Kędzierzyn-Koźle powita nadchodzącą jesień dźwiękami muzyki dawnej. Wszystko za sprawą VI Festiwalu Mikołaja z Koźla. Historia regionu zapisana na pięciolinii ożyje na nowo od 17 do 19 września.
W zabytkowych murach kościoła pw. Św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej usłyszymy premierowe wykonania w aranżacjach najwybitniejszych przedstawicieli tego nietuzinkowego gatunku muzycznego. Poniżej prezentujemy artystów występujących w ramach tegorocznej edycji festiwalu.
SCHOLA GREGORIANA SANCTI CASIMIRI (Schola Gregoriańska Świętego Kazimierza)
powstała w 2008 roku w Białymstoku. Tworzą ją śpiewacy interesujący się wykonawstwem tradycyjnej muzyki kościelnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i form wielogłosowych wyrosłych z chorału. Za swojego patrona schola przyjęła św. Kazimierza - patrona ludzi młodych, a także głównego patrona Diecezji Wileńskiej oraz Białostockiej Prowincji Kościelnej. Schola upatruje swoją misję w artystycznym wykonywaniu w sposób poinformowany historycznie śpiewu kościelnego i propagowaniu go. Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Mariusz Perkowski.
Schola zadebiutowała występując na Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie Te Deum w 2008 roku. Od tego czasu uczestniczy w licznych koncertach będących próbą muzycznej rekonstrukcji nabożeństw z XVII i XVIII w. wykonując śpiew monodyczny. Stale współpracuje w tym względzie z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto. W tym charakterze współpracowała również z Polską Orkiestrą XVIII w. pod dyr. Paula Esswooda. Schola bierze regularnie udział w festiwalach, gościła m.in.: na Festiwalu Rekonstrukcyjno-Historycznym “Bitwa pod Białymstokiem”, Festiwalu Sztuk Dawnych - Imienin Izabeli Branickiej (rokrocznie), VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego, III edycji Monieckich Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u św. Alberta, Festiwalu Kultury Staropolskiej - Starosielskie Prezentacje. Niejednokrotnie koncert z jej udziałem inaugurował rozpoczęcie danego festiwalu, co miało miejsce w przypadku Festiwalu Mysterium Fidei (2013), VI edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku, Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore w Żorach oraz I Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie Koźlu.
Zespół ma w swym dorobku wydawnictwa fonograficzne: Opera Omnia Andrzeja Siewińskiego dla wytwórni DUX, gdzie towarzyszył Zespołowi Muzyki Dawnej „Diletto”, wydane przez Fundację „Pro Anima” Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego oraz Kolędy Europejskiej Christianitas zawierającą średniowieczne utwory związane z okresem Bożego Narodzenia.
Schola cyklicznie śpiewa podczas Mszy Świętych odprawianych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w ramach erygowanego przez J.E. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego w 2013 roku „Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej”, śpiewając gregoriańskie części stałe i zmienne przeznaczone na coniedzielne celebracje Mszy Świętej.
STOLTZER ENSEMBLE
męski kwartet założony w roku 2007 tworzą wrocławscy muzycy, członkowie znakomitych zespołów: Cantores Minores Wratislavienses i Ars Cantus, na co dzień specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Repertuar zespołu obejmuje dawną muzykę polską (J. Liban, Mikołaj z Radomia, B. Pękiel, G.G. Gorczycki), kompozycje T. Stoltzera (m. in. Te Deum, Missa duplex, psalmy, hymny i pieśni świeckie), kompozytorów europejskich okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, lecz najczęściej wykonywaną przez zespół jest muzyka romantyczna (F. Mendelssohn, R. Schumann, Fr. Schubert, St. Moniuszko) i późniejsza. Stoltzer Ensemble działa w ramach instytucji Wrocławscy Kameraliści, początkowo występował podczas koncertów Cantores Minores Wratislavienses, w ostatnim czasie koncertuje samodzielnie oraz z Wroclaw Barock Ensemble.
Patronem zespołu jest renesansowy kompozytor i kapelmistrz wrocławskiej katedry Thomas Stoltzer (1475 Świdnica – 1526 Znojmo), autor pierwszego w historii muzyki wielogłosowego opracowania hymnu Te Deum.
Zespół występował w Polsce oraz za granicą, w grudniu 2014 inaugurował 41. Festiwal Barbórkowy Chórów Akademickich we wrocławskiej Auli Leopoldina.
W sierpniu 2015 nagrał płytę z fragmentami XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego, a w czerwcu 2018 wraz ze Schola Gregoriana Silesiensis płytę Missa Iubilaea z utworami m.in. Thomasa Stoltzera.
JAN BOKSZCZANIN
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia" Lublin ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy.
Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m. in.: Marian Sawa,, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Piotr Wróbel. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów białostockiej filii Uniwersytu Muzycznego Fryderyka Chopina. W kadencji 2017-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest prezesem Stowarzyszenia ARS LIBERATA. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
CAMERATA VISTULA
została założona w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego zespołu. Jest to zespół wybitnych instrumentalistów – solistów i kameralistów. Trzon tej nietypowej składem grupy – unikalnej w skali kraju, a nawet Europy – tworzą: sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian, co umożliwia prezentację wielu z dzieł kameralistyki światowej rzadko wykonywanych z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła kameralne powstałe od późnego baroku do współczesności, z uwzględnieniem najnowszych utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, Radia BBC i Polskiej Telewizji oraz dla wytwórni płytowych, otrzymując doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Zespół występował w prestiżowych salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii biorąc udział w renomowanych festiwalach, takich jak: „Warszawska Jesień”, „La Chaise Dieu” (Francja), „Inventionen” (Berlin), „Cervantino” (Meksyk), festiwal w Glasgow czy Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej i wielu innych.
MARTA CZARKOWSKA
studiowała kulturoznawstwo i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W 2009 r. rozpoczęła studia wokalne w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej, które zakończyła w 2014 r. dyplomem z wyróżnieniem. Szczególnie zainteresowana muzyką dawną, występuje z repertuarem renesansowym, barokowym i klasycznym we współpracy zespołami Bornus Consort, La Tempesta, Sabionetta, Ars Nova, Gradus ad Parnassum, Il Giardino d’Amore, Cappella Viridimontana i in. Jako solistka koncertowała w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Filharmonii Podkarpackiej, Gorzowskiej i Kaszubskiej oraz na licznych festiwalach, m.in. w Jarosławiu, Lidzbarku Warmińskim, Brzegu, Grudziądzu, Gostyniu, Koszalinie, Łodzi, Włodawie, Słupsku i Leżajsku. Jako solistka nagrała łącznie 5 płyt z zespołami Bornus Consort i La Tempesta.
Równolegle z występami solowymi rozwija działalność w zespołach wokalnych. Od stycznia 2018 r. jest członkiem sekstetu wokalnego ProModern, z którym wydała dwie płyty, koncertowała w nieomal wszystkich polskich filharmoniach, nagrała koncerty dla radia i telewizji oraz wystąpiła na kilkudziesięciu festiwalach w kraju i za granicą, w tym dwukrotnie na Warszawskiej Jesieni i lubelskich Kodach. Za wydaną w 2019 r. płytę „Comfort Zone” otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii muzyki współczesnej. Od 2014 r. jest członkiem kwartetu wokalnego Tempus, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki renesansu i wczesnego baroku, koncertującego w całej Polsce m.in. z programem obejmującym dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł oraz pełen cykl Ciemnych jutrzni Tomasa Luisa de Victorii. W latach 2016 - 2019 r. była solistką zespołu muzyki dawnej Miraculis, z którym wystąpiła m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Pałacu w Wilanowie, na festiwalach muzyki dawnej w Warszawie, Kaliszu, Grudziądzu, Toruniu i Poznaniu czy w mazowieckim Radiu dla Ciebie. Od 2005 r. śpiewa w kierowanym przez siebie zespole wokalnym Imprevisti, mającym w dorobku dziesięć nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, w tym Grand Prix konkursu im. Wacława z Szamotuł, Grand Prix międzynarodowego konkursu Cantu Gaudeamus w Białymstoku czy I miejsce międzynarodowego konkursu chóralnego w Rumii.
Sponsorem VI Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie (www.gaz-system.pl).
Organizatorem wydarzenia jest miasto Kędzierzyn-Koźle, Miejski Ośrodek Kultury oraz Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Imprezę swoim honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska oraz Biskup Opolski Andrzej Czaja. Partnerem festiwalu jest Kamerton Organmistrzowstwo.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Darmowe wejściówki do odbioru w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" od 8 września.
Oficjalna strona internetowa Festiwalu Mikołaja z Koźla: https://mikolajzkozla.pl/.