Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 -2020
Cel szczegółowy nr 2: Bezpieczne przejścia dla pieszych
Modernizacja przejścia dla pieszych na drodze gminnej przy ul. Ignacego Łukasiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, na przeciwko Urzędu Pocztowego
25.09.2018r.
93 614,83 zł
92 767,83 zł co stanowi 99,10%
W ramach projektu przeprowadzona została modernizacja przejścia dla pieszych na drodze gminnej przy ul. Ignacego Łukasiewicza naprzeciwko budynku Urzędu Pocztowego. Jest to miejsce przez które przechodzą spacerowicze schodzący z miejskich nadodrzańskich plant oraz wszyscy parkujący swoje samochody na jedynym w tej okolicy dużym bezpłatnym parkingu miejskim tj. pracownicy oraz klienci dużego oddziału Poczty Polskiej, banku PKO BP, Domu św. Karola (dom opieki), Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień czy też Wydziałów Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu (Wydziału Spraw Obywatelskich, Urzędu Stanu Cywilnego, Wydziału Oświaty i Wychowania, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Komisariat Policji a także przychodnia lekarska.
W miejscu jedynego przejścia dla pieszych pomiędzy dwoma skrzyżowaniami utworzone zostało aktywne przejście dla pieszych - jest to system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Aktywne przejścia dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Inteligentny system informuje kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu dla pieszych. Posiada on zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy z lampą ostrzegawczą oraz system antypoślizgowy, który skraca drogę hamowania pojazdów . Takie innowacyjne przejście dla pieszych jest pierwszym w Gminie Kędzierzyn-Koźle i jednym z nielicznych w województwie opolskim.
Powyższe zadanie zostało uzupełnione działaniami profilaktyczno-edukacyjnymi. Został wydany krótki poradniczek - ulotka: „Bezpieczny pieszy”, zostały zakupione opaski i breloczki odblaskowe, które zostały rozkolportowane głównie wśród przedszkolaków. Na zajęcia o bezpieczeństwie na drodze dla przedszkolaków, które poprowadziła Straż Miejska zostały przygotowane również malowanki.
Projekt realizowany przy wsparciu Straży Miejskiej i Publicznego Przedszkola nr 13, 14, 15.