Dwa gimnazja i trzy szkoły podstawowe zdominowały rywalizację sportową w Kędzierzynie-Koźlu. W roku szkolnym 2014/2015 najlepszy wynik osiągnęła chłopięca drużyna lekkoatletyczna z Publicznego Gimnazjum nr 1, prowadzona przez Andrzeja Saczkę, która zwyciężyła w finale krajowym.
W szkołach podstawowych najwyższy szczebel rywalizacji osiągnęli też siatkarze i siatkarki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11, trenowani przez Barbarę Bednarczyk i Marcina Nurskiego.
Uczniom z Kędzierzyna-Koźla przypadały też czołowe lokaty w finałach wojewódzkich. Gimnazjaliści z „Piątki” wygrali sztafety pływackie 8x50 metrów w kategorii dziewcząt i chłopców, do czego przyczyniła się Ewelina Deneka. Taki sam wynik drużynowy osiągnęli badmintoniści i badmintonistki Krzysztofa Maślanki z PSP nr 19.
Miejskie gimnazja osiągały dobre wyniki w siatkówce, koszykówce i drużynowej lekkoatletyce dziewcząt i chłopców oraz w sztafetowych biegach przełajowych 10x800 metrów dziewcząt. W podstawówkach miniony rok szkolny przyniósł sukcesy w dwóch ogniach chłopców oraz w minipiłce siatkowej i sztafetach pływackich 8x25 metrów dziewcząt i chłopców.
Zestawienie najlepszych dziesięciu wyników w obu kategoriach szkół pokazało, że uzyskały je dwa gimnazja (PG nr 1 i PG nr 5) oraz trzy szkoły podstawowe (PSP nr 9, 11 i 19). Niestety, taka przewaga skutkuje też tym, że kuleje miejskie współzawodnictwo, gdyż mniej utytułowane szkoły nie biorą udziału w zawodach, nad czym ubolewali obecni na podsumowaniu dyrektorzy i wuefiści.
- Startują jedne i te same szkoły. Zdarza się, że inne się zgłaszają i nie przyjeżdżają – zauważył Andrzej Saczko.
Ludzie sportu nie zmarnowali też okazji, żeby zapytać zastępcę prezydenta Wojciecha Jagiełłę o kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową.
- W tym roku oddamy przyszkolne boisko w Kłodnicy, w przyszłym kolejne dwa. Budujemy też baseny. To chyba sporo? – odparł zapytany.