Kolejne tony szkodliwego tworzywa znikną z miasta. W ramach umowy, jaką 10 sierpnia gmina podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dziesięciu wnioskodawców z terenu miasta uzyska dotację w wysokości 85 proc. kosztów demontażu lub usunięcia płyt azbestowych. Kolejny nabór wniosków ruszy w przyszłym roku.
W wyniku prowadzonych prac z terenu gminy z dachów lub elewacji o łącznej powierzchni 1405 m2zostanie usuniętych ponad 18 ton wyrobów zawierających azbest. Ogólna wartość prac wynosi 11,7 tys. zł. Połowę tej kwoty (ponad 5,8 tys. zł) będzie stanowić dotacja z WFOŚiGW w Opolu, 35 proc. (ponad 4,1 tys. zł) dorzuci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Brakującą część (1,7 tys. zł) zapłacą beneficjenci końcowi, czyli właściciele nieruchomości. Wszystkie prace przeprowadzi profesjonalna firma wyłoniona w drodze konkursu ofert.
Gmina Kędzierzyn-Koźle uczestniczy w tym konkursie od 2013 roku. W latach 2013-2016 wszystkie złożone wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone, a z dotacji skorzystało 57 właścicieli lub zarządców nieruchomości z terenu miasta, co pozwoliło usunąć blisko 84 tony wyrobów zawierających azbest (w 2013 roku 29,18 ton, w 2014 roku 22,02 ton, w 2015 roku 26,82 ton, a w 2016 roku około 4 ton).
Pula środków na ten rok została już wyczerpana. Kolejny nabór odbędzie się najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Z dotacji mogą skorzystać właściciele wszystkich obiektów objętych gminnym programem usuwania azbestu. W praktyce daje to szansę na bezzwrotne sfinansowanie do 85 proc. procent kosztów dotyczących usunięcia azbestu, jego transportu i unieszkodliwienia. Prace te musi wykonać firma posiadająca odpowiednie zezwolenia na realizowanie tego typu zadań, wyłoniona przez gminę w drodze konkursu ofert. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z wydziałem ochrony środowiska i rolnictwa do końca lutego przyszłego roku (pok. 427, tel. 77 40 50 387, ewa.kania@kedzierzynkozle.pl)
Kwestia sukcesywnego eliminowania wyrobów zawierających azbest oraz oczyszczenie z nich terytorium Polski jest przedmiotem zainicjowanego w 2002 roku przez polski rząd programu działań, który obecnie jest realizowany przez władze krajowe oraz samorządowe w ramach Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032, przyjętego uchwałą nr 122/2009 Rady Ministrów z 14 lipca 2009 roku i zmienionego uchwałą nr 39/1010 Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. Koordynowany przez ministra gospodarki proces oczyszczania Polski z azbestu jest wspierany również przez ministra środowiska. Stopniowa likwidacja wyrobów azbestowych to jedno z podstawowych przedsięwzięć przyczyniających się do wygenerowania znaczących korzyści ekologicznych przez ograniczanie negatywnej presji na środowisko naturalne oraz do poprawy jakości życia obywateli.
Działania Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i władz Kędzierzyna-Koźla świadczą o tym, że traktują to zadanie jako poważne wyzwanie służące nie tylko dostosowaniu naszych realiów do norm panujących w Unii Europejskiej, ale także pozwalające nam żyć zdrowo i bezpiecznie w przyjaznym środowisku.