"Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu.
Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego.
30.04.2024 - Finał projektu „Dugnad”. Dziękujemy!
30 kwietnia oficjalnie zakończyła się realizacja projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Przez ponad trzy lata zmienił on oblicze naszego miasta. Sprawił, że mieszkańcy lepiej się poznali i zintegrowali. Gmina – jako jedyna na Opolszczyźnie – na realizację tego dużego przedsięwzięcia pozyskała blisko 19 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich.
Kędzierzyn-Koźle po raz pierwszy zrealizował projekt na tak ogromną skalę i z tak wielką siłą oddziaływania. Ukierunkowany on był nie tylko na duże zadania inwestycyjne (dostosowanie Domu Kultury „Chemik” do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz adaptacja budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha na Centrum Współpracy „Dugnad”), ale przede wszystkim na tzw. działania miękkie. Z zaproponowanych przedsięwzięć skorzystały wszystkie grupy mieszkańców, także te ze szczególnymi potrzebami. Integracja i dobre sąsiedzkie relacje stały się znakiem rozpoznawczym „Dugnadu”. Dobrą praktyką były również prowadzone na szeroką skalę konsultacje. Realizację zadań poprzedzały otwarte spotkania z lokalną społecznością.
Założonych rezultatów nie udałoby się osiągnąć bez wsparcia i zaangażowania parterów projektu: Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o., Klubu Sportowego „Koziołek”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i stowarzyszenia „Europa Iuvenis”.
15.04.2024 - Dawna podstawówka to plac budowy
Budynek byłej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha zmienia się w Centrum Współpracy „Dugnad”. To jedna z największych obecnie prowadzonych inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu.
Obiekt całkowicie zmieni swoje przeznaczenie i przystosowany zostanie na cele społeczne, a dawne klasy zaadaptowane zostaną na tak zwane mieszkania ze wsparciem.
11.04.2024 - Z KK do WWA
W ambasadzie Królestwa Norwegii wiedzą już, że ideę „dugnad” udało się zaszczepić w Kędzierzynie-Koźlu. Wizyta w placówce dyplomatycznej była jednym z punktów wyjazdu studyjnego do Warszawy. Stolicę naszego kraju odwiedziła około 50-osobowa grupa wolontariuszy i przedstawicieli Trzeciego Sektora.
W programie dwudniowej podroży znalazło się także intensywne zwiedzanie miasta nad Wisłą. Uczestnicy zajrzeli do Syrenki, przespacerowali się po placu Zamkowym oraz Krakowskim Przedmieściu. Punktem obowiązkowym stała się także wizyta na Zamku Królewskim. Niezwykłą atrakcją było również Centrum Nauki Kopernik i nietypowe muzeum dla miłośników robienia selfie.
Okazję do jeszcze większej integracji dla lokalnych aktywistów zapewniło Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonujące przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
10.04.2024 - Seniorzy aktywnie odpoczywali z "Dugnadem"
„Dugnad” ponownie zabrał naszych mieszkańców na wycieczkę po Polsce. Tym razem na wojaże w stronę Wisły wybrali się seniorzy. Nasi nestorzy mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz zwiedzić urokliwe zakątki tej górskiej miejscowości.
Uczestnicy zajrzeli m.in. do Muzeum Kuchni Regionalnej, gdzie spróbowali swoich sił w przygotowywaniu regionalnych smakołyków. Kolejnym punktem podróży było zwiedzanie centrum Wisły z przewodnikiem. Seniorzy przespacerowali się deptakiem oraz po rynku, zaglądnęli do kościoła ewangelickiego, zobaczyli amfiteatr oraz pałacyk Habsburgów. Na finał wyjazdu na wszystkich czekał relaks w kompleksie basenów, grocie solnej strefie saun i tężni. Wyjazd zorganizowało Gminne Centrum Seniora funkcjonujące przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
09.04.2024 - Wyjazd pełen wrażeń
Cztery wycieczki w jednej. Gminne Centrum Seniora wraz z Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zabrało mieszkańców na kolejny wyjazd pełen wrażeń. Integracyjna podróż odbyła się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
Program był niezwykle bogaty. Uczestnicy zwiedzili sztolnię w Kopalni Królowej Luizy w Zabrzu, przespacerowali się uliczkami urokliwego i zabytkowego Nikiszowca oraz odpoczęli wśród roślin i zwierząt z całego świata w Egzotarium w Sosnowcu. Główną atrakcją były jednak loty w tunelu aerodynamicznym w Katowicach. W wycieczce wzięli udział seniorzy, wolontariusze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z naszego miasta.
03.04.2024 - "Dugnad" ponownie wzbije się w powietrze
To były takie emocje, że aż żal nie przeżyć ich jeszcze raz. Kolejni śmiałkowie będą mogli spróbować swoich sił w tunelu aerodynamicznym w Katowicach. Członkowie organizacji pozarządowych, wolontariusze oraz seniorzy wzbiją się w powietrze dzięki projektowi "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wystartował z zapisami na pełną przygód wycieczkę. W programie znalazły się także wizyta w egzotarium w Sosnowcu oraz spływ Sztolnią Królowej Luizy w Zabrzu. Ponadto MOPS zapewnia ubezpieczenie, bilety wstępu, posiłek i opiekę pilota. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy. Te przyjmowane są pod numerem telefonu 77 483 78 79, wew. 408.
27.03.2024 - Wielki finał projektu "Dugnad"
Przez ponad trzy lata zmieniał oblicze naszego miasta. Sprawił, że mieszkańcy lepiej się poznali i zintegrowali. Jego zasługą jest także to, że Dom Kultury „Chemik” został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a w byłym budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha powstaje „Centrum Współpracy” i mieszkania ze wsparciem dla seniorów. Wszystko dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
Gmina kończy właśnie realizację dużego przedsięwzięcia współfinansowanego z tzw. funduszy norweskich. Kędzierzyn-Koźle na wszystkie swoje działania pozyskał blisko 19 milionów złotych. Nasz samorząd – jako jedyny na Opolszczyźnie – znalazł się w gronie zaledwie 29 miast w Polsce, do których trafiły pieniądze przekazane przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię na zadania związane z rozwojem i integracją społeczną.
Wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia podsumowano podczas konferencji połączonej z panelami dyskusyjnymi oraz podziękowaniami dla realizatorów projektu. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, władze Kędzierzyna-Koźla, radni sejmiku województwa, radni miasta, starostowie, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych samorządów oraz zaproszeni goście. Konferencje poprzedził Study Tour, podczas którego zaprezentowano sztandarowe inwestycje oraz jedne z wielu warsztatów rękodzielniczych.
Ze wszystkimi działaniami wdrożonymi w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” można zapoznać się za pośrednictwem specjalnie przygotowanej publikacji pt. „Słownik Dugnad”. Ebook oraz audiobook są dostępne za pośrednictwem strony: www.slownikdugnad.kedzierzynkozle.pl.
22.03.2024 - To już ostatnie wojaże z „Dugnadem”
„Dugnad” ponownie zabiera na wycieczkę. To będą już ostatnie wojaże finsnasowane z tzw. funduszy norweskich. Z zaproszenia mogą skorzystać seniorzy oraz członkowie stowarzyszeń, fundacji, lokalnych grup działania i wolontariusze. Tradycyjnie zapowiada się wspaniała eskapada.
Uczestnictwo w wyjazdach jest bezpłatne. Ze względów organizacyjnych obowiązują limity miejsc, dlatego chęć swojego uczestnictwa trzeba zgłosić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Seniorzy 27 marca wyruszą w kierunku Wisły. W programie znalazła się wizyta w muzeum kuchni regionalnej „Stolica Pradziadków”, dwugodzinny pobyt w parku wodnym oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Organizatorzy zapewniają przejazd, ubezpieczenie, bilety oraz obiad. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście od 22 marca w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą z kolei szykować się na trip do Warszawy. W planach jest dwudniowa wizyta studyjna w stolicy kraju połączona ze zwiedzaniem. Główną atrakcją będą odwiedziny w Ambasadzie Królestwa Norwegii. Organizatorzy zapewniają noclegi, wyżywienie i wszystkie niezbędne bilety. Wycieczka do Warszawy odbędzie się w terminach 4-5 kwietnia. Zapisy ruszają 25 marca i przyjmowane są osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Więcej informacji można uzuskać telefonicznie pod numerem telefonu 77 843 78 79 wew. 408.
19.03.2024 - Trwają przygotowania do finału "Dugnadu"
W Kędzierzynie-Koźlu zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca realizację projektu „Dugnad”. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, samorządowcy oraz realizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia.
Tematyka organizacji wydarzenia zdominowała ostatnie posiedzenie zespołu roboczego. Omawiano na nim szczegóły oraz dokładny harmonogram spotkania. Przygotowywana konferencja będzie okazją do podsumowania wszystkich działań, jakie odbywały się w Kędzierzynie-Koźlu przez ostatnie trzy lata. Miasto pozyskało blisko 19 milionów złotych z tzw. funduszy „norweskich”. Z tych środków powstanie Centrum Współpracy „Dugnad” w byłym budynku PSP nr 6, dostosowano Dom Kultury „Chemik” do osób ze szczególnymi potrzebami oraz zrealizowano dziesiątki spotkań, wycieczek, szkoleń, warsztatów, pikników oraz zawodów sportowych, które skutecznie integrowały mieszkańców.
18.03.2024 - "Dugnad" ponownie oderwał się od ziemi
To był odlotowy wyjazd. I to dosłownie. Członkowie organizacji pozarządowych oraz seniorzy w ramach kolejnej wizyty studyjnej nie mogli narzekać na nudę. Tylko jednego dni odwiedzili tunel aerodynamiczny, palmiarnię i dawną sztolnię.
Bezpłatne wojaże odbyły się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Za niezwykle atrakcyjnym programem stoi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który po raz kolejny pozytywnie zaskoczył uczestników wycieczki.
W programie eventu największą atrakcją z pewnością był lot w tunelu aerodynamicznym, gdzie każdy zaprzeczając siłom grawitacji mógł unieść się, chociaż kilka centymetrów nad ziemię. Po emocjach związanych z tym przeżyciem, uczestnicy mogli zrelaksować się i podziwiać wyjątkowe okazy roślinne w "Palmiarni". Finalną atrakcją był natomiast podziemny spływ sztolnią „Luiza” pod samym centrum 170-tysięcznego miasta.
14.04.2023 - Integracyjna rozgrywka na kręgielni
Dugnad zbił wszystkie kręgle. Na torach w hali „Azoty” przez trzy dni rozgrywany był wielki turniej bowlinga pt. „Szkolne granie”. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji do integracyjnej rywalizacji zaprosił uczniów z aż 9 podstawówek.
Swoich sił spróbowało ponad 200 młodych zawodników. Każdy kto chwycił za kule mógł czuć się wygranym. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz torby pełne atrakcyjnych gadżetów.
Popis swoich umiejętności zaprezentowali także członkowie sekcji bowlingowej powołanej w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
12.03.2024 - Samorządy wymieniają się doświadczeniami
Dziś i jutro (12-13.03) Kędzierzyn-Koźle stanie się stolicą Sieci Wymiany Doświadczeń - EMPIRIE. Jest to przedsięwzięcie realizowane przez Związek Miasta Polskich, które polega na sieciowaniu gmin zainteresowanych współpracą aż w siedmiu zagadnieniach tematycznych.
Kędzierzyn-Koźle aktywnie działa w trzech takich obszarach, tj. „Miasto obywateli”, „Miasto sprawiedliwe i dostępne” oraz „Zasoby miasta - finanse”. Przedstawiciele naszej gminy wspólnie z samorządowcami z Przemyśla, Krosna, Opoczna, Zabrza, Rydułtów, Jarocina, Starachowic, Jasła i Goleniowa przy wsparciu eksperckim Związku Miasta Polskich dzielić się będą doświadczeniami, czerpać inspiracje, uczyć się od siebie nawzajem i wypracowywać rozwiązania, które są istotne z punktu widzenia rozwoju małych i średnich miast.
Poza częścią warsztatową i spotkaniami z seniorami dwóch Domów Dziennego Pobytu, uczestnicy zwiedzą Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz halę „Azoty”, gdzie na co dzień trenuje mistrzowska drużyna Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
Przedsięwzięcie realizowane jest dla 29 miast laureatów konkursu Programu „Rozwój lokalny” i finansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
08.03.2024 - "Dugnad" wyrzeźbiony z gliny
„Dugnad” po raz kolejny zachwycił pięknem. Prace stworzone podczas lutowych warsztatów ceramicznych są już gotowe. Uczestnicy darmowych zajęć odkryli w sobie nową pasję, a spod ich rąk wyszły małe arcydzieła.
Teraz mogą zabrać je ze sobą, aby stały się dekoracją ich domów. Kubeczki, miseczki, półmiski i inne ozdoby dostępne są w Domu Kultury „Koźle”. Wystarczy jedynie zgłosić się po nie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Bezpłatne „spotkania z rzeźbą” odbywały się w ramach realizacji projektu współfinansowanego z funduszy „norweskich”.
06.03.2024 - Partyjka curlingu z "Dugnadem"
Tego jeszcze nie było! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla sprawdzą się w curlingu. Do rozgrywki w tę nietypową dyscyplinę sportu mogą szykować się seniorzy, członkowie organizacji pozarządowych oraz wolontariusze.
Okazje do chwycenia za szczotki i kamienie zapewni Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Aktywna integracja uczestników odbędzie się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
Turniej zostanie rozegrany 22 marca w Pawłowicach. Organizatorzy zapewniają przejazd, opiekę instruktora, ubezpieczenie i wyżywienie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Rejestracja odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 77 483 78 79 wew. 408.
05.03.2024 - Szybki kurs latania z "Dugnadem"
Po skoku ze spadochronem pora na kolejne „podniebne” wyzwanie. Tym razem będzie to lot w tunelu aerodynamicznym. Dzięki projektowi „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” od ziemi oderwą się członkowie organizacji pozarządowych, wolontariusze i seniorzy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje kolejny nietypowy wyjazd integracyjnyMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje kolejny nietypowy wyjazd integracyjny, który odbędzie się 14 marca. W programie wycieczki poza wizytą w tunelu aerodynamicznym w Katowicach znalazł się również odpoczynek w palmiarni w Gliwicach oraz spływ w sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. To będą niezapomniane przeżycia, które pozwolą jeszcze lepiej poznać się członkom organizacji pozarządowym z naszego miasta oraz wzmocnić ich dotychczasową współpracę.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązują jednak zapisy. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 77 483 78 79 wew. 408.
Ważne! Pierwszeństwo mają osoby, które nie brały jeszcze udziału w wycieczkach i wyjazdach studyjnych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
28.02.2024 - Kolejna tura warsztatów dla NGO
Znamy terminy marcowych szkoleń dla organizacji pozarządowych. W harmonogramie znalazło się 8 bezpłatnych warsztatów, które mogą okazać się bardzo przydatne dla przedstawicieli trzeciego sektora. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu".
W programie przewidziano wykłady dotyczące m.in. wolontariatu, realizacji autorskich projektów, przeprowadzenia zbiórki publicznej czy prowadzenia księgowości przez stowarzyszenia i fundacje. Udział poświadczony zostanie wydaniem certyfikatów.
Wszystkie szkolenia odbywać się będą w budynku przy ul. Waryńskiego na osiedlu Azoty. Zapisy przyjmowane są pod numerem 77 483 78 79 wew. 408.
26.02.2024 - Czas podsumowań "Dugnadu"
Odbyło się kolejne spotkanie koordynacyjne w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Swoje sprawozdania złożyli kierownicy wydziałów urzędu miasta oraz dyrektorzy i pracownicy miejskich instytucji, takich jak MOSiR, MOK czy MOPS, odpowiedzialni za jego wdrażanie.
Projekt zbliża się już do końca, dlatego zebranie zdominowały raporty podsumowujące. W przygotowaniu jest konferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas której zaprezentowane zostaną działania podjęte w ciągu ostatnich 3 lat.
W trakcie comiesięcznej narady omówiono także postępy związane z przebudową byłej siedziby PSP nr 6 na Centrum Współpracy „Dugnad”.
16.02.2024 - Harmonogram szkoleń dla NGO
Przedstawiciele trzeciego sektora w swoich kalendarzach mogą zapisać już konkretne daty. Znamy lutowy harmonogram bezpłatnych szkoleń. Aby wziąć udział w zajęciach organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” wystarczy zarejestrować się.
Do końca miesiąca zaplanowano 6 praktycznych warsztatów. Wśród tematów będą zagadnienia prawne, rachunkowe oraz z pozyskiwania środków unijnych. Udział w zajęciach poświadczony zostanie wydaniem certyfikatów.
Wszystkie szkolenia odbywać się będą w budynku przy ul. Waryńskiego na osiedlu Azoty. Zapisy przyjmowane są pod numerem 77 483 78 79 wew. 408.
`
12.02.2024 - Młodzi budowlańcy wsparli seniorów
O projekcie „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” usłyszała cała Polska. Ogólnopolska stacja telewizyjna przygotowała materiał na temat grupy wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1, którzy w ramach praktyk zawodowych remontują mieszkania trójki seniorów. To jedno z wielu działań w naszym mieście realizowanych ze środków norweskich.
Uczniowie podjęli się drobnych prac, z którymi starsze osoby nie potrafiły sobie poradzić. Dzięki młodym ludziom cieknący kran czy odklejająca się w rogu tapeta nie będą już problemem. Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia zapewnił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
08.02.2024 - Będą się uczyć prawa, finansów i księgowości
Organizacje pozarządowe będą się szkolić. Dzięki wykładom i prelekcjom przygotowywanym w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” zagłębią się w tajniki, prawa, finansów i księgowości. Zdobyta wiedza pozwoli im jeszcze skuteczniej działać na rzecz społeczności lokalnej.
Szkolenia zorganizuje Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonujące przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykłady, które będą odbywać się w lutym i w marcu obejmą między innymi zagadnienia z praw wolontariusza, komunikacji i pozyskiwania pieniędzy unijnych. Spotkania będą miały na celu także rozwój umiejętności, poznanie skutecznych praktyk i metod aktywności społecznej oraz nawiązanie kontaktów z ludźmi ze środowiska Trzeciego Sektora. Wykłady dla NGO działających na terenie Kędzierzyna-Koźla będą odbywać się bezpłatne, a ukończenie kursów zaświadczone zostanie certyfikatami.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod nr tel. 77 483 78 79, wewnętrzny 408.
07.02.2024 - Tworzyli ceramiczne arcydzieła
Rozpoczęła się kolejna tura warsztatów ceramicznych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wazony, kubki i miseczki to tylko niektóre naczynia tworzone przez uczestników.
Podczas zajęć dzieci i dorośli dowiadują się, jak przygotować i formować glinę oraz jakie narzędzia można wykorzystać do jej modelowania. Zajęcia zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury prowadzi Agnieszka Urban, doświadczony ceramik, która na co dzień pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu. Warsztaty, które odbywają się w placówce przy ul. Skarbowej będą trwały do kwietnia.
02.02.2024 - Dziewczyny plotą doskonale
U nas dziewczyny plotą... tylko sznurki. Warsztaty pod tak przewrotnym tytułem odbyły się w Domu Dziennego Pobytu nr 3. Wolontariuszki z kędzierzyńsko-kozielskiego Hufca Pracy wzięły udział w bezpłatnych zajęciach realizowanych w ramach projektu "Dugnad".
Dzięki spotkaniom współfinansowanym z tzw. funduszy "norweskich" kolejne grupy mieszkańców odkrywają w sobie pasje i talenty rękodzielnicze, z których nawet nie zdawali sobie sprawy. Tym razem uczestniczki wyplatały oryginalne i kreatywne zawieszki do kluczy i torebek ze sznurków bawełnianych techniką makramy.
26.01.2023 - Kędzierzyn-Koźle świeci przykładem w polityce senioralnej
Kędzierzyn-Koźle znalazł się w centrum debaty o polityce senioralnej. Rozwiązania funkcjonujące w naszym mieście pokazane zostały jako przykłady dobrych praktyk. Część inicjatyw skierowanych do mieszkańców 60+ wprowadzono w ramach projektu „Dugnad”.
Ogólnopolską konferencję pn. „Akceptować starość - organizacja usług dla osób starszych” zorganizowano przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. W debacie wzięli udział eksperci m.in. z Włocławka, Opola, Jarocina, Ujazdu czy Strzelec Opolskich. Dzięki transmisji on-line w spotkaniu uczestniczyli pracownicy ośrodków pomocy społecznej z całego kraju i było ono dostępne, także dla osób niesłyszących dzięki tłumaczeniu na język migowy. Prowadzona dyskusja poświęcona była m.in. technikom badania potrzeb osób starszych, wykorzystaniu nowoczesnych technologii, uwarunkowaniom pogodzenia potrzeb seniorów z możliwościami miasta. Rozmawiano także o roli opiekunów nieformalnych, rzadko uwzględnianych w politykach społecznych samorządów.
Druga część konferencji poświęcona była rozwiązaniom funkcjonującym w Kędzierzynie-Koźlu. Zebrani wysłuchali, jakie programy i projekty realizowane są w aż pięciu naszych domach dziennego pobytu oraz jak aktywizują one seniorów poprzez udział w warsztatach, szkoleniach czy spotkaniach integracyjnych.
22.01.2024 - Wielki finał projektu „Dugnad” w 2024 roku
Coraz bliżej finału, ale cały czas sporo się dzieje. „Projekt Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu” nie zwalnia tempa. W naszym mieście działania współfinansowane z tzw. „środków norweskich” obecne będą jeszcze tylko przez kilka miesięcy, ale z pewnością nieraz o nich usłyszymy.
W planach jest realizacja kilku dużych przedsięwzięć. W najbliższych tygodniach będą to seminarium naukowe poświęcone opiece senioralnej, kolejne warsztaty rękodzielnicze organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury oraz wycieczki przygotowywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Trwa również największa inwestycja prowadzona w ramach projektu. W byłym budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha powstaje Centrum Współpracy „Dugnad”, gdzie mieścić się będą tzw. mieszkania wspomagane oraz siedziby Gminnego Centrum Seniora oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Przedstawiciele „trzeciego sektora” w dalszym ciągu korzystają z bezpłatnych porad prawnych i księgowych, a uczestnicy sekcji bowlingowej mogą szlifować formę przed zbliżającymi się turniejami. Wśród wydarzeń szykowana jest również gala podsumowująca wszystkie działania podjęte w ramach inicjatywy jaką jest „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
Harmonogram wszystkich planowanych przedsięwzięć zaprezentowano podczas cyklicznej narady z udziałem uczestników i parterów projektu, której przewodził zastępca prezydenta Artur Maruszczak.
18.01.2024 - Jak dostosować miasto do potrzeb seniorów
Nowoczesne technologie w usługach dla seniora, wsparcie nieformalnych opiekunów osób zależnych i badanie potrzeb osób starszych. Między innymi takie tematy zostaną poruszone podczas konferencji „Akceptować starość - organizacja usług dla osób starszych”.
Zaproszeni prelegenci poruszą także kwestie dotyczące promocji zdrowego stylu życia wśród seniorów oraz znaczenia budowy dialogu międzypokoleniowego w rozwoju społecznościach lokalnych.
Seminarium realizowane w ramach projektu "Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu" odbędzie się 25 tycznia 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, przy al. Jana Pawła II 27 o godzinie 9:30 (sala nr 19). Wydarzenie połączone z Forum Rozwoju Lokalnego organizowane jest przez Związek Miast Polskich i Miasto Kędzierzyn-Koźle. Chętni do udziału w konferencji powinni się zarejestrować do 20 stycznia 2024 roku wypełniając formularz dostępny pod adresem: https://forms.office.com/e/7rh65dLuGp. Do wykładu można przystąpić również online: https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/.../register.
12.04.2024 - Sąsiedzi z „Promyczka” wpadli na warsztaty
Pracownia czerpania papieru w Domu Dziennego Pobytu nr 5 nie ma pustych przebiegów. Tym razem do środka zajrzeli sąsiedzi z pobliskiego „Promyczka”. Zaplecze do przeprowadzania zajęć rękodzielniczych powstało w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”.
Osoby niepełnosprawne doskonale poradziły sobie podczas warsztatów. Uczestnicy na początku samodzielnie stworzyli własne karty, które następnie ozdabiali przy wykorzystaniu brokatu, suszonych liści oraz prawdziwych pieczęci z laku.
05.01.2024 - Łączą sztukę i rękodzieło
Rozwijają, bawią i uczą. Ruszyły zapisy na dodatkowe warsztaty rzeźbiarsko-ceramiczne, realizowane w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Do wspólnej zabawy zaprasza Miejski Ośrodek Kultury.
Sztuka rzeźby i ceramiki to nie tylko forma wyrazu, ale także źródło inspiracji. Obejmuje proces twórczy, kształtowanie formy oraz eksperymentowanie z materiałami. To wszystko wpływa na rozwijanie umiejętności myślenia kreatywnego i spojrzenia na świat w inny sposób.
Warsztaty skierowane są dla dzieci od 6 lat wraz z opiekunem. W każdych zajęciach powinno uczestniczyć minimum dwoje dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, diagnozą lub w trakcie diagnozowania. Spotkania będą odbywać się przez trzy kolejne miesiące do marca 2024 roku (2 razy w miesiącu). Poprowadzi je doświadczony ceramik, zatrudniony w Warsztatach Terapii Zajęciowej Agnieszka Urban.
Ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 77 480 25 57. Warsztaty są nieodpłatnie, a ilość miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo mają Ci, którzy do tej pory jeszcze nie uczestniczyli w zajęciach.
Projekt współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.