Jedyny w swoim rodzaju ekologiczny jacht wyrusza w dziewiczy rejs. Pierwszą przystanią, do której zawinie będzie „Szkwał” w Kędzierzynie-Koźlu. Już w tę sobotę (08.05) łódź wypłynie z Raciborza i rozpocznie podróż, która będzie wyprawą badawczą połączoną z promocją ekologii i zdrowego stylu życia.
Eco-mobilna jednostka naukowo-badawcza, to jacht z ekologicznym napędem elektrycznym, zbudowany z inicjatywy profesora Stefana Nowaka z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ta wyprawa to niespotykane przedsięwzięcie, będące w tej samej mierze przygodą, co projektem popularnonaukowym. W trakcie podróży załoga jachtu skupi się na badaniach i analizie takich zagadnień jak: zastosowanie napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej, przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, ocena czystości rzek na trasie rejsu, badanie jakości wody i powietrza. Zadaniem projektu jest również promocja szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i circular economy (czyli regeneracyjnego systemu gospodarczego, w którym odpady z jednych procesów wykorzystywane są jako surowiec w innych, co minimalizuje produkcję śmieci, a także zużycie energii i materiałów). Co ciekawe sama łódź, która posłuży do realizacji projektu, również pochodzi z recyklingu. Zanim trafiła do prof. Stefana Nowaka, który ją przebudował i zmodernizował, służyła jako szalupa na zbudowanym w 1981 r. rosyjskim zbiornikowcu „Che Guevara”.
Rejs naukowo-badawczy potrwa aż cztery miesiące. Rozpocznie się on w sobotę (08.05) w Raciborzu. Tego samego dnia około godz. 18.00 jednostka zawita do Kędzierzyna-Koźla. W dalszą podróż ze „Szkwału” wyruszy w niedzielę rano. W tym czasie będą ją mogli obejrzeć zainteresowani projektem mieszkańcy. Następnie załoga odwiedzi między innymi Gliwice, Opole, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg, Gdynię, Gdańsk, Elbląg i Iławę. Później zostanie przetransportowana na Mazury, gdzie pływać będzie po tamtejszych jeziorach do końca sierpnia.
p | w | ś | c | p | s | n |
---|---|---|---|---|---|---|
1
|
||||||
2
|
3
|
4
|
Events of the day 5 czerwiec 2025 (czwartek)
|
Events of the day 6 czerwiec 2025 (piątek)
|
Events of the day 7 czerwiec 2025 (sobota)
|
Events of the day 8 czerwiec 2025 (niedziela)
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
Events of the day 14 czerwiec 2025 (sobota)
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
Events of the day 21 czerwiec 2025 (sobota)
|
Events of the day 22 czerwiec 2025 (niedziela)
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
Events of the day 28 czerwiec 2025 (sobota)
|
Events of the day 29 czerwiec 2025 (niedziela)
|
30
|