Żyjący 600 lat temu franciszkanin jest już znacznie bliższy mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla. Ta podróż w poprzek wieków była możliwa dzięki prawykonaniu utworów pochodzących ze średniowiecznego kodeksu, który pozostawił po sobie. W jego rodzinnym mieście odśpiewała je Schola Gregoriana Sancti Casimiri.
Mikołaj z Koźla był też prawdopodobnie autorem swawolnej piosenki żakowskiej, zwanej „Skargą na pannę”, która została uznana za najwcześniejszy polski utwór o tematyce miłosnej. Podczas inauguracyjnego festiwalu postawiono jednak na muzykę religijną i poważną. „Odstępstwami od reguły” były jedynie konferencja historyczno-muzykologiczna pn. „Tradycja kozielskiego średniowiecza w kulturze współczesnego miasta” (seminarium naukowe) i jarmark średniowieczny, który odbył się w rycerskich klimatach na kozielskim rynku.
W kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej odbywała się z kolei muzyczna podróż przez wieki, cieszącą się rosnącym z każdym koncertem zainteresowaniem. Renesansowe brzmienia przybliżały Ars Cantus i zespół Jerycho. Niedzielne występy odbyły się pod patronatem baroku. Z kozielskich organów niezwykłe dźwięki wydobywał Jan Bokszczanin, a po nim słuchaczy już prostą drogą do Bacha i Haendla poprowadziła mezzosopran Anna Lubańska z towarzyszeniem zespołu Camerata Vistula.
Pomysłodawcą festiwalu był Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorami Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki oraz Biuro Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.
Nagrania z koncertów i zdjęcia są dostępne na Facebooku:
https://www.facebook.com/nicolaydecosla/
https://www.facebook.com/miastomozliwosci/
Foto: Andrzej Turło