Biuletyn Informacji Publicznej

Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap V

Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap V

TYTUŁ PROJEKTU:

Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap V

OŚ PRIORYTETOWA:

02 – Fundusze Europejskie dla czystej energii i ochrony środowiska naturalnego w województwie opolskim

DZIAŁANIE:

02.06 - Ochrona różnorodności biologicznej

NUMER UMOWY O DOFINANSOWANIE:

FEOP.02.06-IZ.00-0010/24

DATA PODPISANIA UMOWY O DOFINANSOWANIE:

25.03.2025 r.

WARTOŚĆ PROJEKTU:

7 679 051,96 zł

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA:

5 472 296,96 zł

BENEFICJENT:

Gmina Kędzierzyn – Koźle, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu oraz Fundacja Różnosprawni.

OKRES REALIZACJI:

15.06.2024 – 31.05.2026

ZAKRES RZECZOWY INWESTYCJI:

Przedmiotowy projekt zakłada umocnienie różnorodności biologicznej na terenie gminy Kędzierzyn-Koźle poprzez prace w Parku Pojednania oraz w Parku na os. Sławięcice. Planowane jest także ograniczanie antropopresji poprzez budowę ścieżek, uzupełnienia oświetlenia , a także szeroko zakrojone działania poprawiające świadomość ekologiczną społeczności lokalnej Gminy Kędzierzyn-Koźle. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Fundacją Różnosprawni oraz Miejską Biblioteką Publiczną.

CEL PROJEKTU:

Celem głównym projektu jest ochrona środowiska naturalnego, zachowanie i odtworzenie siedlisk przyrodniczych zwiększenie bioróżnorodności i poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców województwa opolskiego. 

OPIS DOSTĘPNOŚCI BIURA PROJEKTU:

Biuro projektu prowadzone jest w Urzędzie Miasta przy ul. Grzegorza Piramowicza 32,
47-200 Kędzierzyn-Koźle, w miejscu dostępnym architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem znajduje się miejsce parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych. Przy drzwiach zamontowany jest przycisk wideofonu umożliwiający skontaktowanie się z pracownikiem. Budynek posiada windę.  Biuro oznakowane jest plakatem z czytelnym tekstem.

Tel. 77 40 50 363 / 77 40 50 371, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00

e-mail: rozwoj@kedzierzynkozle.pl

REALIZACJA:

Zadanie nr 1: Ochrona różnorodności biologicznej na terenie Zabytkowego parku na os. Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu – część I:

Zadanie obejmuje prace, w skład których wchodzi:

  • wycinka drzew (planuje się wycinkę drzew w złym stanie zdrowotnym, stwarzających zagrożenie, kolidujących z innymi dorodnymi okazami drzew lub kolizyjne – po wykonaniu aktualnej inwentaryzacji z podaniem przyczyny konieczności wykonania wycinki),
  • czyszczenie runa leśnego – usunięcie samosiewów drzew i posuszu oraz roślin inwazyjnych,
  • zabiegi zabezpieczające i pielęgnacyjne,
  • przygotowanie terenu pod nasadzenia,
  • nasadzenie drzew liściastych zwiększających różnorodność biologiczną, w tym gatunki

miododajne oraz będące pożytkiem dla dzikich zwierząt, w tym gatunki rodzime,

  • nasadzenie krzewów zieleni średniej i niskiej zwiększające różnorodność biologiczną, gatunki

miododajne oraz będące pożytkiem dla dzikich zwierząt, w tym gatunki rodzime,

  • założenie trawnika – historyczne polany jako trawnik koszony wielogatunkowy,
  • montaż budek dla ptaków i owadów.

Zadanie nr 2: Ochrona różnorodności biologicznej na terenie Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu, - część I:

Zadanie obejmuje prace, w skład których wchodzi:

  • wycinka drzew (planuje się wycinkę drzew w złym stanie zdrowotnym, stwarzających zagrożenie, kolidujących z innymi dorodnymi okazami drzew lub kolizyjne – po wykonaniu aktualnej inwentaryzacji z podaniem przyczyny konieczności wykonania wycinki),
  • czyszczenie runa leśnego – usunięcie samosiewów drzew i posuszu oraz roślin inwazyjnych,
  • zabiegi zabezpieczające i pielęgnacyjne,
  • przygotowanie terenu pod nasadzenia,
  • nasadzenie krzewów zieleni średniej i niskiej zwiększające różnorodność biologiczną, gatunki miododajne oraz będące pożytkiem dla dzikich zwierząt, w tym gatunki rodzime,
  • nasadzenia pnączy zwiększające różnorodność biologiczną, gatunki miododajne oraz będące pożytkiem dla dzikich zwierząt, w tym gatunki rodzime,
  • założenie rabat z bylinami ozdobnymi/roślinami cieniolubnymi, a także rośliny miododajne, w tym gatunki rodzime
  • założenie trawnika –trawnik koszony wielogatunkowy,
  • montaż budek dla ptaków i owadów.

Zadanie nr 3: Montaż tablic edukacyjnych na terenie Parku Pojednania i Zabytkowego parku na os. Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu:

W ramach zadania przewidziano montaż czterech tablic edukacyjnych. Tablice zostaną zamontowane na ścieżkach edukacyjnych. Będą zawierać między innymi historię parku oraz informacje na temat przyrody parku. 

Zadanie nr 4: Kampania edukacyjno-promocyjna - Miejska Biblioteka Publiczna:

W ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka” funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu zrealizowana zostanie kampania edukacyjno-informacyjna na temat wykorzystania lokalnych zasobów przyrodniczych. Akcja stanowi kontynuację kampanii edukacyjno-informacyjnej projektu Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej - etap III i IV. Celem przedsięwzięcia będzie promocja zieleni miejskiej i zachowań przyjaznych środowisku oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska (parku). Zadanie koncentrowane będzie na kształtowaniu „kultury codzienności”, czyli wykorzystaniu aktywności kulturowej i ekologicznej jako narzędzia rozwoju osobowego, wzmacniania więzi społecznych i integracji społeczności lokalnej. W realizacji projektu przyświeca nam dbałość o środowisko, które jest dobrem wspólnym. Projekt zakłada działania włączające społecznie, propagowanie właściwego sposobu postępowania względem środowiska, zachowania równowagi przyrodniczej.

W skład kampanii wchodzą:

  • działania promocyjne,
  • Cykl „Tajemnicy ogród” – zadania realizowane w Parku w Sławięcicach oraz w Filii nr 8,
  • Cykl „Pedagogika dzikiej przyrody” – zadania realizowane w Parku Pojednania, w Filii nr 5 i MBP.

Zadanie nr 5: Kampania edukacyjno-promocyjna – Fundacja Różnosprawni #CZASnaBIO – zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie bioróżnorodności:

W ramach zadania zaplanowano następujące działania:

  • Opracowanie Materiałów edukacyjnych, które będą obejmować zarówno podstawowe informacje na temat pojęcia bioróżnorodności, jak i jej znaczenia dla człowieka i środowiska. Na tym etapie zostaną przygotowane mapki ścieżek i tras rowerowych terenów zielonych
  • Przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych na podstawie wcześniej opracowanych materiałów edukacyjnych
  • Działania promocyjne w mediach społecznościowych poprzez komunikację i promocję
  • Działania na temat rozpowszechniania i promocja wiedzy nt. Bioróżnorodności oraz ekologii.

Zadanie nr 6: Działania promocyjne:

W zakresie działań promocyjnych przewidziano umieszczenie w miejscu realizacji projektu łącznie dwóch tablic informacyjnych, na terenie Parku Pojednania oraz Parku na os. Sławięcice.

Ponadto na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Wnioskodawcy zostanie umieszczony opis projektu zawierający przede wszystkim cele projektu, planowane efekty, wartość projektu oraz wkład Funduszy Europejskich. Dodatkowo Wnioskodawca zamierza zamieścić dwa ogłoszenia w prasie regionalnej. 

Zadanie nr 7:Ochrona różnorodności biologicznej na terenie Zabytkowego parku na os. Sławięcice w Kędzierzynie-Koźlu – część II:

Zadanie obejmuje prace rozbiórkowe oraz budowlane związane z rewaloryzacją zabytkowego założenia parkowego oraz powiązanie go z istniejącą tkanką zrewaloryzowanego parku. Projektowana przestrzeń ma mieć charakter ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Zaplanowane działania mają na celu ograniczenie antropopresji.

W zakres prac wchodzi:

  • prace rozbiórkowe, w tym rozbiórka istniejącego budynku szkolnej strzelnicy oraz betonowego ogrodzenia,
  • montaż oświetlenia parkowego wraz z zasilającą linią kablową,
  • wykonanie nowych ścieżek parkowych wraz z obrzeżami,
  • montaż małej architektury (ławek, koszy parkowych, stojaków rowerowych).

W ramach zadania przewidziano wydatki na dostępność, które będą dotyczyć kosztu robót budowlanych ze względu na konieczność zapewnienia dostępności architektonicznej całego parku.

Zadanie nr 8: Ochrona różnorodności biologicznej na terenie Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu – część II

Zadanie obejmuje roboty budowlane związane z restauracją zabytkowego założenia parkowo-ogrodowego oraz powiązanie go z istniejącą tkanką parku miejskiego. Projektowana przestrzeń ma mieć charakter ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Działania mają na celu ograniczenie antropopresji.

W zakres prac wchodzą:

  • prace rozbiórkowe, w tym rozbiórka istniejących nawierzchni z płyt chodnikowych, rozbiórka istniejącego pawilonu/budynku gospodarczego oraz studni betonowej wraz z jej zasypaniem,
  • montaż oświetlenia parkowego wraz z zasilającą linią kablową,
  • wykonanie nowych alejek parkowych wraz z obrzeżami,
  • prace remontowe: wykonanie bram w istniejącym murze wraz z rozbiórką tynku oraz pracami konserwacyjnymi ceglanego muru,
  • montaż małej architektury (ławek, koszy parkowych).

Zadanie nr 9: Ochrona różnorodności biologicznej na terenie Zabytkowego parku na os. Sławięcice w Kędzierzynie Koźlu oraz Parku Pojednania w Kędzierzynie Koźlu – Dokumentacja:

Zadanie obejmuje prace projektowe, w tym opracowanie aktualnej mapy do celów projektowych z inwentaryzacją wysokościową i oznaczeniem drzew, opracowanie modelu terenu, sporządzenie inwentaryzacji dendrologicznej drzew i krzewów istniejących wraz z naniesieniem ich na mapę cyfrową, a także opracowanie inwentaryzacji przyrodniczej (obejmującą szatę roślinną, tj. grzyby, w tym porosty, zbiorowiska roślinne i siedliska przyrodnicze, a także zwierzęta, w tym płazy, gady, ptaki i nietoperze), a także sporządzenie projektu zieleni.

Zadanie 10: Koszty pośrednie

EFEKTY, REZULTATY REALIZACJI PROJEKTU:

Wskaźniki produktu obowiązkowe:

Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.

Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych kształtujących świadomość ekologiczną – 1 szt .

Liczba obiektów infrastruktury na cele ukierunkowania ruchu turystycznego albo edukacji przyrodniczej – 2 szt.

Powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statusu ochrony – 6 ha

Liczba przedsięwzięć proekologicznych – 4 szt.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 kwiecień 2025 (wtorek)
Events of the day 2 kwiecień 2025 (środa)
Events of the day 3 kwiecień 2025 (czwartek)
Events of the day 4 kwiecień 2025 (piątek)
Events of the day 5 kwiecień 2025 (sobota)
Events of the day 6 kwiecień 2025 (niedziela)
Events of the day 7 kwiecień 2025 (poniedziałek)
Events of the day 8 kwiecień 2025 (wtorek)
Events of the day 9 kwiecień 2025 (środa)
Events of the day 10 kwiecień 2025 (czwartek)
Events of the day 11 kwiecień 2025 (piątek)
Events of the day 12 kwiecień 2025 (sobota)
Events of the day 13 kwiecień 2025 (niedziela)
14
Events of the day 15 kwiecień 2025 (wtorek)
Events of the day 16 kwiecień 2025 (środa)
Events of the day 17 kwiecień 2025 (czwartek)
Events of the day 18 kwiecień 2025 (piątek)
Events of the day 19 kwiecień 2025 (sobota)
20
21
Events of the day 22 kwiecień 2025 (wtorek)
Events of the day 23 kwiecień 2025 (środa)
Events of the day 24 kwiecień 2025 (czwartek)
Events of the day 25 kwiecień 2025 (piątek)
Events of the day 26 kwiecień 2025 (sobota)
Events of the day 27 kwiecień 2025 (niedziela)
Events of the day 28 kwiecień 2025 (poniedziałek)
Events of the day 29 kwiecień 2025 (wtorek)
30
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel