Biuletyn Informacji Publicznej

Szlakiem Koziołków

Ruszając szlakiem miejskich Koziołków już nie pobłądzisz. Bez problemu odwiedzisz wszystkich członków rogatej rodzinki, a trasę zaplanujesz dzięki specjalnej mapce. Wybierając się na spacer wystarczy zabrać ze sobą podręczną broszurkę.

Kolorowy i zaprojektowany z myślą o najmłodszych plan Kędzierzyna-Koźla można bezpłatnie odebrać w Punkcie Informacji Turystycznej mieszczącym się w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej na Rynku.

Więcej o sympatycznych rzeźbach można dowiedzieć się również na stronie „Poznaj historię”: https://www.poznajhistorie.pl/city/kedzierzyn-kozle.


 

>>POBIERZ, WYDRUKUJ I RUSZAJ SZLAKIEM KOZIOŁKÓW<<


 KOZIOŁEK STOCZNIOWIEC (osiedle ROGI)

Na osiedlu Rogi zakotwiczył na dobre koziołek „Stoczniowiec”, który przypomina o historii Stoczni, zakładu produkującego statki. Jego atrybutemjest trzymana w kopytkach barka, którymi odrzańskim szlakiem wodnym transportowano różnego rodzaju towary. 

 


 KOZIOŁEK RAJDOWIEC (osiedle ZACHÓD)

„Rajdowiec” zaparkował swojego gokarta na osiedlu Zachód. Figurka upamiętnia sławny tor kartingowy, który kiedyś znajdował się przy ul. Gazowej. Mało kto wie, że asfalt do budowy toru sprowadzono aż z Mongolii, a po torze ścigał się czterokrotny mistrz świata Formuły 1 – Alain Prost.


KOZIOŁEK MARYNARZ (osiedle STARE MIASTO)

Koziołek „Marynarz” zarzucił cumę przy wejściu do Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Jest prezentem mieszkańców dla „Żeglugi”  i przypomina o jubileuszu jej 70-lecia. Marynarski mundur, w który koziołek jest przyodziany, doskonale odzwierciedla charakter tej placówki oświatowej. Warto dodać, że szkolnictwo ukierunkowane na żeglugę śródlądową ma w Kędzierzynie-Koźlu bogatą historię. Już w 1911 roku działała tu bowiem szkoła zawodowa dla łodziarzy.


 TRZY KOZIOŁKI (osiedle STARE MIASTO)

Są takie miasta w Polsce, w których podobno kozy kują... W Kędzierzynie-Koźlu koziołki nie są podkute, ale wykute. Wykute z brązu i pięknie wkomponowane - zarówno w historię miasta, jak i w miejski krajobraz. Koziołki nawiązują do herbu miasta, który przedstawia trzy koźle głowy i symbolizuje legendarnych braci Kozłów, rezydujących w XiII wieku w warownym zamczysku w Koźlu.


KOZIOŁEK NAPOLEON (osiedle POŁUDNIE)

„Napoleon” zajął strategiczną pozycję przy wejściu do zabytkowego parku w Koźlu, od strony osiedla Południe. Zgodnie z rozkazem stoi na warcie i spogląda w kierunku Twierdzy Koźle. Warto dodać, że XVIII - wieczne umocnienia wokół twierdzy wybudowano na kształt 8 - ramiennej gwiazdy.

 


 KOZIOŁEK DRWAL (osiedle KŁODNICA)

Koziołek „Drwal” to nawiązanie do historii Kłodnicy. Była ona jedną z czterech miejscowości,  które w 1975 roku połączono w Kędzierzyn -Koźle. Dziś to jedno z osiedli miasta. Najpowszechniejsze jest przekonanie, że Kłodnica oznaczała rzekę niosącą kłody. A faktycznie setki lat temu wyrąb drzew i spławianie ich kłód wodą było jednym z głównych zajęć okolicznych mieszkańców.

 


 KOZIOŁEK POWSTANIEC (osiedle POGORZELEC)

Koziołek „Powstaniec” nawiązuje do historii Powstań Śląskich, czyli trzech wystąpień zbrojnych, które rozgrywały się na Górnym Śląsku w latach 1919, 1920 i 1921 między ludnością polską i niemiecką. Walki toczyły się również w okolicy os. Pogorzelec, gdzie zlokalizowany jest koziołek.


KOZIOŁEK HANDLOWIEC (osiedle POGORZELEC)

Przy Galerii Handlowej „Handlowiec” kusi, by wejść do środka. Koziołek, kojarzony nie tylko z herbem miasta, ale także z energią i skocznością, to zaproszenie do przyjemnego doświadczenia zakupowego, pełnego nowych odkryć. Koziołek stanął tutaj z inicjatywy inwestora galerii handlowej, firmy P.A. Nova z Gliwic.


KOZIOŁEK KOLEJARZ (osiedle ŚRÓDMIEŚCIE)

„Kolejarz” nawiązuje do bogatych tradycji kolejnictwa w mieście. Pierwszy pociąg dotarł do ówczesnego Kędzierzyna 2 listopada 1845 r. i przyjechał z Opola. W późniejszych latach uruchomiono też połączenia z Raciborzem i Nysą. A w ciągu kolejnych stu lat miasto stało się jednym z najważniejszych węzłów kolejowych na Śląsku.


KOZIOŁEK RATOWNIK (osiedle ŚRÓDMIEŚCIE)

Koziołek „Ratownik” symbolizuje trud i poświecenie ratowników wodnych. Stanął przy miejskiej pływalni dla uhonorowania 50 – lecia WOPR w Kędzierzynie-Koźlu.  Warto dodać, że ratownictwo wodne ma u nas bogatą historię, a reprezentujący miasto zawodnicy tej dyscypliny sportu sięgają po najwyższe laury w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.


 KOZIOŁEK PRYMUS (osiedle ŚRÓDMIEŚCIE)

Jednym z najmłodszych na szlaku koziołków jest „Prymus”. Stanął przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, najstarszej w mieście. Jest prezentem mieszkańców na 120 – lecie placówki i dlatego właśnie mieszkańcy wybrali mu imię. Jak na pilnego ucznia przystało w raciczkach trzyma książkę … a co ma w plecaku? To zostawiamy Waszej wyobraźni.


 KOZIOŁEK KOWAL (osiedle KUŹNICZKA)

Koziołek „Kowal” stoi dumnie na kędzierzyńskim osiedlu Kuźniczka, gdzie przed wiekami kwitło kowalstwo. Na przełomie XVIII i XIX wieku pracujące tu wtedy kuźnie dostarczały towar najpierw na budowę Kanału Kłodnickiego, a potem na przepływające nim barki. Później doszedł jeszcze wybudowany w latach trzydziestych XX wieku Kanał Gliwicki.


 KOZIOŁEK JADZIA (osiedle PIASTÓW – POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH)

Koronowany koziołek „Jadzia” to symbol osiedla. Oprócz ulicy Leszka Białego, syna Kazimierza II Sprawiedliwego, są tu też ulice Mieszka I, Władysława Łokietka, Bolesława Krzywoustego, Przemysła II czy Kazimierza Wielkiego – władców Polski. Jedna zaś z ulic, nosi imię Królowej Jadwigi, najwybitniejszej bodaj kobiety z rodu Piastów  i Andegawenów.


 KOZIOŁEK KAJAKARZ (osiedle LENARTOWICE)

„Kajakarz” nawiązuje do sportów wodnych, które chętnie i często uprawiane są w Kędzierzynie-Koźlu. Właśnie przez os. Lenartowice biegnie jeden z trzech szlaków kajakowych. Tutaj także zlokalizowany jest Syfon Kłodnicki będący skrzyżowaniem dróg wodnych – Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy, przepływającej pod kanałem. Przepust syfonowy jest unikatowym obiektem na skalę całego kraju, niezwykle rzadkim rozwiązaniem hydrotechnicznym i prawdziwą gratką dla fanów zabytków techniki.

 


 KOZIOŁEK HENIO (osiedle CISOWA)

Sympatyczny rogacz zadomowił się w pobliżu szkoły na os. Cisowa. Dawni i współcześni językoznawcy zgodnie uważają, że nazwa miejscowości świadczy o tym, że w okolicy rosły cisy. Imię „Henio” nadały koziołkowi dzieci na pamiątkę Cisu Henrykowskiego – najstarszego w Polsce drzewa z gatunku cis pospolity.


 KOZIOŁEK STRAŻAK (osiedle MIEJSCE KŁODNICKIE)

Tutejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która istnieje od 1929 roku, jest świetnie wyszkolona i mocno specjalistyczna. Nie raz już musiała mierzyć się z żywiołami. Koziołek „Strażak” to hołd dla strażaków w podziękowaniu za ich ofiarność i odwagę.

 


 KOZIOŁEK KSIĄŻĘ (osiedle SŁAWIĘCICIE)

Dystyngowany „Książę” stanął pośród kwiatów w jednej z najstarszych części miasta.Księciem został dlatego, że Sławięcice były kiedyś częścią dóbr książęcych, co dało początek rozwojowi całego tego terenu i miasta. Ród Hohenlohe, zamieszkujący niegdyś pałac w Sławięcicach, był inicjatorem powstania przepięknego parku w stylu angielskim, po którym do dziś można spacerować w tej części Kędzierzyna-Koźla. 


KOZIOŁEK EMKA (STREFA INWESTYCYJNA - POLE POŁUDNIOWE)

Szlak koziołków uzupełnia rzeźba postawiona na zlecenie firmy Emka S.A. Cechą wyróżniającą koziołka są dwie tablice, które dumnie trzyma: jedna z logo-sygnetem firmy EMKA oraz druga – ze znakiem recyklingu, idealnie wskazującym profil działalności prowadzonej przez firmę.


 KOZIOŁEK CHEMIK (osiedle BLACHOWNIA)

Kolba i probówka. To atrybuty kolejnego koziołka, który zadomowił się w naszym mieście. „Chemik” rozgościł się na os. Blachownia,miejscu, w którym przez lata rozwijała się branża chemiczna. Nazwa osiedla zaś, pochodzi od fabryk blachy, które w średniowieczu funkcjonowały na tym terenie.


 KOZIOŁEK SIATKARZ (osiedle AZOTY)

Koziołek „Siatkarz” symbolizuje kędzierzyńską siatkówkę. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn siatkarskich w Europie, trzykrotny zwycięzca Ligii Mistrzów oraz wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski!


 KOZIOŁEK AZOTEK (osiedle AZOTY)

Atrybutem kolejnego członka „rogatej rodzinki” jest worek z nawozem. Uważni obserwatorzy od razu dostrzegą widniejące na nim historyczne logo Grupy Azoty ZAK S.A., jednego z największych zakładów przemysłowych na terenie miasta. I właśnie do tych zakładów, wpisujących się trwale w historię miasta, nawiązuje imię koziołka „Azotek”.

 

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel