Biuletyn Informacji Publicznej

Trasa nr 1: Dookoła Kędzierzyna-Koźla

Trasa nr 1: Dookoła Kędzierzyna-Koźla (19,7 / 28,1 / 47,8 km)

Wycieczka, podczas której przekonacie się, że Kędzierzyn-Koźle to nie tylko miasto przemysłowe, ale także bogactwo przyrody. W obrębie miasta znajdują się liczne i duże obszary leśne, z których sporą część odwiedzimy na tej trasie. Przejedziemy również wzdłuż kilku traktów wodnych miasta. Warto wspomnieć, że oprócz Odry, przez Kędzierzyn-Koźle przepływa jeszcze Kłodnica, Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki, Kanał Kędzierzyński i mniejsze rzeczki jak Młyńska, Golka, Lineta czy Liwela. Trasę wycieczki można pokonać w całości lub podzielić ją na mniejsze części – wokół Koźla i wokół Kędzierzyna

MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=15BG-mV0Bi4tOfSRBDmhiH_NpXL6na2dt&usp=sharing

Ślady trasy do nawigacji GPS: K-Koźle 01 - Dookoła Kędzierzyna-Koźla.zip | K-Koźle 01 - Dookoła Kędzierzyna-Koźla.gpx

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Stare Miasto w Koźlu

Koźle to najstarsza i najpiękniejsza część miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1104 roku.
W obrębie Starego Miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym Rynkiem zbudowanym na planie prostokąta oraz otaczającymi miasto plantami założonymi w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich.
W Rynku warto zobaczyć kilka zabytkowych kamieniczek, rzeźbę trzech sympatycznych Kozielskich Koziołków, które są symbolem miasta oraz stojącą naprzeciw koziołków fontannę syrenki. W Koźlu usytuowane jest również Muzeum Ziemi Kozielskiej, które znajduje się w piwnicach dawnego skrzydła południowego Zamku Piastów Śląskich. Spośród godnych uwagi zabytków Starego Miasta warto również wymienić: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej oraz zabytkową śluzę na Odrze czy wieżę ciśnień.

Kędzierzyńsko-kozielskie koziołki

Stanowią symbol miasta, zobrazowany w herbie poprzez trzy kozie głowy ze złotymi rogami. W różnych punktach miasta docelowo ma stanąć 16 figur tych sympatycznych zwierząt, odlanych z brązu figur - dokładnie tyle, ile jest osiedli wchodzących w skład Kędzierzyna-Koźla. Dziesięć z nich już stoi (sierpień 2021). Ich autorem jest mieszkaniec miasta – Michał Misiaszek. Każda z rzeźb jest unikalna i nawiązuje charakterem do miejsca i osiedla, w którym została postawiona. Na tej trasie odwiedzimy: rzeźby kozielskich koziołków w Rynku, koziołka Drwala na osiedlu Kłodnica, koziołka Kowala na osiedlu Kuźniczka, koziołka Strażaka w Miejscu Kłodnickim, koziołka Chemika w Blachowni, koziołka Jadzię na Osiedlu Piastów – Powstańców Śląskich, koziołka Kolejarza przy stacji kolejowej w Kędzierzynie oraz koziołka Powstańca na osiedlu Pogorzelec. Przy każdym z sympatycznych koziołków oraz w pobliżu kilku innych pomników i obiektów na terenie miasta (m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Rady Europy, czy Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo na osiedlu Blachownia) znajdują się tabliczki z kodem QR w ramach systemu „Poznaj Historię”. Zeskanowanie kodu QR uruchomi system, który wprowadzi użytkowników do skarbnicy ciekawostek na temat obiektu, przy którym na chwilę się zatrzymaliśmy.

Pozostałości dawnego Zamku Piastów Śląskich / Muzeum Ziemi Kozielskiej w Koźlu

Według legendy związanej z powstaniem Koźla, dawno temu w otoczonych bagnami rozlewiskach Odry stał ponury zamek braci Kozłów. Nie cieszyli się oni zbyt dobrą opinią wśród okolicznych mieszkańców ze względu na ich porywcze charaktery i skłonność do rabunków. Bezkarni bracia przez wiele lat zgromadzili pokaźne łupy pochodzące z licznych napadów. Mimo starań księcia opolsko-raciborskiego, Mieszka I Plątonogiego przez długi czas nie udawało się ich schwytać i ukrócić ich przestępczy proceder. Udało się to dopiero, gdy sprawą zajął się miejscowy rzeźnik, niejaki Kuba, który sobie tylko znanymi ścieżkami doprowadził rycerzy księcia do trudnodostępnego zamku rabusiów. Pojmanych braci zrzucono z wieży zamku i pewnie pamięć o nich zaginęłaby, gdyby nie to, że miasto nazwano od ich imienia, a trzy koźle głowy znalazły się w jego herbie. Obecnie stojące w centrum miasta pozostałości zamku są odrestaurowywane, co widać po zrekonstruowanej wieży. W piwnicach zamku znajduje się interesujące Muzeum Ziemi Kozielskiej. W jego zbiorach znajdziemy m.in. ciekawe artefakty archeologiczne, zabytki ceramiczne, metalowe i krzemienne, dawny sprzęt domowy i gospodarczy oraz stare fotografie i archiwalne dokumenty. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym.

Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu

Ufundowany przez barona Jana von Oppersdorffa i zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim zabytek jest jedną z najstarszych budowli miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1293 roku. W 1454 roku kościół spłonął doszczętnie, choć zachowała się w nim kaplica Najświętszej Marii Panny wraz z obrazem Matki Bożej z Koźla, który jest najstarszym obrazem maryjnym w diecezji opolskiej. Odbudowę spalonego obiektu rozpoczęto pod koniec XV wieku, a jego ponowna konsekracja miała miejsce w 1570 roku. Wnętrze zachwyca bogactwem zabytków sztuki sakralnej. Warto zwrócić uwagę choćby na ambonę z baldachimem, piękny ołtarz główny czy zlokalizowane w prezbiterium witraże autorstwa berlińskiego artysty Bernharda Latazky’ego. Kościół stoi przy ul. Pamięci Sybiraków, naprzeciw dawnego zamku i nieopodal Rynku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Koźlu

Stojący tuż obok Rynku kościół minorytów jest typowym przykładem baroku śląskiego. Zbudowano go w latach 1751-1753, adaptując do tego celu budynek przy ul. Garncarskiej. Sklepienia ozdobiono finezyjną polichromią autorstwa Józefa Beyera z Opawy przedstawiającą scenę Sądu Salomona. Z kolei nad ołtarzem głównym znajduje się obraz pędzla znanego wrocławskiego malarza Brabanta. Podczas oblężenia Koźla przez wojska napoleońskie kościół wraz z przyległym klasztorem pełnił funkcję szpitala polowego.

Planty Kozielskie

Nie tylko Kraków ma swoje planty. Ma je również Koźle. Powstały pod koniec XIX wieku park miejski o charakterze krajobrazowym otacza Stare Miasto zwartym pierścieniem zieleni. Posadzono tu wiele ciekawych gatunków drzew i krzewów, czyniąc z parku prawdziwą mozaikę środowisk roślinnych. Występują tu liczne starodrzewy, wiele drzew o charakterze pomnikowym, 52 gatunki mszaków. Spotkać tu można 37 gatunków ptaków, wiewiórki oraz liczne bezkręgowce. Zabytkowy park zbudowany w miejscu dawnych fortyfikacji Twierdzy Koźle zachował ich pierwotny, ośmioramienny kształt. W powietrzu zachował się również duch historii, o której przypominają umieszczone w parku tablice. Dowiecie się z nich o losach kozielskiej twierdzy i ciekawostkach rodem z dreszczowca, jak stawiane dawniej w miejscu dzisiejszego parku szubienice dla dezerterów. Przejażdżkę lub spacer po Plantach Kozielskich urozmaici Wam interaktywna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Zabytkowy cmentarz w Koźlu

Najstarszy zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki w Koźlu znajduje u zbiegu ulic 24 Kwietnia i Raciborskiej. W 1917 roku połączył się w jedną całość z sąsiadującym ewangelickim cmentarzem garnizonowym. Zachowały się tu XIX-wieczne mogiły mieszkańców, w tym osób zasłużonych dla miasta i wielu rzemieślników. Na płytach nagrobnych odczytać można ich nazwiska i zawody. Najokazalszymi budowlami cmentarza są wieńcząca centralną aleję kapliczka i stojący nieopodal grobowiec kupieckiej rodziny Ramiachów.

Koźle Rogi

Zaciszne osiedle na północno-zachodnim krańcu miasta. Znajduje się tutaj wciąż funkcjonująca stocznia, która buduje statki zarówno standardowe, jak i na indywidualne zamówienia. Tuż obok, nad kilkunastoma pocztówkowej urody stawami znajdują się należące do stoczni tereny rekreacyjne oraz liczne stanowiska dla wędkarzy. Warto również zajrzeć na tonący w zieleni zabytkowy cmentarz nieopodal kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Świata, wybudowanego w stylu nowoczesnej rotundy w 1960 roku.

Koźle Port

Północna część Kędzierzyna-Koźla, w której w latach 1901-1908 zbudowano port rzeczny. W owym czasie był to największy i drugi pod względem przeładunków port rzeczny w Europie. Przeładowywano tu węgiel i rudę z Górnego Śląska. Barki płynęły Kanałem Kłodnickim, a z kozielskiego portu dalej Odrą do portów w środkowych i północnych Niemczech. Port funkcjonował jeszcze dość prężnie w latach 80-tych XX wieku. Po rzece pływało wtedy około 40 barek dziennie, jednak ich liczba stopniowo malała i dziś port czeka na ponowne zagospodarowanie. Wokół portu zachowało się dużo dawnych budynków przemysłowych i mieszkalnych, jednak spora część z nich jest w kiepskim stanie, choć może być ciekawą atrakcją dla miłośników opuszczonych miejsc i urbexu.

Kanał Kłodnicki

Najstarszy kanał na terenie Kędzierzyna-Koźla, zbudowany w latach 1792 – 1821, w czasach gwałtownego rozwoju Górnego Śląska. Służyć miał do przewozu żeliwa z Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach oraz produktów z licznych manufaktur powstających pomiędzy Gliwicami a Sławięcicami. W połowie XIX wieku rozpoczęto na nim transport węgla, a później także rudy. W czasach świetności pływało po kanale ponad tysiąc statków rocznie.

Kanał Gliwicki

Kanał Gliwicki, do budowy którego częściowo wykorzystano stary Kanał Kłodnicki powstał w latach 1935-1939. Kanał dawniej nazywany był również Górnośląskim. Wzdłuż jego biegu, w obrębie Kędzierzyna-Koźla znajdują się trzy zabytkowe śluzy – Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica. Na wysokości Lenartowic podziwiać możemy Syfon Kłodnicki, czyli unikatowe, dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch dróg wodnych – Kanału Gliwickiego i przepływającej pod nim Kłodnicy.

Fort Fryderyka Wilhelma – Baszta Montalemberta w Koźlu

Część prawobrzeżnych fortyfikacji Koźla. Baszta miała charakter typowo artyleryjski, a jej zadaniem było odsunięcie przeciwnika ogniem dział od granic miasta. W jej zasięgu znajdowały się Kłodnica, Kanał Gliwicki i Pogorzelec. Czterokondygnacyjny fort z wewnętrznym, okrągłym dziedzińcem był na owe czasy nowością w architekturze oblężniczej. Niestety jego budowy nigdy nie ukończono. W 1829 roku budowlę obniżono, a po likwidacji twierdzy przekształcono ją w fabrykę słodu, tzw. „malcownię”.

Akwen Dębowa

Obszar wodny tuż za granicami Koźla, leżący na terenie sąsiedniej gminy Reńska Wieś. To byłe żwirowisko przekształcone w teren wypoczynkowy. Czysta woda i dwie piaszczyste plaże otoczone zielenią przyciągają tu w lecie miłośników wypoczynku na łonie natury. Urody otoczeniu dodają niewielkie, zadrzewione wysepki i kameralne zatoczki, które upodobali sobie wędkarze. Nie brakuje tu także miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych. Wokół akwenu biegnie wygodna, dobrze utwardzona droga spacerowo-rowerowa.

Trasy MTB – osiedle Kłodnica

Tereny na zachodnich krańcach osiedla Kłodnica to leśna enklawa przeplatana terenowymi drogami doskonałymi dla rowerzystów MTB. W 2019 roku odbyły się tu nawet zawody w kolarstwie górskim, dzięki czemu miejsce to oznaczone zostało na mapie Google.

Syfon rzeczny – osiedle Lenartowice

Unikatowy zabytek inżynierii hydrotechnicznej z 1939 roku. To dwupoziomowe skrzyżowanie dwóch dróg wodnych – Kanału Gliwickiego i przepływającej pod nim Kłodnicy. Woda z Kłodnicy transportowana jest pod kanałem za pomocą betonowych rur o przekroju 3m² i długości 50 metrów.

Park Pojednania w Kędzierzynie

Największy park miejski znajdujący się przy centralnej Alei Jana Pawła II. To miejsce wypoczynku mieszkańców oraz licznych imprez plenerowych. W jego centrum stoi pomnik pamięci żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Na terenie Kędzierzyna-Koźla, również przy Alei Jana Pawła II znajduje się także cmentarz żołnierzy radzieckich.

Park przy Placu Wolności w Kędzierzynie

Pięknie ukwiecony i zadrzewiony skwer przy głównym placu Kędzierzyna, naprzeciw Starostwa Powiatowego.
W jego centrum stoi fontanna, a przy niej ciekawe popiersia. Dwa z nich przedstawiają zawody ważne dla rozwoju miasta – chemika i kolejarza. Trzecie przedstawia dr med. Władysława Opolskiego, jednego z najlepszych chirurgów w regionie, pierwszego powojennego dyrektora tutejszego szpitala. Czwarte popiersie należy do Roberta Kocha, niemieckiego lekarza i uczonego, laureata nagrody Nobla za wyodrębnienie prątków gruźlicy, który przez wiele lat prowadził badania w szpitalu w Sławięcicach.

Kościół św. Mikołaja w Kędzierzynie

Jeden z czterech najbardziej okazałych kościołów w Kędzierzynie-Koźlu. Piękna, neogotycka budowla powstała w latach 1900-1902. Elewację kościoła wykonano z cegły klinkierowej. W środku znajduje się kuty w mosiądzu ołtarz główny z posrebrzanymi reliefami oraz liczne malowidła i rzeźby zdobiące świątynię. Na lewej ścianie kościoła znajduje się niewielka kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz z relikwiarzem Jana Pawła II. Kaplica ozdobiona jest rzeźbami św. Rity z Cascii oraz św. Faustyny Kowalewskiej.

Zabytkowa lokomotywa w Kędzierzynie

Lokomotywa stojąca obok modernistycznego dworca z 1915 roku wykonana została w 1943 roku. Zbudowany z żeliwa i stali olbrzym ma 23 metry długości i prawie 4,5 metra wysokości. To ostatni zachowany parowóz z serii TY-2. Jego ruchem zawiaduje stojący obok koziołek Kolejarz, który przy potężnej maszynie wydaje się miniaturą.

WOKÓŁ KOŹLA (19,7 km)

KOŹLE (parking nad Odrą przy stacji paliw – Planty Kozielskie – ul. Stara Odra – ul. 24 kwietnia - ul. Raciborska – ul. Cmentarna) – JEZIORO DĘBOWA – KOŹLE (ul. Głubczycka – Planty Kozielskie – ul. Piastowska – ul. Kochanowskiego) – ROGI (ul. Majora Sucharskiego – ul. Bukowa – ul. Kosynierów – Stocznia Koźle – ul. Stoczniowców – ul. Główna) – KOŹLE (ul. Łukasiewicza – Most Józefa Długosza)

Na wycieczkęwyruszamy z parkingu nad Odrą, przy stacji paliw, nieopodal Mostu Józefa Długosza w Koźlu. Jadąc drogą dla samochodów w stronę mostu, skręcamy tuż przed nim w prawo, w ścieżkę spacerowo-rowerową biegnącą przez Planty Kozielskie. Parkowa aleja początkowo prowadzi tuż przy zabudowaniach, a za muszlą koncertową w parku zbliża się do wału przeciwpowodziowego nad Odrą i dalej biegnie wzdłuż niego. Towarzyszy jej interaktywna ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w formie tablic, z których dowiecie się o wielu ciekawostkach związanych z Twierdzą Koźle i plantami. Kawałek za zabytkowym przepustem wodnym oznaczonym tablicą informacyjną dojeżdżamy do asfaltowej ul. 24 Kwietnia i skręcamy w lewo. Po chwili jedziemy wzdłuż ogrodzenia starego cmentarza garnizonowego, skręcając na pierwszym skrzyżowaniu łagodnie w lewo, w ul. Raciborską. Jedziemy pod wiaduktem obwodnicy miasta i na drugim skrzyżowaniu za nim skręcamy w prawo, w ul. Cmentarną. Na jej końcu dojeżdżamy do Jeziora Dębowa, tuż przy plaży „Stodoła”. Stąd możemy pojechać na dwa sposoby. Pierwszy to skrót biegnący leśną ścieżką w prawo, wzdłuż brzegu jeziora do plaży głównej. Możemy też skręcić w lewo i okrążyć jezioro wygodną drogą szutrową. Na końcu pętli wokół jeziora skręcamy w lewo przy parkingu i zaraz potem w prawo, by ciągiem pieszo-rowerowym minąć rondo na obwodnicy miasta i wrócić do Koźla ulicą Głubczycką. Dojeżdżamy nią do plant, gdzie wjeżdżamy w głąb parku i skręcamy w lewo, jadąc dalej główną aleją parkową. Docieramy nią aż do ul. Piastowskiej, gdzie skręcamy w lewo. Na następnym skrzyżowaniu jedziemy prosto aż do końca ul. Piastowskiej przy stacji kolejowej Kędzierzyn-Koźle Zachodnie. Tu skręcamy w lewo, w ul. Kochanowskiego, na końcu której jedziemy prosto ul. Majora Henryka Sucharskiego, która po chwili przecina tory kolejowe i zakręca za nimi w prawo. Pięćset metrów dalej dojeżdżamy do pierwszych zabudowań osiedla Koźle Rogi. Skręcamy na pierwszym skrzyżowaniu w lewo, w ul. Bukową. Tuż obok skrzyżowania, po jego prawej stronie znajduje niewielki stary cmentarz z zabytkową kapliczką. Na końcu ul. Bukowej skręcamy w prawo, w ul. Kosynierów. Jedziemy nią przez całe Rogi i dalej drogą gruntową pośród pól, aż niecałe 1,5 km dalej dotrzemy do rozwidlenia dróg, na którym skręcamy w prawo. Docieramy do bocznej odnogi Odry i skręcamy w prawo, jadąc po chwili wzdłuż ogrodzenia Stoczni Koźle. Okrążamy stocznię ulicą Stoczniowców, która tuż za bramą wjazdową zakręca w prawo. Od zakrętu odchodzi boczna droga prowadząca nad malownicze tereny wypoczynkowe nad niewielkimi stawami należące do stoczni. Kolejne stawy mijamy, jadąc dalej ul. Stoczniowców. Za stawami główna droga zakręca w prawo i dociera do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, jadąc dalej ul. Główną. Droga meandruje pomiędzy zabudowaniami osiedla Koźle Rogi, dociera do dużej betoniarni, przy której skręca w prawo. Możemy też alternatywnie pojechać prosto, by za betoniarnią dotrzeć do brzegu Odry i jechać wzdłuż niej terenową ścieżką aż do zabytkowej śluzy, gdzie kończymy pętlę wokół Koźla (trasa zaznaczona na niebiesko na mapie Google). To jednak opcja dla posiadaczy rowerów terenowych. Jadąc ul. Główną, docieramy do pierwszego skrzyżowania, na którym dalej jedziemy prosto ulicą Łukasiewicza. Docieramy nią do zabytkowej śluzy i Mostu Józefa Długosza, przez który możemy wyruszyć na dalszą część trasy – pętlę wokół Kędzierzyna.

WOKÓŁ KĘDZIERZYNA (28,1 km)

KOŹLE (Most Józefa Długosza – ul. Dunikowskiego – ul. Portowa – Koźle Port) – KŁODNICA (ul. Szymanowskiego – ul. Żabieniecka – ul. Krasickiego – ul. Jagiellońska – ul. Długosza – lasek kłodnicki) KUŹNICZKA (ul. Ogrodowa – ul. Brzozowa - ul. Akacjowa –  
ul. Spokojna – leśne jeziorko – ul. Grunwaldzka – most na Kanale Gliwickim) – LENARTOWICE (ul. Nowowiejska – ul. Nałkowskiej – ul. Modrzejewskiej) – MIEJSCE KŁODNICKIE (ul. Skowronków – ul. Szpaków – ul. Jaskółek –
ul. Kukułcza – żwirownia – mostek na Kłodnicy) – BLACHOWNIA (ul. Stara Śluza – ul. Przyjaźni – ul. Owocowa –
ul. Zwycięstwa – ul. Przyjaźni) – ŚLUZA NOWA WIEŚ KĘDZIERZYN (Aleja Jana Pawła II – ul. Kozielska – Rondo Księdza Jana Opieli - Rondo Milenijne – ul. Wyspiańskiego) – KOŹLE (droga rowerowa wzdłuż Kłodnicy – ul. Dunikowskiego – Most Józefa Długosza – parking nad Odrą przy stacji paliw)

W stronę Kędzierzyna wyruszamy przez Most Józefa Długosza, przejeżdżając tuż za nim przez wyspę pomiędzy dwoma odnogami Odry. Ulokowała się na niej Przystań Szkwał oraz popularna wśród mieszkańców Koźla kawiarnia Wyspa – Strefa Miejskiego Relaksu. Zaraz za drugim mostem na Odrze skręcamy w lewo, w ul. Portową i docieramy do osiedla Koźle Port. Tuż przed wiaduktem kolejowym skręcamy w prawo, w ul. Szymanowskiego. Po chwili mijamy budynek szkoły, przy którym stoi jeden z kędzierzyńsko-kozielskich koziołkówDrwal. Dojeżdżamy do końca ul. Szymanowskiego, skręcamy w lewo, przejeżdżając Kanał Kłodnicki i zaraz za nim skręcamy w prawo, w ul. Żabieniecką biegnącą wzdłuż Kanału Kłodnickiego. Kiedy miniemy kolejny most na kanale, skręcamy łagodnie w lewo, w ul. Krasickiego i dalej ul. Jagiellońską. Niecały kilometr dalej skręcamy w prawo, w ul. Agrestową i po chwili wjeżdżamy do lasku kłodnickiego. Lasek ten posiada kilka leśnych dróg doskonałych dla rowerzystów MTB, na których w 2019 roku odbyły zawody rowerowe w tej dyscyplinie. W lasku skręcamy w drugą drogę w lewo i 300 metrów dalej przejeżdżamy pod torami kolejowymi, wyjeżdżając po drugiej stornie przy ogródkach działkowych na osiedlu Kuźniczka. Skręcamy w lewo i zaraz potem w prawo. Gdy dojedziemy do zabudowań, skręcamy w drugą w lewo ul. Brzozową. Na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. Akacjową i zaraz potem w lewo, w ul. Spokojną. Na pierwszym zakręcie, tuż przed Cmentarzem Komunalnym jedziemy prosto leśną drogą do niewielkiego, ukrytego w lesie jeziorka. Wracając znad niego, skręcamy w pierwszą w lewo drogę leśną i docieramy do ul. Grunwaldzkiej prowadzącej z Kuźniczki do Cisowej. Skręcamy w lewo na drogę dla rowerów, przekraczamy Kanał Gliwicki rowerowym mostkiem i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w ul. Nowowiejską, wjeżdżając do osiedla Lenartowice. Po chwili droga zbliża się do malowniczo meandrującej rzeki Kłodnicy. Za łąką po prawej stronie widać niezwykłą budowlę hydrotechniczną – syfon rzeczny na dwupoziomowym skrzyżowaniu Kanału Gliwickiego z Kłodnicą. W centrum Lenartowic, na skrzyżowaniu z pomnikiem ofiar wojny 1914-1918 skręcamy w lewo, w ul. Nałkowskiej, a na następnym rozwidleniu łagodnie w prawo, w ul. Modrzejewskiej. Tuż za zabudowaniami Lenartowic jedziemy dalej prosto leśną ścieżką, którą docieramy do Miejsca Kłodnickiego. Dojeżdżamy do głównej ul. Szpaków i skręcamy w prawo. Sto pięćdziesiąt metrów w lewo, przy remizie strażackiej znajdziemy kolejnego koziołka – Strażaka.

Z Miejsca Kłodnickiego, z głównej ul. Szpaków skręcamy w prawo, w ul. Jaskółek, która tuż za zabudowaniami zakręca w lewo i biegnie skrajem lasu w kierunku żwirowni. Mijamy ją i wjeżdżamy do lasu, jadąc w nim cały czas prosto, aż dotrzemy do niewielkiego mostku pieszo-rowerowego na Kłodnicy. Posiadacze rowerów terenowych mogą przejechać stąd alternatywną trasą prowadzącą wąską ścieżką wzdłuż Kłodnicy – trasa zaznaczona na niebiesko na mapie Google. Jadąc główną trasą wycieczki, za mostkiem skręcamy w prawo i od razu w lewo, w ul. Stara Śluza, którą dotrzemy do ruchliwej ul. Przyjaźni. Skręcamy w prawo i od razu w lewo, w ul. Owocową. Na rozwidleniu jedziemy w prawo. Zaraz za niewielkim zagajnikiem droga zbliża się do brzegu Kanału Gliwickiego i dalej biegnie wzdłuż niego. Za biurowcem zakładów PCC Synteza jedziemy dalej prosto wzdłuż kanału, poruszając się dalej ul. Zwycięstwa. Docieramy nią do śluzy Nowa Wieś, a za nią z powrotem do ul. Przyjaźni, gdzie skręcamy w lewo. Teraz czeka nas długa prosta wzdłuż głównej ulicy Kędzierzyna – Alei Jana Pawła II. Oprócz krótkiego odcinka tuż za śluzą, pokonamy ten fragment wygodną drogą dla rowerów. Na końcu Kędzierzyna dojeżdżamy do Ronda Księdza Jana Opieli i skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez Rondo Milenijne, most na Kłodnicy i zaraz za nim skręcamy w lewo, na drogę dla rowerów biegnącą wzdłuż Kłodnicy. Dojeżdżamy nią do ul. Dunikowskiego, skręcamy łagodnie w lewo i przez wyspę oraz Most Józefa Długosza docieramy do parkingu nad Odrą przy stacji paliw, gdzie kończymy wycieczkę.

Z Ronda Księdza Jana Opieli na skraju Kędzierzyna jedziemy ul. Kozielską w kierunku centrum Kędzierzyna. Tuż przed wiaduktem kolejowym w centrum miasta skręcamy w lewo, w ul. Tartaczną. Dojeżdżamy nią do obwodnicy miejskiej i skręcamy w lewo, poruszając się na krótkim odcinku do przejścia dla pieszych wąskim ciągiem pieszo-rowerowym. Przekraczamy przejściem dla pieszych obwodnicę i jedziemy prosto przez mostek na Kłodnicy. Za mostkiem droga skręca w lewo i od razu w prawo i biegnie długą prostą przez lasek kłodnicki do ul. Agrestowej na osiedlu Kłodnica. Na końcu ul. Agrestowej skręcamy w lewo, w ul. Jagiellońską. Jedziemy nią do mostu na Kanale Kłodnickim i przejeżdżamy na drugą stronę kanału, dalej kierując się ul. Krasickiego. Dojeżdżamy nią do ul. Kłodnickiej, skręcamy w lewo, a na następnym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną w prawo. Ulicą Dunikowskiego dojeżdżamy przez Most Józefa Długosza do parkingu nad Odrą przy stacji paliw, gdzie kończymy wycieczkę.

opis trasy, zdjęcia i mapa:
Przemysław Supernak, SuperGlob

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 2 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 3 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 4 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 5 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 6 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 7 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 8 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 9 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 10 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 11 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 12 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 13 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 14 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 15 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 16 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 17 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 18 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 19 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 20 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 21 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 22 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 23 czerwiec 2024 (niedziela)
24
Events of the day 25 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 26 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 27 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 28 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 29 czerwiec 2024 (sobota)
30
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel