Biuletyn Informacji Publicznej

Małe miasto, wielka nauka

17.09.21
Małe miasto, wielka nauka

Przez cały tydzień w środku Kędzierzyna-Koźla funkcjonowało „Małe Miasto”. Miało swój rynek pracy, granice, bank, a nawet urząd skarbowy. Miało również swoich małych mieszkańców – dzieci z miejskich szkół, które uczyły się, na czym polega bycie dorosłym. 

Pięć dni (13-17.09), podczas których realizowany był ten innowacyjny projekt edukacyjny wypełnione były nauką, śmiechem i zabawą. Główną ideą „Małego Miasta Kędzierzyn-Koźle” była symulacja dorosłego życia przez uczestników. Dzieci wcielając się w rolę mieszkańców poznawały tajniki przedsiębiorczości. Przez cały tydzień pracowały, płaciły podatki i wydawały zarobione przez siebie pieniądze. Przede wszystkim uczyły się, jak działa społeczeństwo. Pomagało im w tym 22 zaangażowanych w projekt przedsiębiorców, którzy poszukiwali w „Małym Mieście Kędzierzyn-Koźle” swoich nowych „pracowników”. Uczniowie poznawali w ten sposób arkana przeróżnych zawodów. Dzieci wcielały się w rolę m.in. policjantów, strażaków, sportowców, fryzjerów, dziennikarzy, bankierów, kucharzy, chemików czy budowlańców. W zamian za swoją ciężką „pracę” dostawały wynagrodzenie, wypłacane w „Kozłach” – walucie „Małego Miasta Kędzierzyn-Koźle”. 

Uczniowie mieli też inne dorosłe obowiązki do spełnienia. Od swojego dochodu zapłacili podatki do „Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego”, a resztę pieniędzy uczyli się skutecznie oszczędzać, na przykład za pomocą lokaty w banku. Nie było to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Na uczestników czekały otwarte przez cały czas „Sklepy Kusiciele”, w których łatwo można było się zapomnieć i wydać swoje „Kozły” np. na słodycze i przekąski. 

W projekcie wzięło udział aż 110 uczniów, w wieku od 9 do 12 lat, ze wszystkich miejskich szkół podstawowych. Na wielki finał „Małego Miasta Kędzierzyn-Koźle” na uczestników czekały niespodzianki i nagrody. Uczniowie za zaoszczędzone przez cały tydzień „Kozły” kupowali pamiątki w „Sklepie Marzeń”, który został otwarty dopiero ostatniego dnia. Podsumowano też wpłaty, do „Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego”. Z tych wpływów uzbierała się kwota, która po „wymianie waluty”, osiągnęła wartość aż 10 tys. zł. „Małomiasteczkowa Rada Miasta” zdecydowała, że te pieniądze zostaną zainwestowane w zakup stołów do gier dla wszystkich szkół podstawowych w Kędzierzynie-Koźlu.

Projekt edukacyjny „Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle” realizowany w Domu Kultury „Koźle” zorganizowany został przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki we współpracy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury. Inicjatywę sfinansowano w ramach grantu przyznanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego. Było pierwszym tego typu przedsięwzięciem w województwie opolskim. O naszym projekcie usłyszała cała Polska. Jego przebieg relacjonowały nie tylko lokalne, ale również krajowe media.

Galerie zdjęciowe i relacje video z realizacji projektu "Małe Miasto Kędzierzyn-Koźle" można znaleźć na miejskim facebooku.

Show settle the matter panel
Show Facebook panel
Show YouTube panel
Show Instagram panel