Trasa nr 3: Na Górę Świętej Anny (40,0 km)
Niezbyt długa trasa wymagająca jednak pewnego wysiłku, zwłaszcza na ostatnim odcinku od Leśnicy, na którym podjeżdżamy pod najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej – Górę Świętej Anny. Końcowy fragment trasy łatwiej jest pokonać na rowery terenowych, jednak posiadacze rowerów rekreacyjnych i turystycznych również poradzą sobie z przejazdem. Okolice Góry Świętej Anny to jeden z najprężniejszych terenów turystycznych w woj. opolskim. Oprócz licznych pielgrzymów odwiedzających tutejsze Sanktuarium Świętej Anny i liczne miejscowe zabytki, okolica przyciąga również miłośników natury. W parku krajobrazowym obejmującym cały obszar masywu Chełma jest aż 6 rezerwatów przyrody z ciekawymi gatunkami flory i fauny. Pomiędzy nimi wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, które pozwolą Wam urozmaicić wycieczkę.
MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1rYKlZfqNMrKcUzCZL1GJ3ZXDqGfir_Tv&usp=sharing
Ślady trasy do nawigacji GPS: K-Koźle 03 - Na Górę Świętej Anny.zip | K-Koźle 03 - Na Górę Świętej Anny.gpx
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE
Stare Miasto w Koźlu
Koźle to najstarsza i najpiękniejsza część miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1104 roku.
W obrębie Starego Miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym Rynkiem zbudowanym na planie prostokąta oraz otaczającymi miasto plantami założonymi w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich.
W Rynku warto zobaczyć kilka zabytkowych kamieniczek, rzeźbę trzech sympatycznych Kozielskich Koziołków, które są symbolem miasta oraz stojącą naprzeciw koziołków fontannę syrenki. W Koźlu usytuowane jest również Muzeum Ziemi Kozielskiej, które znajduje się w piwnicach dawnego skrzydła południowego Zamku Piastów Śląskich. Spośród godnych uwagi zabytków Starego Miasta warto również wymienić: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej oraz zabytkową śluzę na Odrze czy wieżę ciśnień.
Kędzierzyńsko-kozielskie koziołki
Stanowią symbol miasta zobrazowany w herbie poprzez trzy kozie głowy ze złotymi rogami. W różnych punktach miasta docelowo ma stanąć 16 figur tych sympatycznych zwierząt, odlanych z brązu figur - dokładnie tyle, ile jest osiedli wchodzących w skład Kędzierzyna-Koźla. Dziesięć z nich już stoi (sierpień 2021). Ich autorem jest mieszkaniec miasta – Michał Misiaszek. Każda z rzeźb jest unikalna i nawiązuje charakterem do miejsca i osiedla, w którym została postawiona. Na tej trasie odwiedzimy: Kozielskie Koziołki w Rynku, koziołka Drwala na osiedlu Kłodnica, koziołka Kowala na osiedlu Kuźniczka, koziołka Strażaka w Miejscu Kłodnickim, koziołka Chemika w Blachowni, koziołka Jadzię na Osiedlu Piastów – Powstańców Śląskich, koziołka Kolejarza przy stacji kolejowej w Kędzierzynie oraz koziołka Powstańca na osiedlu Pogorzelec. Przy każdym z sympatycznych koziołków oraz w pobliżu kilku innych pomników i obiektów na terenie miasta (m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Rady Europy, czy Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo na osiedlu Blachownia) znajdują się tabliczki z kodem QR w ramach systemu „Poznaj Historię”. Po zeskanowanie kodu QR uruchomi system, który wprowadzi użytkowników do skarbnicy ciekawostek na temat obiektu, przy którym na chwilę się zatrzymaliśmy.
Pozostałości dawnego Zamku Piastów Śląskich / Muzeum Ziemi Kozielskiej w Koźlu
Według legendy związanej z powstaniem Koźla, dawno temu w otoczonych bagnami rozlewiskach Odry stał ponury zamek braci Kozłów. Nie cieszyli się oni zbyt dobrą opinią wśród okolicznych mieszkańców ze względu na ich porywcze charaktery i skłonność do rabunków. Bezkarni bracia przez wiele lat zgromadzili pokaźne łupy pochodzące z licznych napadów. Mimo starań księcia opolsko-raciborskiego, Mieszka I Plątonogiego przez długi czas nie udawało się ich schwytać i ukrócić ich przestępczy proceder. Udało się to dopiero, gdy sprawą zajął się miejscowy rzeźnik, niejaki Kuba, który sobie tylko znanymi ścieżkami doprowadził rycerzy księcia do trudnodostępnego zamku rabusiów. Pojmanych braci zrzucono z wieży zamku i pewnie pamięć o nich zaginęłaby, gdyby nie to, że miasto nazwano od ich imienia, a trzy koźle głowy znalazły się w jego herbie. Obecnie stojące w centrum miasta pozostałości zamku są odrestaurowywane, co widać po zrekonstruowanej wieży. W piwnicach zamku znajduje się interesujące Muzeum Ziemi Kozielskiej. W jego zbiorach znajdziemy m.in. ciekawe artefakty archeologiczne, zabytki ceramiczne, metalowe i krzemienne, dawny sprzęt domowy i gospodarczy oraz stare fotografie i archiwalne dokumenty. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym.
Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu
Ufundowany przez barona Jana von Oppersdorffa i zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim zabytek jest jedną z najstarszych budowli miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1293 roku. W 1454 roku spłonął doszczętnie, choć zachowała się w nim kaplica Najświętszej Marii Panny wraz z obrazem Matki Bożej z Koźla, który jest najstarszym obrazem maryjnym w diecezji opolskiej. Odbudowę spalonego obiektu rozpoczęto pod koniec XV wieku, a jego ponowna konsekracja miała miejsce w 1570 roku. Wnętrze zachwyca bogactwem zabytków sztuki sakralnej. Warto zwrócić uwagę choćby na ambonę z baldachimem, piękny ołtarz główny czy umiejscowione w prezbiterium witraże autorstwa berlińskiego artysty Bernharda Latazky’ego. Kościół stoi przy ul. Pamięci Sybiraków, naprzeciw dawnego zamku i nieopodal Rynku.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koźlu
Stojący tuż obok Rynku kościół minorytów jest typowym przykładem baroku śląskiego. Zbudowano go w latach 1751-1753, adaptując do tego celu budynek przy ul. Garncarskiej. Sklepienia ozdobiono finezyjną polichromią autorstwa Józefa Beyera z Opawy przedstawiającą scenę Sądu Salomona. Z kolei nad ołtarzem głównym znajduje się obraz pędzla znanego wrocławskiego malarza Brabanta. Podczas oblężenia Koźla przez wojska napoleońskie kościół wraz z przyległym klasztorem pełnił funkcję szpitala polowego.
Planty Kozielskie
Nie tylko Kraków ma swoje planty. Ma je również Koźle. Powstały pod koniec XIX wieku park miejski o charakterze krajobrazowym otacza Stare Miasto zwartym pierścieniem zieleni. Posadzono tu wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów, czyniąc z parku prawdziwą mozaikę środowisk roślinnych. Występują tu liczne starodrzewy, wiele drzew o charakterze pomnikowym, 52 gatunki mszaków. Spotkać tu można 37 gatunków ptaków, wiewiórki oraz liczne bezkręgowce. Zabytkowy park zbudowany w miejscu dawnych fortyfikacji Twierdzy Koźle zachował ich pierwotny, ośmioramienny kształt. W powietrzu zachował się również duch historii, o której przypominają umieszczone w parku tablice. Dowiecie się z nich o losach kozielskiej twierdzy i ciekawostkach rodem z dreszczowca, jak stawiane dawniej w miejscu dzisiejszego parku szubienice dla dezerterów. Przejażdżkę lub spacer po Plantach Kozielskich urozmaici Wam interaktywna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
Kościół Matki Bożej Bolesnej w Kłodnicy
Eklektyczna świątynia z 1928 roku zbudowana w konstrukcji żelbetowej. To trzynawowa bazylika wzniesiona na planie prostokąta z kwadratową wieżą. Dach kościoła pokryty został dachówką ceramiczną, z kolei dach wieży blachą. Na sklepieniu można zobaczyć dekorację stiukową z motywami gwiaździstymi i sieciowymi. Natomiast w nawach bocznych znajdują się stropy ozdobione dekoracją sieciową.
Kanał Kłodnicki
Najstarszy kanał na terenie Kędzierzyna-Koźla, zbudowany w latach 1792 – 1821, w czasach gwałtownego rozwoju Górnego Śląska. Służyć miał do przewozu żeliwa z Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach oraz produktów z licznych manufaktur powstających pomiędzy Gliwicami a Sławięcicami. W połowie XIX wieku rozpoczęto na nim transport węgla, a później także rudy. W czasach świetności pływało po kanale ponad tysiąc statków rocznie.
Kanał Gliwicki
Kanał Gliwicki, do budowy którego częściowo wykorzystano stary Kanał Kłodnicki powstał w latach 1935-1939. Kanał dawniej nazywany był również Górnośląskim. Wzdłuż jego biegu, w obrębie Kędzierzyna-Koźla znajdują się trzy zabytkowe śluzy – Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica. Na wysokości Lenartowic podziwiać możemy Syfon Kłodnicki, czyli unikatowe, dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch dróg wodnych – Kanału Gliwickiego i przepływającej pod nim Kłodnicy.
Syfon rzeczny – osiedle Lenartowice
Unikatowy zabytek inżynierii hydrotechnicznej z 1939 roku. To dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch dróg wodnych – Kanału Gliwickiego i przepływającej pod nim Kłodnicy. Woda z Kłodnicy transportowana jest pod kanałem za pomocą betonowych rur o przekroju 3m² i długości 50 metrów.
Zabytkowa lokomotywa w Kędzierzynie
Stojąca obok stacji kolejowej Kędzierzyn-Koźle lokomotywa wykonana została w 1943 roku. Zbudowany z żeliwa i stali olbrzym ma 23 metry długości i prawie 4,5 metra wysokości. To ostatni zachowany parowóz z serii TY-2. Jego ruchem zawiaduje stojący obok koziołek Kolejarz, który przy potężnej maszynie wydaje się liliputem.
Kościół św. Mikołaja w Kędzierzynie
Jeden z czterech najbardziej okazałych kościołów w Kędzierzynie-Koźlu. Piękna, neogotycka budowla powstała w latach 1900-1902. Elewację kościoła wykonano z cegły klinkierowej. W środku znajduje się kuty w mosiądzu ołtarz główny z posrebrzanymi reliefami oraz liczne malowidła i rzeźby zdobiące świątynię. Na lewej ścianie kościoła znajduje niewielka kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz z relikwiarzem Jana Pawła II. Kaplica ozdobiona jest rzeźbami św. Rity z Cascii oraz św. Faustyny Kowalewskiej.
Park przy Placu Wolności w Kędzierzynie
Pięknie ukwiecony i zadrzewiony skwer przy głównym placu Kędzierzyna, naprzeciw Starostwa Powiatowego.
W jego centrum stoi fontanna, a przy niej ciekawe popiersia. Dwa z nich przedstawiają zawody ważne dla rozwoju miasta – chemika i kolejarza. Trzecie przedstawia dr med. Władysława Opolskiego, jednego z najlepszych chirurgów w regionie, pierwszego powojennego dyrektora tutejszego szpitala. Czwarte popiersie należy do Roberta Kocha, niemieckiego lekarza i uczonego, laureata nagrody Nobla za wyodrębnienie prątków gruźlicy, który przez wiele lat prowadził badania w szpitalu w Sławięcicach.
Park Pojednania w Kędzierzynie
Największy park miejski znajdujący się przy centralnej Alei Jana Pawła II. To miejsce wypoczynku mieszkańców oraz licznych imprez plenerowych. W jego centrum stoi pomnik pamięci żołnierzy poległych
podczas II wojny światowej. Na terenie Kędzierzyna-Koźla, również przy Alei Jana Pawła II znajduje się także cmentarz żołnierzy radzieckich.
Leśnica
Miasteczko liczące blisko 3 tys. mieszkańców, będące siedzibą gminy, położone u podnóża Góry św. Anny. W centrum Leśnicy warto zobaczyć Rynek z zabytkowymi kamieniczkami oraz średniowiecznym układem urbanistycznym wokół niego. Oprócz tego w niewielkiej Leśnicy znajdziemy kilka ciekawych zabytków, jak choćby dwa tutejsze kościoły. Warto również odwiedzić leśnickie kąpielisko letnie i pięknie ukwiecony Park Miejski ze starą, kamienną stodołą odrestaurowaną na potrzeby organizacji imprez kulturalnych. Niedaleko znajduje się kameralne Małe Muzeum Leśnickie w wieloma ciekawymi eksponatami – głównie dawnymi przedmiotami codziennego użytku i starymi fotografiami.
Góra Świętej Anny
Tę nazwę nosi zarówno miejscowość, jak i najwyższe wzniesienie (408 m) Wyżyny Śląskiej, będące częścią masywu Chełma. W miejscowości znajdziemy wiele reliktów przeszłości z perłą śląskich zabytków sakralnych, Sanktuarium Świętej Anny i Kalwarią na czele. Niezwykłe są okolice położonego w głębokim wąwozie amfiteatru mogącego pomieścić 50 tys. widzów, zbudowanego w 20-leciu wojennym, nad którym na stromej wapiennej skale wznosi się Pomnik Czynu Powstańczego. Historii powstań poświęcone jest też Muzeum Czynu Powstańczego, które mijamy, jadąc główną drogą z Leśnicy. Z kolei w rozległym parku krajobrazowym znajdziemy aż 6 różnorodnych rezerwatów przyrody, gęste i bujne lasy oraz liczne chronione gatunki flory i fauny. Ciekawostką jest Rezerwat Geologiczny w dawnym kamieniołomie ulokowanym w kalderze dawnego wulkanu. Zobaczyć w nim można nawet niewielki stożek pochodzenia wulkanicznego.
Przeprawa promowa na Odrze Zdzieszowice-Mechnica
Jedyna taka przeprawa na opolskim odcinku Odry. Bezpłatny prom kursuje codziennie do godz. 22. Warto przyjrzeć się ciekawemu sposobowi utrzymywania kursu przez prom. Obsługa promu korzysta z zanurzonej w wodzie liny i drewnianych kołków, które przymocowuje do liny i w trakcie rejsu przekłada z końca liny na jej początek, tworząc swego rodzaju taśmociąg. Dzięki temu prom może łatwo poruszać się niezależnie od nurtu rzeki.
Łęg Zdzieszowicki
Obszar chronionego krajobrazu obejmujący stary las liściasty przy zachodnim brzegu Odry, w pobliżu miejscowości Mechnica i Poborszów. Tworzą go głównie drzewostany dębu szypułkowego i grabu pospolitego, a w runie leśnym powszechnie występuje tu czosnek niedźwiedzi. W Łęgu Zdzieszowickim spotkać można m.in. bielika, trzmielojada i dzięcioła białogrzbietego. W środku lasu znajduje też popularne wśród wędkarzy starorzecze Odry.
Jeziora w Januszkowicach
W niewielkich Januszkowicach jest aż kilka różnych jezior. Największe z nich to Jezioro Duże, nad którym ulokowano ośrodek wypoczynkowy z plażą, punktami gastronomicznymi oraz jedynym na Opolszczyźnie torem do uprawiania wakeboardingu. Drugie ważne jezioro Januszkowic, Jezioro Srebrne znajduje się na południe od wioski, w przysiółku Lesiany. Nad nim również zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy wraz z plażą, kąpieliskiem, polem biwakowym, restauracją i hotelem. Jezioro Srebrne otoczone jest dawnym korytem Odry. Wstęp na teren Jeziora Srebrnego jest płatny.
Park Wiejski w Raszowej
W parku znajduje się kilka niewielkich stawów na skraju wsi Raszowa. Są tu tereny wypoczynkowe, ścieżki spacerowe oraz liczne stanowiska dla wędkarzy. Nieopodal usytułowany jest hotel Magiczny Zakątek, którego nazwa tylko w niewielkim stopniu oddaje urodę tego miejsca.
Koźle Rogi
Zaciszne osiedle na północno-zachodnim krańcu miasta. Znajduje się tutaj wciąż funkcjonująca kozielska stocznia, która buduje statki zarówno standardowe jak i na indywidualne zamówienia. Tuż obok, nad kilkunastoma pocztówkowej urody stawami znajdują się należące do stoczni tereny rekreacyjne oraz liczne stanowiska dla wędkarzy. Warto również zajrzeć na tonący w zieleni zabytkowy cmentarz nieopodal kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, wybudowanego w stylu nowoczesnej rotundy w 1960 roku.
