Ponad połowa nastolatków doświadczyła hejtu w internecie. Zaledwie co trzeci z nich komuś go zgłasza. Reszta… milczy. Problem wszechobecnego w sieci języka nienawiści, prześladowania i wykluczenia stał się największą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Czas zareagować. Czas dać młodzieży narzędzia do obrony siebie i innych.
Kędzierzyn-Koźle nawiązał współpracę z fundacją #dobryhasztag i dołącza do miast, które wspierają młodych ludzi w przeciwdziałaniu agresji w intrenecie. W najbliższych tygodniach w szkołach średnich oraz najstarszych klasach szkół podstawowych przeprowadzone zostaną zajęcia poświęcone problematyce hejtu. Będą to inspirujące spotkania z nauczycielami i ekspertami. Podsumowaniem warsztatów będzie wielkie wydarzenie w hali „Azoty”. We wrześniu setki, o ile nie tysiące młodych ludzi weźmie udział w niecodziennej lekcji, w której będą również uczestniczyć znani influencerzy i gwiazdy internetu.
Organizacją wydarzenia ma zająć się specjalny zespół powołany przez prezydent Sabinę Nowosielską. Jego szefem został jej zastępca Tomasz Radłowski, który inspiracji i dobrych praktyk szukał podczas podobnego projektu w Krakowie. Członkami delegacji byli także Jędrzej Lichosik (Młodzieżowa Rada Miasta), Izabela Iwanejko (nauczyciel szkoły podstawowej i średniej) oraz Alicja Górska i Tomasz Starowicz (KKPP i fundacja "Park").