny jest tutaj: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=7693


27.03.2023 - Ciąg dalszy warsztatów

Osiem pierwszych spotkań to była dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne bezpłatne zajęcia rękodzielnicze w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opracował nowy harmonogram darmowych kursów dla mieszkańców.

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli odkryć nowe pasje i rozwinąć talenty. W ofercie znalazły się instruktaże z ceramiki, witraży, prac rękodzielniczych czy czerpania papieru. Spotkania odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w kwietniu i w maju. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


23.03.2023 - Dziergaj i baw się dobrze

Nasi seniorzy odkrywają nowe pasje. Ponownie pomaga im w tym projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za nami kolejne zajęcia rękodzielnicze skierowane do nestorów. Tym razem bezpłatne warsztaty odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 3.

Uczestnicy sięgnęli po włóczki, aby stworzyć przepiękne ozdoby wielkanocne. Towarzyszyło im przy tym hasło spotkania: "Dziergaj i baw się dobrze!". Pod czujnym okiem instruktora spod ich rąk wyszły kolorowe króliczki, które mogą być ozdobą każdego domu.

Zajęcia z dziergania to jednak nie jedyna propozycja przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W planach są kolejne kursy rękodzielnicze, które odbywać się będą jeszcze w kwietniu i maju.


22.03.2023 - Raport z wdrażania "Dugnadu"

Działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nabierają tempa, więc spotkania koordynacyjne odbywają się coraz częściej. Za nami kolejna już w tym roku narada partnerów zaangażowanych w jego wdrażanie.

Zebraniu przewodniczyli zastępcy prezydenta Artur Maruszczak i Wojciech Jagiełło, którzy wysłuchali szczegółowego raportu z realizowanych obecnie inicjatyw. W minionych miesiącach nie ma w Kędzierzynie-Koźlu tygodnia, w którym nie odbywało się jakieś wydarzenie firmowane przez projekt współfinansowany z tzw. „środków norweskich”. Ostatnio niezwykłą popularnością cieszą się bezpłatne warsztaty sensoryczne dla dzieci oraz zajęcia rękodzielnicze skierowane do seniorów. Ruszyły także darmowe porady prawne, z których mogą skorzystać lokalne stowarzyszenia czy fundacje. Trwają także przygotowania do kolejnych imprez sportowych aktywizujących i integrujących mieszkańców naszego miasta.


21.03.2023 - Własnoręcznie stworzona ceramika od A do Z

- Szkliwienie to najprzyjemniejsza część pracy – zgodnie przyznają uczestnicy warsztatów ceramicznych w Miejskim Ośrodku Kultury. To już ostatni etap tworzenia, gdy dzieła naszych rąk nabierają właściwych kolorów oraz kształtów i mogą już trafić do wypalenia w piecu.

Swoje ozdoby dopieszczała właśnie marcowa grupa biorąca udział w bezpłatnych zajęciach integracyjno-sensorycznych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za kilkanaście dni będą oni mogli odebrać przedmioty, nad którymi pracowali podczas ostatnich spotkań.


17.03.2023 - Styropianowe jajka wyparły wydmuszki

Połączenie tradycji z nowoczesną techniką zdobienia oraz integracja seniorów z młodym pokoleniem. Tak jednym zdaniem można podsumować warsztaty manualne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W Domu Dziennego Pobytu nr 4 powstały przepiękne wielkanocne dekoracje.

Tematykę zajęć podpowiedziały zbliżające się święta. Nic więc dziwnego, że na stołach dominowały jajka. Zwyczajowe wydmuszki, wosk i farby zamienione zostały jednak na styropianowe ozdoby i kolorowe tasiemki. Ta technika byłą nowością dla większości uczestników, bez względu na wiek. Mimo to pod czujnym okiem instruktora wykluły się prawdziwe perełki.


16.03.2023 - Sprzęt, który ratuje życie

Kolejne defibrylatory w naszej gminie. Sprzęt AED znalazł się na wyposażeniu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz mieszkań chronionych na osiedlu Azoty. Urządzenia ratujące życie zakupiono w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Sam sprzęt to jednak nie wszystko. Kadra MOPS-u przeszła szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Fachową wiedzą i wsparciem służyli strażacy z OSP Kłodnica i OSP ORW Koźle. W trakcie zajęć nie tylko przypomniano wszystkie podstawowe zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia, ale były one również okazją do przećwiczenia użycia defibrylatorów.


15.03.2023 - Cudeńka z gliny powstały w „Magnolii”

Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu nr 2 szlifują swoje artystyczne umiejętności. Małe dzieła sztuki wykonane z gliny powstały podczas warsztatów ceramicznych zorganizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Miski i niewielkie rzeźby wyszły spod palców utalentowanych uczestników na poprzednich zajęciach. To był początek procesu, po którym przyszedł czas na ozdabianie i malowanie swoich wytworów.


14.03.2023 - Pyszna i zdrowa dieta dzięki Norwegom

Z czego powinno składać się pożywne śniadanie, co warto zjeść na obiad, a o której godzinie przysiąść do kolacji? Nasi seniorzy całkowicie za darmo korzystają z cennych wskazówek dietetyka. Swoje nawyki żywieniowe omawiają podczas konsultacji zorganizowanych w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".

Z bezpłatnych porad skorzystała już pierwsza grupa zainteresowanych mieszkańców. Spotkania odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 1 w Śródmieściu. Kolejne osoby również mogą umówić się na wizytę. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. W ten sam sposób można umówić się również na bezpłatną poradę prawną.


13.03.2023 - "Dugnad" zapowiada wiosnę

Do Miejskiego Ośrodka Kultury już zawitała wiosna. Przybyła na zaproszenie uczestników warsztatów sensorycznych, które odbyły się w ramach projektu "Dugnad  w Kędzierzynie-Koźlu". 

W trakcie zajęć o charakterze terapeutycznym goście siali i sadzili rośliny. Dla maluchów była to ważna lekcja o przyrodzie, za to dla starszych przypomnienie oraz dobra zabawa. Najważniejsza jednak, jak zawsze w przypadku projektów współfinansowanych z funduszy "norweskich" była integracja.


09.03.2023 - Z tych warsztatów seniorzy czerpali nie tylko wiedzę

W Domu Dziennego Pobytu nr 5 każdy miał dzisiaj czystą kartę… którą sam zrobił. Podczas warsztatów czerpania papieru seniorzy opanowali trudną i starą technikę tworzenia własnych, gotowych do zapisania stron. Innowacyjne zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Pod czujnym okiem instruktora uczestnicy poznawali metody tworzenia papieru, które szybko mogli przetestować w praktyce. Otrzymane w ten sposób kartki, posłużyły im na różne sposoby, równie kreatywne. Do oryginalnej zabawy i wspólnego spotkania zaprosił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


08.03.2023 - Zawodowcy i amatorzy, czyli artystyczna integracja na całego

Warsztaty ceramiczne organizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przyciągają nawet zawodowych artystów. Tym razem wśród uczestników można było wypatrzeć znanego w naszym mieście rzeźbiarza Michała Misiaszka.

Jak zawsze na zajęciach mile widziani są wszyscy – mali, duzi, młodzi, starzy, ci bez żadnego doświadczenia, jak i profesjonaliści. Zgodnie z ideą projektu najważniejsza jest integracja. W trakcie ostatnich warsztatów do grupy dołączył autor doskonale znanych mieszkańcom sympatycznych koziołków. Michał Misiaszek tym razem metal zamienił na glinę, a swoją pracownię na salę w Domu Kultury „Koźle”.


07.03.2023 - Wsparcie specjalistów w ramach „Dugnadu”

Zarówno seniorzy jak i przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze mogą już korzystać z fachowego wsparcia specjalistów. Oferta doradców jest szeroka i dostosowana do potrzeb adresatów. Bezpłatne konsultacje odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych cieszą się bezpłatnym wsparciem radców prawnych. Wkrótce będą mogli skorzystać także z usług księgowych. Miasto myśli również o seniorach. Do ich dyspozycji poza specjalistami od paragrafów będą także specjaliści od zdrowia. Mieszkańcy 60+ mogą skorzystać z porad dietetyka, a wkrótce pojawi się okazja, aby umówić się również z rehabilitantem.

Porady ekspertów organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aby umówić się na wizytę i konkretny termin należy wcześniej się zarejestrować. W tym celu wystarczy zadzwonić pod numer 77 483 78 79 wew. 408. Dyżur telefoniczny pełniony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

 


22.02.2023 - Szydełko połączyło pokolenia

W Domu Dziennego Pobytu nr 3 tańcowała igła z nitką. A właściwie szydełko z włóczką. W placówce na osiedlu Azoty odbyły się kolejne warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Tym razem zajęcia przeprowadzono w pracowni dziewiarskiej. Pod okiem instruktorów powstawały prawdziwe perełki, które mogą być ozdobą każdego domu. Wyzwanie podjęli głównie seniorzy, choć w ich gronie znaleźli się też dużo młodsi uczestnicy, co pięknie wpisuje się w ideę międzypokoleniowej integracji.


21.02.2023 - Drużyna z I LO wygrała potyczki z przedsiębiorczości

Olimpiada „Społeczni Przedsiębiorczy” w wymiarze warsztatowym dobiegła końca. Wielkim finałem była trzecia i ostatnia potyczka, podczas której uczestnicy sprawdzili zdobytą wiedzę i umiejętności. Teraz przed nimi największe wyzwanie. Pora na działanie i próba wcielenia swoich projektów w życie.

W zmaganiach w ramach olimpiady uczestniczyła młodzież z kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich. Przez ostatnie tygodnie brała ona aktywny udział w licznych zajęciach, szkoleniach i spotkaniach przybliżających im tajniki biznesu czy współpracy z samorządem. Młodym ludziom bakcyla przedsiębiorczości zaszczepiało stowarzyszenie „Europa Iuvenis” w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

W ostatnim starciu zadaniem drużyn było przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie wypracowanego projektu społecznego oraz prezentacja materiałów promocyjnych i zaplanowanej kampanii w mediach społecznościowych. Głównym sprawdzianem była jednak symulacja „Pitcha” przed potencjalnym partnerem. Zwycięzcami olimpiady po zsumowaniu wyników ze wszystkich potyczek zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. W zabawie uczestniczyła również młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.


20.02.2023 - Familijna zabawa w glinie

Odrobina cierpliwości i skupienia w połączeniu z pędzlem i szczyptą talentu przyniosły niesamowite rezultaty. Kolejni uczestnicy wzięli udział w warsztatach rzeźbiarsko-ceramicznych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. To świetny pomysł na spędzenie rodzinnego przedpołudnia.

Zajęcia integracyjne realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” cieszą się niesłabnącą popularnością. Darmowe kursy pod okiem doświadczonych instruktorów odbywają się w Domu Kultury „Koźle” od kilku miesięcy. W ofercie znajdują się również zajęcia sensoryczno-terapeutyczne skierowane także do dzieci z dysfunkcjami.


17.02.2023 - Te kwiatki nigdy nie zwiędną

Na tych warsztatach pasja, piękno i użytkowość szły ramię w ramię. Goście Domu Dziennego Pobytu nr 4 „Wrzos” pod kierunkiem doświadczonej instruktorki stworzyli własne bukiety. Chociaż wykonano je ze sztucznych materiałów to do złudzenia przypominają prawdziwe kwiaty.

W zajęciach wzięli udział zarówno seniorzy, regularnie odwiedzający DDP nr 4, jak i zainteresowane osoby w różnym wieku. Swoje małe użytkowe dzieła sztuki, zabrali ze sobą, na pamiątkę czasu, który spędzili wspólnie integrując się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.


15.02.2023 - Mieszkańcy rozwijają kreatywne umiejętności z Dugnadem

Rozpoczęły się warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Za nami już pierwsze zajęcia z ceramiki w Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia”. W planach są kolejne tego typu spotkania.

To pierwsze z wielu kreatywnych działań realizowanych przez MOPS w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Darmowe i bezpłatne warsztaty mają mieć charakter międzypokoleniowy, gdzie przy stanowiskach rękodzielniczych spotkają się m.in. seniorzy, młodzież i dzieci. Poszczególne Domy Dziennego Pobytu przygotują własne programy zajęć dla chętnych, które pomogą im odkryć i udoskonalić artystyczne i użyteczne talenty.


14.02.2023 - Magiczne światła wróciły do Domu Kultury

Popularność ostatnich warsztatów świetlnych przeprowadzonych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” przerosła oczekiwania organizatorów. Dlatego zapadła decyzja o przeprowadzeniu ich po raz kolejny, chociaż tym razem w trochę innym, bardziej okazjonalnym charakterze.

Motywem przewodnim magicznych kreacji były tym razem walentynki. Młodzi twórcy za pomocą światła i piasku tworzyli prace opowiadające o miłości.

Jeżeli podoba Wam się taka idea, na pewno ucieszy was wiadomość, że wciąż są wolne miejsca na kwietniowe warsztaty sensoryczne dla dzieci. Aby się na nie zapisać, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 77 480 25 57.


13.02.2023 - Młodzież pod skrzydłami Europa Iuvenis

To były przygotowania przed ostatnią już potyczką w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Tym razem na tapecie warsztatów dla młodzieży znalazły się takie tematy jak ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja’’ oraz ,,Przedsiębiorczość i Rynek Pracy’’.

To koniec trzeciego, a zarazem ostatniego z zaplanowanych cykli warsztatowych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Zajęcia organizowane przez stowarzyszenie Europa Iuvenis poprowadzili Paweł Dolibóg i Artur Ośko. Wzięło w nich udział wszystkie siedem drużyn z czterech szkół średnich, biorących udział w Olimpiadzie. Podsumowaniem nabytej wiedzy są finałowe starcie między uczestnikami. 


10.02.2023 - Odkryj swój talent razem z Dugnadem

Pora odkryć w sobie drzemiący talent i rozwinąć nową pasję. W naszym mieście ruszają darmowe warsztaty ceramiczne, witrażowe, manualne, rękodzielnicze i czerpania papieru. Prowadzący zajęcia pomogą uczestnikom rozwinąć skrzydła, a spod ich rąk wyjdą prawdziwe dzieła sztuki.

Bezpłatne kursy realizowane będą przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. W programie znalazła się cała paleta interesujących warsztatów, które odbywać się będą w Domach Dziennego Pobytu. Znane są już terminy zajęć organizowanych w lutym i w marcu. O kolejnych zainteresowane osoby będą informowane na bieżąco. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Szczegółowy harmonogram oraz kontakt do organizatorów podany jest w poniższych tabelach.


06.02.2023 - Wszyscy jesteśmy z jednej gliny

Warsztaty artystyczne w Miejskim Ośrodku Kultury trwają w najlepsze. Za nami kolejne zajęcia w ramach projektu „Dugnad w Kędzirzynie-Koźlu”. Dzieci ucząc się jak pracować z gliną, odebrały też ważną lekcję cierpliwości, spokoju i przede wszystkim integracji.

Każdy cykl składa się z dwóch spotkań. Pod okiem instruktorki uczestnicy uczą się jak tworzyć własne, małe dzieła sztuki używając gliny. Warsztaty skierowane są głównie dla nieco starszych dzieci, od 6 lat.

Na majowe zajęcia zostały wolne miejsca. Zapisać się można pod nr tel. 77 480 25 57. Pierwszeństwo udziału mają maluchy z niepełnosprawnością, dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe dzieci również są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem zajęć jest integracja.


30.01.2023 - Harmonogram „Dugnadu” zatwierdzony

Pierwsze w 2023 roku spotkanie koordynujące działania w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” za nami.  Partnerzy zaangażowani w jego wdrażanie ustalili wspólny plan działania na najbliższe 12 miesięcy. A wyzwań nie brakuje.

W naradzie udział wzięli pracownicy wszystkich wydziałów i biur urzędu miasta, które aktywnie biorą udział w realizacji „Dugnadu”. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego.

W trakcie spotkania szczegółowo podsumowano dotychczasowe działania oraz dokładne omówiono harmonogram na najbliższe cztery kwartały. Obradom przewodniczył zastępca prezydenta Artur Maruszczak. 


23.01.2023 - Zapisz dziecko na zajęcia z ceramiki

Jeśli macie ochotę wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, to mamy dobre wieści. Są wolne miejsca na kwiecień. To idealna okazja do wspólnej zabawy, co udowodniły już ostatnie spotkania.

Zajęcia z ceramiki i rzeźby to wyciszenie i kreatywność, przez co idealnie nadają się dla dzieci z dysfunkcjami i w trakcie diagnozy. Oczywiście zdrowe maluchy też są mile widziane, gdyż nadrzędnym celem warsztatów jest integracja. W ramach jednego cyklu odbywają się dwa spotkania, które skierowane są do nieco starszych dzieci (od 6 lat) i ich rodziców.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 77 480 25 57.


19.01.2023 - Sportowe oblicze "Dugnadu"

W ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” podejmowane jest wiele działań integracyjnych, które mają zbliżać do siebie mieszkańców. Część z nich to zajęcia sportowe. Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji działają trzy sekcje, do których uczęszcza łącznie blisko 50. dzieci. 

Młodzi sportowcy rozwijają swoje pasje trenując w zespołach, których brakowało w miejskiej ofercie. Są to szkółki piłki nożnej dziewcząt, bowlingu i kajakarstwa. Na regularnych zajęciach podnoszą swoje umiejętności, które później sprawdzą w ramach zaplanowanych zawodów. Treningi są całkowicie bezpłatne. Wszystkie koszty, w tym m.in. wynagrodzenia dla prowadzących czy opłaty za obiekty sportowe finansowane są z tzw. „środków norweskich”. W zajęciach mile widziani są wszyscy, zarówno w pełni sprawne dzieci, jak i z dysfunkcjami.


18.01.2023 - Przyjemne warsztaty na poważny temat

W Miejskiej Bibliotece Publicznej obyło się kolejne ekologiczno-integracyjne spotkanie w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wykład „Człowiek w czasach wielkiej zmiany” zaangażował uczestników na wiele sposobów.

Prowadząca Małgorzata Szyszka poruszyła sporo tematów dotyczących fauny i flory naszej planety. Powstały krótkie scenki teatralne poruszające różne ekologiczne zagadnienia, a następnie odbywały się „burze mózgów”, podczas których wspólnie poszukiwano rozwiązań. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kędzierzyna-Koźla biorący udział w spotkaniu poradzili sobie z tematem śpiewająco!


17.01.2023 - Świeże spojrzenie na problemy społeczne

To była już druga potyczka w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. W murach I Liceum Ogólnokształcącego zebrało się prawie 100 uczestników z 12 szkół. Współzawodnictwo w formie ideathonu trwało niemal cały dzień. Młodzi ludzie swoje nowe umiejętności przygotowujące ich do dorosłego życia rozwijają dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych tworzyli projekty społeczne, mające na celu rozwiązanie ważnych problemów obecnych również w naszym mieście. Po blisko 5 godzinnych przygotowaniach przedstawiali oni swoje pomysły przed wszystkimi zebranymi i jury. Rozwiązaniom zaproponowanym przez młodzież przysłuchiwali się zastępca prezydenta Wojciech Jagiełło, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Radłowski, menager Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Tomasz Starowicz oraz wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych XYZ Tomasz Cholewiński.

Przed drużynami uczestniczącymi w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy” kolejne szkolenia i spotkania oraz realizacja przygotowanych projektów. Zajęcia dla młodzieży prowadzi Stowarzyszenie "Europa Iuvenis".


16.01.2023 - Ciemność! Widzę ciemność

Czasem wystarczy zgasić światło, by zaczęły dziać się czary. Magii dopełnia wtedy piasek, ziarenka, nasiona i wszystko co ma miłą w dotyku strukturę. Za nami kolejne zajęcia sensoryczne zorganizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

Bezpłatne warsztaty w Miejskim Ośrodku Kultury skierowane są przede wszystkim do najmłodszych i ich rodziców. Maluchy poprzez swoje zmysły jeszcze lepiej poznają otaczający ich świat. Efektem ostatniego spotkania były również pachnące mydełka i ozdobne patyczki. W zajęciach uczestniczą też dzieci z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


11.01.2023 - Uwiecznić przyrodę

Kolejne warsztaty ekologiczne odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Tym razem w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej powstały wspaniałe gipsowe zielniki. 

Jak uwieczniać przyrodę, w ten niecodzienny sposób uczestnikom pokazały prowadzące zajęcia Ewa Pietruszewska i Agnieszka Urban z "Pracownia Się Tworzy". Zajęcia były międzypokoleniowe, wzięła w nich udział młodzież szkolna oraz seniorzy. Pracy był ogrom, bałaganu również, ale było warto dla tak wspaniałych efektów.


10.01.2023 - Kreatywne i radosne zajęcia w ramach "Dugnadu"

Ruszyła kolejna edycja warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i rozwijać dotychczasowe talenty w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.

To były pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego typu zajęcia w 2023 r. Towarzyszyła im rodzinna i kreatywna atmosfera. Do udziału zaproszono także dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami różnego typu.


03.01.2023 - "Dugnad" zaszczepia przedsiębiorczość 

Za nami kolejny cykl warsztatów w ramach „Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy”. Ambitna i aktywna młodzież z naszego miasta ponownie miała okazję zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu biznesu. Zajęcia odbyły się jako część projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”, a ich organizacją zajęło się stowarzyszenie Europa Iuvenis.

Drugi cykl warsztatowy wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników, odbył się w ciągu trzech dni. Tym razem prowadzący skupili się na rozwijaniu nowych kluczowych kwalifikacji. Młodzież realizowała się w następujących tematach: „Planowanie działań i pozyskiwanie środków” oraz ,,Pozyskiwanie sojuszników i komunikacja”.


 Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel