A dokładniej jej wydział zamiejscowy kształcący m.in. w specjalności żegluga śródlądowa. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu list intencyjny w tej sprawie podpisali rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, starosta powiatu Małgorzata Tudaj i prezydent miasta Sabina Nowosielska. To kolejna uczelnia, po Politechnice Opolskiej, którą udało się sprowadzić do Kędzierzyna-Koźla.
Wydział Inżynierii Systemów Technicznych PO w październiku tego roku rozpocznie drugi rok działalności w mieście. Został powołany w dosłownie strażackim tempie, przy zgodnej współpracy samorządu i uczelni oraz przychylności Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od porozumienia między prezydent Sabiną Nowosielską a rektorem Markiem Tukiendorfem nie minął nawet rok, kiedy studenci rozpoczęli zajęcia w budynku byłej szkoły podstawowej na ul. Kozielskiej.
Kiedy dołączą do nich studenci żeglugi śródlądowej? – To zależy od tego, kiedy przejmiemy budynek. Od tego czasu potrzebny jest rok – deklaruje rektor Wojciech Ślączka. Ostrożnie wskazuje na październik 2019 roku, choć niewykluczona jest data o rok wcześniejsza.
W grę wchodzą dwie lokalizacje. – Zaproponowaliśmy uczelni dwa budynki dotychczasowych gimnazjów, PG nr 3 na Pogorzelcu i PG nr 4 w Śródmieściu – mówi prezydent Sabina Nowosielska.
Na początek szczecińska akademia chciałaby przyjąć między 30 a 60 studentów. – To będą studia inżynierskie, ale studenci zdobędą też szereg kompetencji menedżerskich. Absolwenci będą mogli pracować w żegludze morskiej i śródlądowej na całym świecie – tłumaczy rektor Ślączka.
Dlaczego uczelnia wybrała Kędzierzyn-Koźle? – To rozwój wynikający ze strategii rozwoju naszej uczelni. Od czterech lat szukaliśmy takiej niszy – tłumaczy rektor Ślączka. Zdecydowało funkcjonowanie w mieście prężnego Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz dwóch stoczni, istnienie sporego portu oraz rozpoczynająca się w nim inwestycja. – We wrześniu uruchamiamy też nowoczesną pracownię nawigacyjną – przypomina starosta Małgorzata Tudaj.
Obecna na podpisaniu listu intencyjnego Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewniła, że powstający wydział może liczyć na wszelkie wsparcie, także finansowe. Takie działania doskonale wpisują się bowiem w rządowe plany odbudowy i rozwoju żeglugi śródlądowej. Porozumienie obejmuje ponadto utworzenie w Kędzierzynie-Koźlu Polskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Żeglugi Śródlądowej Akademii Morskiej w Szczecinie.
W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, kapitanowie żeglugi wielkiej, przedstawiciele instytucji związanych ze szkolnictwem i żeglugą śródlądową oraz biznesu.