30 kwietnia oficjalnie zakończyła się realizacja projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Przez ponad trzy lata zmienił on oblicze naszego miasta. Sprawił, że mieszkańcy lepiej się poznali i zintegrowali. Gmina – jako jedyna na Opolszczyźnie – na realizację tego dużego przedsięwzięcia pozyskała blisko 19 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich.
Kędzierzyn-Koźle po raz pierwszy zrealizował projekt na tak ogromną skalę i z tak wielką siłą oddziaływania. Ukierunkowany on był nie tylko na duże zadania inwestycyjne (dostosowanie Domu Kultury „Chemik” do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz adaptacja budynku PSP nr 6 przy ul. Stalmacha na Centrum Współpracy „Dugnad”), ale przede wszystkim na tzw. działania miękkie. Z zaproponowanych przedsięwzięć skorzystały wszystkie grupy mieszkańców, także te ze szczególnymi potrzebami. Integracja i dobre sąsiedzkie relacje stały się znakiem rozpoznawczym „Dugnadu”. Dobrą praktyką były również prowadzone na szeroką skalę konsultacje. Realizację zadań poprzedzały otwarte spotkania z lokalną społecznością.
Założonych rezultatów nie udałoby się osiągnąć bez wsparcia i zaangażowania parterów projektu: Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o., Klubu Sportowego „Koziołek”, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i stowarzyszenia „Europa Iuvenis”.
Projekt „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” był współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.