PRZEBIEG TRASY (40,0 km)
KOŹLE (parking nad Odrą przy stacji paliw – Most Józefa Długosza – ul. Dunikowskiego - droga dla rowerów wzdłuż Kłodnicy) – KĘDZIERZYN (ul. Wyspiańskiego – Rondo Milenijne - Rondo Księdza Jana Opieli – ul. Kozielska – Aleja Jana Pawła II – ul. Miła – ul. Grunwaldzka) – KUŹNICZKA (ul. Grunwaldzka – most na Kanale Gliwickim) – ŁĄKI KOZIELSKIE – CZARNY SZLAK ROWEROWY – LEŚNICA (ul. Kozielska – ul. Kościelna – Rynek – ul. Góry Świętej Anny – kąpielisko miejskie) – PORĘBA – ŻÓŁTY SZLAK ROWEROWY – GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY (Rynek – ul. Leśnicka – ul. Powstańców Śląskich – Zajazd Góra Świętej Anny – Dolina Krowioka) – CZARNY SZLAK ROWEROWY - ZDZIESZOWICE (park leśny - amfiteatr – ul. Góry Świętej Anny – ul. Chrobrego – przeprawa promowa na Odrze) – ŁĘG ZDZIESZOWICKI – KOŹLE ROGI (ul. Stoczniowców – ul. Główna) – KOŹLE (ul. Łukasiewicza – zabytkowa śluza – parking nad Odrą przy stacji paliw)
Nawycieczkę wyruszamy z parkingu nad Odrą przy stacji paliw nieopodal zabytkowej śluzy w Koźlu. Jedziemy przez Most Józefa Długosza. Przejeżdżamy nim przez wyspę pomiędzy odnogami Odry, gdzie znajduje się Przystań Szkwał oraz popularna wśród mieszkańców Koźla kawiarnia Wyspa – Strefa Miejskiego Relaksu. Zaraz za drugim mostem na Odrze mijamy zabudowania po lewej stronie i na ich końcu skręcamy w prawo na drogę rowerową biegnącą brzegiem Kłodnicy w stronę Kędzierzyna. Dojeżdżamy nią do ul. Wyspiańskiego, skręcamy łagodnie w prawo i jadąc przez most na Kłodnicy i Rondo Milenijne na obwodnicy miasta, docieramy do kolejnego Ronda Księdza Opieli.
UWAGA! Most na Kłodnicy tuż przed Rondem Milenijnym tymczasowo w remoncie. Do zakończenia remontu konieczny jest objazd „Alternatywną, trasą przez Kłodnicę” - opis w dalszej części, trasa zaznaczona kolorem niebieskim na mapie Google.
Na Rondzie Księdza Opieli skręcamy w lewo i jedziemy drogą dla rowerów wzdłuż ul. Kozielskiej do centrum Kędzierzyna. Tu, za wiaduktem kolejowym i stacją jedziemy dalej prosto Aleją Jana Pawła II, mijamy z lewej strony duży Park Pojednania i zaraz za nim, przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury skręcamy w lewo, w ul. Miłą. Na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. Grunwaldzką. Jedziemy drogą dla rowerów, mijając po drodze rondo na obwodnicy miasta, za którym wjeżdżamy do osiedla Kuźniczka. Na początku Kuźniczki mijamy skwer, na którym stoi koziołek Kowal. Jadąc dalej drogą dla rowerów, biegnącą wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, wyjeżdżamy z Kuźniczki do lasu. Przejeżdżamy przez most na Kanale Gliwickim i 400 metrów za nim skręcamy w lewo do lasu i od razu łagodnie w prawo. Jedziemy dalej szerokim duktem leśnym, który 3 km dalej wyjeżdża z lasu na drogę Cisowa - Łąki Kozielskie, na której skręcamy w lewo. Po chwili wjeżdżamy do leżących w sąsiedniej gminie Leśnica Łąk Kozielskich. Jedziemy przez całą wioskę ul. 1 Maja biegnącą w stronę Raszowej. Tuż za wioską, zjeżdżamy na zakręcie z drogi głównej w prawo, na czarny szlak rowerowy, którym docieramy aż do Rynku w Leśnicy. Tu skręcamy w lewo, w ul. Góry św. Anny, która po chwili zakręca w prawo. Na następnym rozwidleniu jedziemy prosto, mijając kąpielisko miejskie i jadąc dalej czarnym szlakiem rowerowym do Poręby. W Porębie dojeżdżamy do domu opieki ulokowanego przy kościele Matki Bożej Wniebowziętej, gdzie skręcamy w lewo na żółty szlak rowerowy. Czeka nas teraz długi podjazd, podczas którego miniemy klika kapliczek Kalwarii, by na jego końcu dotrzeć do centrum Góry Świętej Anny. Odcinek z Leśnicy na Górę Świętej Anny możemy też przejechać alternatywną, łatwiejszą trasą biegnącą główną drogą samochodową od leśnickiego kąpieliska (na rozwidleniu przy nim skręcamy w lewo). Trasa zaznaczona na mapie Google na niebiesko.
Z Rynku w Górze Świętej Anny kierujemy się ul. Leśnicką w kierunku Zdzieszowic. Przy budynku Muzeum Krzyża Świętego skręcamy w prawo i dalej jedziemy wzdłuż ogrodzenia Rezerwatu Geologicznego znajdującego się po lewej stronie aż do Zajazdu Góra Świętej Anny. Tu skręcamy w prawo, wjeżdżając na moment na główną szosę, by tuż za zakrętem zjechać z niej w prawo brukowaną drogą prowadzącą do Doliny Krowioka i amfiteatru (dojazd do amfiteatru zaznaczony nie niebiesko na mapie Google). Na jej końcu skręcamy w lewo i jedziemy dalej czarnym szlakiem rowerowym, który zaprowadzi nas do Zdzieszowic. Tuż przed wjazdem do miasta mijamy las, w którym znajduje się leśny park miejski i amfiteatr. Tuż za parkiem skręcamy w lewo, w ul. Góry Świętej Anny, dojeżdżamy do ronda i skręcamy na nim łagodnie w prawo. Teraz czeka nas długa prosta przez cale Zdzieszowice. Tuż za miastem przecinamy prosto ruchliwą drogę wojewódzką nr 423 i jadąc dalej prosto, docieramy do przeprawy promowej przez Odrę. Zaraz za Odrą skręcamy w lewo i jedziemy dalej wzdłuż rzeki przez piękny krajobrazowo i wartościowy przyrodniczo Łęg Zdzieszowicki. Przy rozwidleniu na skraju lasu jedziemy prosto w jego głąb. Dojeżdżamy do skrzyżowania z kapliczką Matki Boskiej, gdzie skręcamy w lewo, by 250 m dalej metrów dalej skręcić w prawo. Po chwili wyjeżdżamy na rozległą polanę, na której znajdują się stare domy z czerwonej cegły. Za polaną znów wjeżdżamy w las i przecinając dawne koryto Odry, docieramy do poprzecznej drogi, która biegnie do jazu w Januszkowicach (w lewo). Skręcamy w prawo, docieramy na skraj lasu i skręcamy w lewo, jadąc dalej asfaltową ul. Wygon, biegnącą skrajem lasu. Za ostatnim domem kończy się asfalt i zaczyna wyboista betonowa kostka, która niedługo potem przechodzi w nawierzchnię gruntową. Docieramy do brzegu Odry i pięćset metrów dalej skręcamy łagodnie w prawo wzdłuż bocznej odnogi rzeki, docierając do osiedla Koźle Rogi i Stoczni Koźle. Okrążamy stocznię ulicą Stoczniowców, która tuż za bramą wjazdową zakręca w prawo. Od zakrętu odchodzi boczna droga prowadząca nad malownicze tereny wypoczynkowe nad niewielkimi stawami należące do stoczni. Kolejne stawy mijamy, jadąc dalej ul. Stoczniowców. Za stawami główna droga zakręca w prawo i dociera do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, jadąc dalej ul. Główną. Droga meandruje pomiędzy zabudowaniami osiedla Rogi i dociera do dużej betoniarni, przy której skręca w prawo. Możemy też alternatywnie pojechać prosto, by za betoniarnią dotrzeć do brzegu Odry i jechać wzdłuż niej terenową ścieżką aż do końca wycieczki na parkingu przy zabytkowej śluzie i stacji paliw (trasa zaznaczona na niebiesko na mapie Google). To jednak opcja dla posiadaczy rowerów terenowych. Jadąc ul. Główną, docieramy do pierwszego skrzyżowania, na którym dalej jedziemy prosto ulicą Łukasiewicza. Docieramy nią do zabytkowej śluzy w Koźlu i parkingu nad Odrą przy stacji paliw,gdzie kończymy wycieczkę.
ALTERNATYWNA TRASA PRZEZ KŁODNICĘ
KOŹLE (parking przy stacji paliw – Most Józefa Długosza – ul. Dunikowskiego) – KŁODNICA (ul. Kłodnicka – ul. Jagiellońska – ul. Agrestowa – lasek kłodnicki) – KUŹNICZKA (ogródki działkowe – ul. Ogrodowa – ul. Grunwaldzka)
Z Koźla jedziemy ul. Dunikowskiego w stronę Kłodnicy, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo. Mijamy kościół, dojeżdżamy do Kanału Kłodnickiego i zaraz za nim skręcamy w prawo, w ul. Jagiellońską. Na rozwidleniu za pierwszym skrzyżowaniem skręcamy łagodnie w lewo. Niecały kilometr dalej skręcamy w prawo, w ul. Agrestową i po chwili wjeżdżamy do lasku kłodnickiego. Lasek ten posiada kilka leśnych dróg doskonałych dla rowerzystów MTB, na których w 2019 roku odbyły zawody rowerowe w tej dyscyplinie. W lasku skręcamy w drugą drogę w lewo i 300 metrów dalej przejeżdżamy pod torami kolejowymi, wyjeżdżając po drugiej stornie przy ogródkach działkowych na osiedlu Kuźniczka. Skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo. Gdy dojedziemy do zabudowań, jedziemy cały czas prosto, by za skwerem z koziołkiem Kowalem skręcić lewo, w ul. Grunwaldzką i dalej jechać już zgodnie z trasą główną w kierunku Łąk Kozielskich.
ALTERNATYWNY POWRÓT ZE ZDZIESZOWIC PRZEZ RASZOWĄ
ZDZIESZOWICE (ul. Chrobrego – ul. Wschodnia) – JANUSZKOWICE (Jezioro Duże - ul. Działkowca) – RASZOWA (Park Wiejski – ul. Kościelna – ul. Góry Świętej Anny) – KŁODNICA (ul. Kłodnicka) – KOŹLE (ul. Dunikowskiego - Most Józefa Długosza - parking przy stacji paliw)
Za centrum Zdzieszowic, przed stacją paliw na obrzeżach miasta skręcamy z głównej ul. Chrobrego w lewo, w ul. Wschodnią i czarnym szlakiem rowerowym docieramy do pierwszego z jezior w Januszkowicach. Objeżdżamy jego wschodni brzeg dookoła. Na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo i docieramy do poprzecznej drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo. Jedziemy ul. Działkowca do torów kolejowych, skręcamy przy nich w prawo. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez tory. Sto pięćdziesiąt metrów za torami skręcamy łagodnie w prawo i dojeżdżamy do Hotelu Magiczny Zakątek. Skręcamy przy nim po łagodnym łuku w prawo i po chwili zjeżdżamy w lewo na niebieski szlak rowerowy, który prowadzi przez niezwykłej urody tereny wypoczynkowe nad stawami leżącymi w Parku Wiejskim w Raszowej. Za parkiem jedziemy dalej niebieskim szlakiem do kościoła w Raszowej, przy którym skręcamy w prawo. Od tej pory jedziemy cały czas główną drogą, która za Raszową dociera do drogi wojewódzkiej nr 423 przy granicy Kędzierzyn-Koźla. Skręcamy w lewo i jedziemy cały czas główną drogą przez osiedle Kłodnica. Na skrzyżowaniu za kościołem skręcamy w prawo i ul. Dunikowskiego docieramy do Koźla, gdzie na parkingu nad Odrą przy stacji paliw kończymy wycieczkę.
opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob