Stowarzyszenie „Blechhamer 1944” od lat podtrzymuje pamięć o zdarzeniach z czasów II Wojny Światowej, które rozegrały się na terenie Kędzierzyna-Koźla. Jego członkowie współpracują z ekspertami z Polski i zagranicy, oprowadzają wycieczki, pozyskują dla naszego miasta zabytki. Ostatnio mieli okazję opowiedzieć dokładnie o swojej działalności prezydent Sabinie Nowosielskiej, jej zastępcy Wojciechowi Jagielle i dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej Izabeli Migocz.
Wycieczkę rozpoczęto w bunkrze w Blachowni, który został wyremontowany w ramach projektu pn. „Strefa Historii i Inspiracji – utworzenie interaktywnego miejsca spotkań mieszkańców w Kędzierzynie-Koźlu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Odnowiony schron przeciwlotniczy typu Salzgitter, mieści w sobie obecnie część zabytków zebranych przez stowarzyszenie. Służy też jako miejsce prowadzenia prelekcji i punkt na trasie wycieczek. Goście mogli zapoznać się z obecną ekspozycją znajdującą się wewnątrz i na zewnątrz obiektu, oraz nowymi „zdobyczami”, które niedawno zasiliły zbiory.
W tym miejscu, w którym na co dzień przechowuje się pamięć o przeszłości, rozmawiano także o przyszłości. Ważnym tematem była rola, jaką stowarzyszenie odgrywa i będzie pełnić w popularyzacji historii i opiece nad obiektami takimi jak Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo oraz Strefa Historii i Inspiracji.
p | w | ś | c | p | s | n |
---|---|---|---|---|---|---|
Events of the day 1 Maj 2025 (czwartek)
|
Events of the day 2 Maj 2025 (piątek)
|
Events of the day 3 Maj 2025 (sobota)
|
Events of the day 4 Maj 2025 (niedziela)
|
|||
5
|
6
|
7
|
Events of the day 8 Maj 2025 (czwartek)
|
9
|
Events of the day 10 Maj 2025 (sobota)
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
Events of the day 17 Maj 2025 (sobota)
|
Events of the day 18 Maj 2025 (niedziela)
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
Events of the day 24 Maj 2025 (sobota)
|
25
|
26
|
27
|
28
|
29
|
30
|
Events of the day 31 Maj 2025 (sobota)
|