Biuletyn Informacji Publicznej Projekty dofinansowane

Miasto przyjazne środowisku

31.07.18
Miasto przyjazne środowisku

Kędzierzyn-Koźle został laureatem „EkoJanosika – Zielonej Wstęgi Polski”. Wyróżnienie na specjalnej uroczystości, która w miniony piątek odbyła się w gmachu Sejmu RP, odebrała prezydent miasta Sabina Nowosielska. Dyplomy wręczali m.in. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju oraz poseł Kornel Morawiecki.

„EkoJanosik” to ogólnokrajowy konkurs ekologiczny dla samorządów oraz firm. Tytuł jest przyznawany przez Narodową Radę Ekologiczną za działania wpływające na poprawę środowiska naturalnego i podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców. W całym kraju otrzymało go w sumie 80 samorządów.

- Jestem bardzo dumna, że nasze działania dotyczące m.in. poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu zostały docenione. Co jeszcze ważniejsze, dają też efekt – od kilku lat notujemy znacznie niższe notowania pyłów PM10 – komentuje prezydent Sabina Nowosielska.

O nominacje do wyróżnienia nie mogły się ubiegać same samorządy ani firmy. Wnioski składały wyłącznie wojewódzkie instytucje zajmujące się ochroną środowiska oraz korporacje samorządowe, a w przypadku firm stowarzyszenia biznesowe i gospodarcze. Jego laureatów wybrała Narodowa Rada Ekologiczna, złożona z niezależnych ekspertów i autorytetów w dziedzinie ochrony środowiska.

Gmina Kędzierzyn-Koźle od lat prowadzi wiele działań związanych z szeroko rozumianą ekologią. Są to m.in. dopłaty do wymiany pieców na bardziej przyjazne dla środowiska systemy grzewcze. W latach 2015-2018 miasto udzieliło w sumie 446 dotacji na łączną kwotę 1,4 mln zł. W urzędzie miasta znajduje się 110 kolejnych wniosków sygnalizujących zamiar wykonania modernizacji/budowy ekologicznych systemów grzewczych (dotacje zostaną przekazane wnioskodawcom po przeprowadzeniu inwestycji). Gmina Kędzierzyn-Koźle wypłaca też dotacje na zakup i montaż urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych do podgrzewania wody użytkowej, przeprowadza modernizację sieci ciepłowniczej i bezpłatnie przyłącza do niej kolejne budynki.

Kolejne działania proekologiczne to także wymiana taboru miejskiego przewoźnika na pojazdy spełniające najwyższe europejskie normy w zakresie emisji spalin, rozwój i modernizacja terenów zielonych poprzez sadzenie gatunków roślin odpornych na warunki miejskie, wymiana starego oświetlenia ulicznego na ledowe, zużywające mniejsze ilości prądu, a przy tym dające znacznie lepszej jakości światło. O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu dba się też poprzez zajęcia dla dzieci i młodzieży poświęcone ochronie środowiska czy kontrole domowych palenisk prowadzone przez strażników miejskich w okresie zimowym pod kątem spalania w nich odpadów. Wiele z powyższych zadań jest dofinansowanych środkami funduszy europejskich.

MG

Foto: KJ

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel