Biuletyn Informacji Publicznej

  • Zabierz baLASt

O kampanii

 

O kampanii

Nasze cele

Celem kampanii ekologiczno-edukacyjnej „Zabierz baLASt” jest zamanifestowanie wspólnej odpowiedzialności i troski za tereny zielone. Razem możemy zadbać o środowisko i zrzucić ten ciążący na nim balast, jakim niewątpliwe są porzucone śmieci.

Ideą akcji jest także zamanifestowanie społecznej odpowiedzialności i troski za tereny zielone, jako wspólnego dobra.

Jak to robimy?

Celem inicjatywy nie jest organizacja szeroko zakrojonej akcji sprzątania, w której w jednym czasie uczestniczy nawet grupa kilkudziesięciu osób, a rozbudzenie indywidualnej potrzeby zabrania ze sobą nawet niewielkiej liczby odpadów. Według założenia sprzątanie lasu ma odbywać się przy okazji spaceru, a nie go zastąpić. Im więcej osób zrozumie tę ideę i przyłączy się do niej w trakcie codziennych wycieczek, tym szybciej wysprzątamy nasze lasy.

Przy pięciu najchętniej uczęszczanych leśnych duktach powstały specjalne punkty, gdzie można wyrzucić pozbierane podczas przechadzki odpady. Wyposażone są one w jednorazowe, biodegradowalne worki i rękawiczki.

Dlaczego warto?

Około połowę powierzchni Kędzierzyna-Koźla stanowią lasy. Otaczają one największe miejskie osiedla, w tym Pogorzelec, Piastów-Powstańców Śląskich, Śródmieście, Sławięcice, Cisową, Azoty czy Kuźniczki. Stanowią one nie tylko skuteczną i naturalną barierę od zabudowy przemysłowej, ale spełniają również ważną rolę rekreacyjną. Stanowią przestrzeń chętnie i często odwiedzaną przez mieszkańców. Lasy są destynacją spacerowiczów oraz osób wyprowadzających psy. To tam znajdują oni miejsce oddalone od ulicznego zgiełku, w którym mogą wypocząć i mieć bliższy kontakt z naturą. Leśne dukty są także idealnym miejscem do aktywności sportowej. Korzystają z nich biegacze, rowerzyści oraz osoby uprawiające nordic walking.

Pomimo cyklicznych akcji sprzątania lasów realizowanych przez Nadleśnictwo Kędzierzyn, miejskie szkoły, rady osiedli oraz nieformalne grupy mieszkańców w dalszym ciągu możemy spotkać miejsca zanieczyszczone przez człowieka. Na estetykę terenów zielonych i komfort ludzi w nich wypoczywających wpływają nie tylko nielegalnie, duże składowiska, ale również porozrzucane przez nieodpowiedzialnych spacerowiczów pojedyncze butelki po napojach, papierki po słodyczach czy drobne odpady.

 
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel