Biuletyn Informacji Publicznej

Rolnicy przekazali swoje postulaty

19.02.24
Rolnicy przekazali swoje postulaty

Protestujący zostali wysłuchani. Swoje postulaty do rządu przedstawili na placu Wolności. Z rolnikami z naszego regionu spotkała się m.in. prezydent Sabina Nowosielska. Towarzyszyli jej senator Beniamin Godyla, starosta Paweł Masełko oraz wójtowie gmin powiatu.

Rolnicy sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy. Jako formę protestu wybrali kilkugodzinny przejazd maszynami rolniczymi po ulicach Kędzierzyna-Koźla. Podobne akcje organizowane są w miastach w całej Polsce. 

Pełna lista postulatów poniżej:

1. Wspieranie produkcji zgodnej z normami UE

W trosce o przyszłość rolnictwa, apelujemy o zagwarantowanie możliwości wprowadzenia na rynek unijny wyłącznie surowców rolnych i produktów spożywczych spełniających najwyższe standardy wymagane przez Unię Europejską, takie jak fitosanitarne, środowiskowe itp. Przywrócenie możliwości stosowania wycofanych substancji aktywnych używanych w krajach poza UE w przeciwnym razie wprowadzenie braku możliwości importowania żywności produkowanej w innych standardach. Wspieranie produkcji zgodnej z normami UE umożliwi polskim rolnikom konkurowanie na równych warunkach z innymi krajami członkowskimi.

2. Ograniczenie importu produktów rolnych z Ukrainy

Wnosimy o podjęcie działań mających na celu ochronę krajowego rynku rolnego poprzez kontrolę i ograniczenie importu z Ukrainy, z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji, w tym bezwzględne wprowadzenie systemu kaucyjnego na towary rolne z Ukrainy.

3. Bezcłowy import towarów rolnych z Ukrainy

Zwracamy uwagę na konieczność uwzględnienia interesów rodzimego rolnictwa i rozważenie ewentualnych ograniczeń bezcłowego importu towarów rolnych z Ukrainy.

4. Likwidacja Europejskiego Zielonego Ładu

Apelujemy o rozważenie możliwości likwidacji Europejskiego Zielonego Ładu (w tym wymogów warunkowości przede wszystkim obowiązku ugorowania), z uwzględnieniem realnych możliwości sektora rolnego. Popieramy powrót do zasad dopłat dla rolników z poprzedniej perspektywy finansowej tj. PROW 2014 2020. Prosimy o dialog z przedstawicielami środowiska rolniczego w celu opracowani a zrównoważonego podejścia, uwzględniając specyfikę polskiego rolnictwa.

5. Zmiana wymogów warunkowości i ekoschematów

Wnosimy o przeanalizowanie i dostosowanie wymogów warunkowości oraz ekoschematów do rzeczywistych warunków i potrzeb rolników w Polsce. Prosimy o elastyczność i indywidualne podejście do różnych rodzajów gospodarstw.

6. Powrót do czytelnych form

Apelujemy o uproszczenie procedur administracyjnych związanych z rolnictwem, aby ułatwić rolnikom przestrzeganie przepisów i skorzystanie z dostępnych form wsparcia. Jasne i zrozumiałe regulacje przyczynią się do efektywniejszej działalności rolniczej.

7. Zmiana definicji „rolnika aktywnego”

Prosimy o zmianę definicji „rolnika aktywnego” w taki sposób, aby lepiej odzwierciedlała rzeczywisty u dział rolników w procesach produkcyjnych. Wprowadzenie bardziej precyzyjnych kryteriów oceny aktywności rolnika pozwoli na skuteczniejsze wsparcie tych, którzy rzeczywiście angażują się w produkcję rolno-spożywczą.

8. Wsparcie w ramach PROW i KPO dla prawdziwych rolników aktywnych zawodowo

Apelujemy o zwiększenie wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Miejskich (PROW) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla którzy są aktywni zawodowo i prowadzą gospodarstwa rodzinne. Działania te powinny by ć skierowane na zwiększenie ich efektywności oraz konkurencyjności produkcji rolnej.

9. Stanowczy sprzeciw wobec ograniczenia hodowli zwierząt w Polsce

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ewentualnych ograniczeń dotyczących hodowli zwierząt na terenie Polsk i, z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Wzywamy do dialogu. aby wspólnie opracować rozwiązania sprzyjające rozwojowi hodowli przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel