Już po raz jedenasty odbyła się konferencja profilaktyczna, zorganizowana przez Wydział Polityki Mieszkaniowej, Spraw Socjalnych i Zdrowia Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle. W tym roku uczestnicy prelekcji skupili się na uzależnieniach i zagrożeniach dla młodzieży.
Jako pierwsza swoimi spostrzeżeniami ze słuchaczami podzieliła się dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Prelegentka mówiła o mało znanych powszechnie, niebezpiecznych formach zachowań takich jak teensex, chemsex i slamsex, które co raz częściej stają się problemem w profilaktyce zdrowia publicznego. W drugim bloku dr n. społ. Bogna Szymańska-Kotowica z Uniwersytetu Warszawskiego dzieliła się wiedzą z zakresu szkód psychospołecznych, wynikających z zachowań ryzykownych młodzieży i dorosłych.
Z kolei ks. mgr Marcin Marsollek z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia opowiadał o tym, jak zaradzić i reagować w przypadku syndromu DDA (syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików), nietypowych sytuacji rodzinnych i zachowań ryzykownych.
Uczestnikami wykładów byli pracownicy socjalni, kuratorzy zawodowi, nauczyciele wszystkich szczebli szkół i przedszkoli, pedagodzy, wychowawcy świetlic środowiskowo-socjoterapeutycznych, wychowawcy Domu Dziecka, policjanci, służby mundurowe, specjaliści z poradni psychologiczno-pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, specjaliści terapii uzależnień i przedstawiciele ŚDS „Promyczek”.
Konferencję zorganizowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych na rok 2019. Inicjatywę objęła swoim patronatem prezydent miasta Sabina Nowosielska.