Biuletyn Informacji Publicznej

Dekada prezydent Sabiny Nowosielskiej

08.12.24
Dekada prezydent Sabiny Nowosielskiej

8 grudnia 2024 roku mija 10 lat od zaprzysiężenia Sabiny Nowosielskiej na prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Nikt wcześniej nie piastował tej funkcji tak długo. Przez dekadę miasto diametralnie zmieniło swoje oblicze. W tym czasie budżet gminy wzrósł o blisko 60%, a na inwestycje przeznaczono ponad pół miliarda złotych.

Kędzierzyn-Koźle to dziś zupełnie inne miasto. Dynamicznie rozwija się gospodarczo i staje się jeszcze bardziej przyjazne do życia. Przybywa nowych miejsc pracy, wzrasta poczucie bezpieczeństwa, oświata kształci na najwyższym poziomie, polityka senioralna stawiana jest za wzór, a osiedla stały się bardziej zielone. Ogromnym sukcesem są projekty, o których latami jedynie mówiono. Trwa budowa łącznika do obwodnicy północnej, były budynek PSP nr 6 jest przekształcany w tzw. mieszkania ze wsparciem, powstało hospicjum, odrestaurowano Rynek, otwarto muzeum z prawdziwego zdarzenia, zmodernizowano ulicę Kozielską i aleję Jana Pawła II, czy wreszcie uruchomiono kompleks basenów na miarę XXI wieku. To jedynie wycinek rzeczywistości i zaledwie kilka przykładów ze zrealizowanych inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu. Sprzyjający klimat do rozwoju dostrzegł także biznes. Pole Południowe, gdzie kiedyś hulał jedynie wiatr, dziś jest nowoczesną strefą przemysłową z innowacyjnymi zakładami.

W mijającym dziesięcioleciu mimo wielu wyzwań i problemów, gmina nie zeszła z właściwie obranej drogi. Nie lada wyzwaniem były przecież pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z niąobostrzenia, wybuch wojny na Ukrainie i organizacja wsparcia dla uchodźców oraz niedawne zagrożenie powodziowe. Dzięki dobremu zarządzaniu miasto suchą stopą przeszło przez te wszystkie kryzysy. Potwierdzają to liczby. Budżet Kędzierzyna-Koźla jest najwyższy w historii. Po stronie dochodów znalazło się ponad 350 milionów złotych. To o 130 milionów więcej niż w 2015 roku. Imponująco wyglądają również zestawienia wydatków majątkowych. W tym roku na inwestycje gmina przeznaczyła rekordowe 108 milionów złotych, gdy na początku pierwszej kadencji było to zaledwie 28 milionów. Przez te wszystkie lata samorząd skutecznie pozyskiwał dofinansowania. Z różnych źródeł do miejskiej kasy wpłynęło ponad 300 milionów złotych.

Mimo dekady spędzonej na stanowisku prezydenta Kędzierzyna-Koźla przed Sabiną Nowosielską jeszcze kilka lat zarządzania miastem. Urzędująca włodarz nie zwalnia tempa i cały czas stawia przed sobą i swoim zespołem ambitne plany i projekty. Wśród priorytetów znalazły się m.in. polityka mieszkaniowa, kolejne remonty ulic i rozwój bazy sportowej.


 

10 KLUCZOWYCH INWESTYCJI NA 10-LECIE KADENCJI

 

1. Łącznik do obwodnicy północnej

Inwestycje drogowe to jeden z priorytetów prezydent Sabiny Nowosielskiej. Poza łącznikiem do obwodnicy północnej została przebudowana główna arteria miasta (ulica Kozielska, aleja Jana Pawła II), Rynek z przyległymi drogami oraz dziesiątki ulic na wszystkich osiedlach.

2. Inwestorzy na Polu Południowym

Pole Południowe nareszcie zapełniło się inwestorami. Na uzbrojonych terenach w Sławięcicach wybudowane zostały nowoczesne zakłady, w których prace znajdzie nawet kilkaset osób. Lokalną gospodarkę jeszcze bardziej napędzają m.in. Eko-Okna, EMKA i Foosung.

3. Hospicjum

Hospicjum, o którego powstaniu w Kędzierzynie-Koźlu mówiło się od dłuższego czasu, od kilku lat otacza opieką paliatywną najbardziej potrzebujących pacjentów. To uzupełnienie szerokiej polityki zdrowotnej gminy, która koncentruje się także na bezpłatnych badaniach profilaktycznych i rehabilitacji dla mieszkańców.

4. Wodne oKKo

Kędzierzyn-Koźle doczekał się obiektu rekreacyjnego z prawdziwego zdarzenia. W ostatnich latach poza zespołem nowoczesnych basenów zainwestowano także szeroko w infrastukturę sportową m.in. pump track, wielofunkcyjne boiska, plenerowe siłownie, a także kilometry nowych ścieżek rowerowych.

5. Przedszkole w Cisowej i w Kłodnicy

W mijającym dziesięcioleciu od podstaw wybudowane zostały dwa przedszkola. Nowoczesne placówki znajdują się w Cisowej oraz w Kłodnicy. To nie jedyne inwestycje w oświatę. Kilka miejskich szkół wzbogaciło się o boiska sportowe i sale gimnastyczne, zmodernizowano kuchnie, rozbudowano place zabaw oraz doposażono pracownie lekcyjne.

6. Ledyzacja

99% miejskich latarni świeci na ledowo. Dzięki modernizacji oświetlenia miasto zaoszczędzi miliony złotych. Ale to nie jedyne inwestycje w ochronę środowiska. Samorząd od wielu lat dopłaca do wymiany kopciuchów dla mieszkańców i rozwija ekologiczny transport publiczny kupując kolejne autobusy elektryczne.

7. Remizy OSP i nowe wozy bojowe

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Druhowie z Kłodnicy, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej mogą pochwalić się nie tylko zmodernizowanymi remizami, pełnym wyposażeniem i  sprzętem, ale także nowymi wozami bojowymi. Aby szybko reagować na możliwe zagrożenia miasto rozbudowało także sieć monitoringu do 80 kamer.

8. Tereny zielone

Jeszcze bardziej zielony Kędzierzyn-Koźle. Dzięki milionowym inwestycjom miasto rozkwitło. Na przyjemne spacery można się wybrać do wyremontowanych parków: Orderu Uśmiechu, Lotników, Pojednania, w Sławięcicach i na kozielskich Plantach. Nowe nasadzenia można napotkać także na skwerach i alejkach.

9. Muzeum Ziemi Kozielskiej

Kulturowe dziedzictwo Kędzierzyna-Koźla na wyciągnięcie ręki w nowoczesnym Muzeum Ziemi Kozielskiej. Na taką placówkę miasto czekało od dziesięcioleci. Ale historia naszego miasta to także odresturowany schron w Blachowni oraz inwestycje na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sławięcicach.

10. Dugand

Kędzierzyn-Koźle po raz pierwszy w swojej historii sięgnął po "fundusze norweskie". Projekt „Dugnad” wielowymiarowo wpłynął na rozwój miasta. Samorząd skutecznie pozyskuje dofinansowania także z innych źródeł. Przykładem są środki europejskie oraz rządowe. Zewnętrzne finansowanie w ciągu ostatnich 10 lat wyniosło ponad 300 milionów złotych.

Do pobrania: 
Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel