Biuletyn Informacji Publicznej

Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Kędzierzynie-Koźlu. Etap IV

Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Kędzierzynie-Koźlu. Etap IV

TYTUŁ PROJEKTU:

Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Kędzierzynie-Koźlu. Etap IV

OŚ PRIORYTETOWA:

05 – Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację

DZIAŁANIE:

05.06- Edukacja przedszkolna

NUMER UMOWY O DOFINANSOWANIE:

FEOP.05.06-IP.02-0026/23

DATA PODPISANIA UMOWY O DOFINANSOWANIE:

23.08.2024 r.

WARTOŚĆ PROJEKTU:

1 349 793,60 zł

WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA:

1 214 814,24 zł

BENEFICJENT:

Gmina Kędzierzyn - Koźle

OKRES REALIZACJI:

02.01.2024 – 30.06.2026

ZAKRES RZECZOWY INWESTYCJI:

Działaniami w ramach projektu objętych zostanie 10 ośrodków wychowania przedszkolnego, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kędzierzyn-Koźle, w tym dwa przedszkola integracyjne. W projekcie udział weźmie 344 dzieci. Wśród odbiorców wsparcia, znajdzie się 44 dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z czego 16 stanowi liczbę osób z niepełnosprawnością. Swoje kompetencje w obszarze wsparcia podniesie również 40 nauczycieli.

CEL PROJEKTU:

Celem realizacji projektu jest przeciwdziałanie skutkom negatywnych trendów demograficznych w obszarze zatrudnienia, poprzez wsparcie edukacji od najmłodszych lat dzięki, zapewnieniu wysokiej jakości edukacji przedszkolnej. Realizacji celu głównego służyć mają przyjęte cele szczegółowe jak: wyrównanie szans rozwojowych dzieci, rozwój dziecięcych pasji i zainteresowań, ukształtowanie postaw przedsiębiorczych od najmłodszych lat, podniesienie kwalifikacji kadry OWP w obszarze zdiagnozowanych problemów.

 

OPIS DOSTĘPNOŚCI BIURA PROJEKTU:

Biuro projektu prowadzone jest w Urzędzie Miasta przy ul. Grzegorza Piramowicza 32,
47-200 Kędzierzyn-Koźle, w miejscu dostępnym architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem znajduje się miejsce parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych. Przy drzwiach zamontowany jest przycisk wideofonu umożliwiający skontaktowanie się z pracownikiem. Budynek posiada windę.  Biuro oznakowane jest plakatem z czytelnym tekstem.

Tel. 77 40 50 363 / 77 40 50 371, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00

e-mail: rozwoj@kedzierzynkozle.pl

 

MIEJSCA REALIZACJI PROJEKTU:

  1. Publiczne Przedszkole nr 7 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Wejście na teren przedszkola przez szeroką furtkę. Schody do budynku 2-stopniowe ( podjazd w trakcie realizacji, etap projektu). Dzwonek przy drzwiach. Wejście dla osób z psem asystującym. Wejście do przedszkola ma szerokość 92 cm z możliwością szerszego - do 120 cm.
  1. Publiczne Przedszkole nr 10 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Wejście jest ogólnodostępne w godzinach pracy przedszkola. Ponadto jest jeszcze jedno wejście z tyłu budynku  – dostępne dla  pracowników przedszkola w określonych godzinach. Osobami oddelegowanymi do udzielania informacji przy wejściu głównym są pracownicy obsługi. Do placówki może wejść osoba z psem asystującym. Podjazd dla niepełnosprawnych w toku realizacji.
  1. Publiczne Przedszkole nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • W budynku jest zainstalowana winda. Przy drzwiach wejściowych znajduje się dzwonek, szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toaleta znajduje się na parterze budynku i jest częściowo dostosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. W budynku nie ma zakazu wstępu z psem asystującym.
  1. Publiczne Przedszkole nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się na końcu ulicy w pobliżu przedszkola. Drzwi wejściowe do przedszkola mają szerokość 110 cm. Osoba niepełnosprawna może korzystać z pomocy psa asystującego. Wszyscy pracownicy są otwarci na pomoc w pokonywaniu wszelkich barier architektonicznych jak również każdych innych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne jak również osoby mające problemy z poruszaniem się. W razie potrzeby można kontaktować się pod numerem telefonu stacjonarnego w celu umówienia wizyty lub ustalenia jak najkorzystniejszego dla osoby niepełnosprawnej załatwienia sprawy.

 

  1. Publiczne Przedszkole nr 13 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • W budynku Publicznego Przedszkola nr 13  przy drzwiach wejściowych znajduje się dzwonek, przy pomocy którego osoba mająca problemy z poruszaniem się może przywołać pracownika przedszkola w celu udzielenia jej pomocy lub udzielania informacji. Szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toaleta znajduje się na parterze budynku i jest częściowo dostosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Strona internetowa jest zbudowana na bazie systemu CMS (Content Management System), która zapewnia podstawowe parametry dostępności dla osób niepełnosprawnych.
  1. Publiczne Przedszkole nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się na końcu ulicy w pobliżu przedszkola. Drzwi wejściowe do przedszkola mają szerokość 110 cm. Osoba niepełnosprawna może korzystać z pomocy psa asystującego. Wszyscy pracownicy są otwarci na pomoc w pokonywaniu wszelkich barier architektonicznych jak również każdych innych, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne jak również osoby mające problemy z poruszaniem się. W razie potrzeby można kontaktować się pod numerem telefonu stacjonarnego w celu umówienia wizyty lub ustalenia jak najkorzystniejszego dla osoby niepełnosprawnej załatwienia sprawy.

 

  1. Publiczne Przedszkole nr 17 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • W budynku jest zainstalowana winda. Przy drzwiach znajduje się dzwonek, szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toalety dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. W budynku nie ma zakazu wstępu z psem asystującym.
  1. Publiczne Przedszkole nr 18 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Na parkingu od ulicy Staszica, oddalonym około 300 m od przedszkola jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Parking jest bezpłatny. Do obu wejść prowadzą schody, przy poręczy wejścia głównego, znajduje się dzwonek  zamontowany na wysokości około 70-80 cm  dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, przy pomocy którego osoba mająca problemy z poruszaniem się może przywołać pracownika przedszkola w celu udzielenia jej pomocy. Szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.Przedszkole posiada schodołaz. Na pierwszym piętrze znajduje się toaleta częściowo dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Placówka zatrudnia osobę posługującą się językiem migowym. Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
  1. Publiczne Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • Do budynku prowadza trzy wejścia, dwa z nich zabezpieczone poręczami. Wejście główne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, szerokość 100 cm, nie posiada przeszkód w postaci schodów, progów. Przy drzwiach zamontowany jest przycisk dzwonka, przy pomocy którego osoba mająca problemy z poruszaniem się może przywołać pracownika przedszkola w celu udzielenia jej pomocy. Korytarze budynku umozliwiaja poruszanie sie na wózku inwalidzkim na parterze w lewym i prawym skrzydle do sal z wyłączeniem toalet. Oosoby z niepełnosprawnościa mają mozliwość zaparkowania pojazdu na 2 wybrukowanych miejscach postojowych wydzielonych i oznaczonych w pobliżu budynku, są one usytuowane w odległości ok 10 metrów od głównego wejścia do budynku. Nie ma ograniczeń do wstepu dla osoby z psem asystującym.
  1. Publiczne Przedszkole nr 22 w Kędzierzynie-Koźlu:
  • W budynku przedszkola przy drzwiach wejściowych znajduje się dzwonek, przy pomocy którego osoba mająca problemy z poruszaniem się może przywołać pracownika przedszkola w celu udzielenia jej pomocy lub udzielania informacji. W przedszkolu są szerokie korytarze i drzwi umożliwiające poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Szerokość głównych drzwi wejściowych oraz ciągów komunikacyjnych jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Toaleta znajduje się na parterze budynku i jest częściowo dostosowana do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Strona internetowa jest zbudowana na bazie systemu CMS (Content Management System), która zapewnia podstawowe parametry dostępności dla osób niepełnosprawnych

 

REALIZACJA:

Zadanie nr 1: Dodatkowe zajęcia specjalistyczne:

- zajęcia dodatkowe podnoszące jakość edukacji przedszkolnej w zakresie kształcenia
i rozwijania u dzieci w wieku przedszkolnym kompetencji kluczowych i transferowalnych niezbędnych na rynku pracy: zajęcia z języka angielskiego, plastyczne, matematyczne, komputerowe, taneczne, inżynieria przyszłości, artystyczna dusza, rozwój kompetencji kluczowych.

- zajęcia dodatkowe wyrównujące szanse edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym,
w tym przede wszystkim z grup w niekorzystnej sytuacji: zajęcia gimnastyka korekcyjna.

- zajęcia dodatkowe doradztwo zawodowe dla dzieci w wieku przedszkolnym (preorientacja zawodowa): zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z uwzględnieniem preorientacji zawodowej, poznaje doświadczam wybieram, doradztwo zawodowe.

- doradztwo zawodowe dla dzieci w wieku przedszkolnym (preorientacja zawodowa) – wycieczki: zorganizowanie wycieczek ukazujących dzieciom różne wykonywane zawody- cukrownia, gospodarstwo rolne, piekarnia, lodziarnia, teatr, zoo, zakład stolarski, sądownictwo, rejs po Odrze, zajęcia Politechnika Śląska – fizyka, chemia, geologia, matematyka,
Centrum Edukacji Ekologicznej, zakład transportowy.

- zajęcia dodatkowe aktywowanie postaw przedsiębiorczych: zajęcia warsztaty tematyczne, aktywowanie postaw przedsiębiorczości, przedsiębiorczy przedszkolak.

- zajęcia dodatkowe pobudzania i wsparcie umiejętności uzdolnień i zainteresowań dzieci: zajęcia taneczno-umuzykalniające, zajęcia mam talent, na ludową nutę, żyjemy zdrowo
na sportowo, zajęcia artystyczne, sensoryka małego smyka.

 

Zadanie nr 2: Zakup pomocy:

Zadanie realizowane będzie w 7 przedszkolach (PP 12, 13, 15, 17, 18, 21, 22). W ramach zadania planuje się zakup pomocy dydaktycznych do zajęć z zadania 1 np. stroje do tańca, ludowe, stroje postacie bajkowe, wykrojniki do maszyny tnącą wytłaczającej, klocki dary Freobla, platforma do balansowania, pomoce do balansowania, pomoce sensoryczne itp.

 

Zadanie nr 3: Zakup sprzętu i mebli:

Zadanie realizowane będzie w 6 przedszkolach (PP 10, 13, 15, 18, 21, 22). W ramach zadania planuje się zakup sprzętu i mebli do zajęć z zadania 1 np. siedziska sensoryczne,
stolik aktywności z klockami lego education, kąciki tematyczne, kładka równoważna,
tor przeszkód, głośnik z mikrofonem i mikserem itp.

 

Zadanie nr 4: Zajęcia dodatkowe:

- indywidualizacja pracy z dziećmi: korekcyjno-kompensacyjne, z indywidualizacji, logopedia z rodzicami, ruchowo rytmiczne z rodzicami, terapia ręki z rodzicami.

 

Zadanie nr 5: Zakup pomocy:

Zadanie realizowane będzie w 2 przedszkolach (PP 12, 21). W ramach zadanie planuje
się zakup pomocy dydaktycznych do zajęć z zadania 4 np. zestaw darów Froebla, Instrumenty, komplet pomocy, zakup sprzętu i mebli.  

 

Zadanie nr 6: Zajęcia dodatkowe:

- bezpośrednie wsparcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: zajęcia gimnastyka korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne, wczesne wspomaganie, wsparcie
dla dzieci.

- współpraca OWP z innymi placówkami: realizacja wspólnych przedsięwzięć, konkursów, wydarzeń dla dzieci we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych, Ochotniczą Strażą Pożarną w Kłodnicy, Radą Osiedla Kłodnica, Domem Dziennego Pobytu nr 5, Domem Samopomocy Promyczek, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

- Zatrudnienie asystenta nauczyciela: wynika z zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego. Poradnia wskazała, że zachodzi potrzeba indywidualnego wsparcia ze strony dodatkowo zatrudnionej osoby w PP 11 dwóch asystentów oraz w PP 17 jednego asystenta.

 

Zadanie nr 7: Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kadr pedagogicznych w zakresie pedagogiki specjalnej:

Zadanie realizowane będzie w 7 przedszkolach (PP 7, PP 11, PP 13, PP 15, PP 17, PP 21,
PP 22). W ramach zadania planuje się między innymi studia z pedagogiki specjalnej, szkolenia wspomagające rozwój dzieci, z zakresu autyzmu, z terapii ruchowej i muzycznej, z zakresu terapii logopedycznej i z zakresu stymulowania.

 

Zadanie nr 8: Zakup pomocy:

W ramach zadania przewiduje się zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do zadań zaplanowanych w ramach indywidualizacji pracy z dziećmi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z uwzględnieniem różnych form wsparcia dla rodziców. Zadanie realizowane będzie w dwóch przedszkolach: PP 7 i PP 11. Planujemy zakupić pomoce np. komplet pomocy sensorycznych, oprogramowanie, zręcznościowy plac zabaw, narzędzia diagnostyczne, protokół obserwacji do diagnozowania zaburzeń ze spektrum autyzmu itd.

 

Zadanie nr 9: Doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji nauczycieli:

Zadanie realizowane będzie w 5 przedszkolach (PP 12, PP 13, PP 15, PP 17, PP 22). W ramach zadania planuje się między innymi studia podyplomowe oraz szkolenia/kursy z zakresu kompetencji kluczowych i z zakresu doradztwa zawodowego.

 

Efektem realizacji projektu będzie wyrównanie szans rozwojowych dzieci, rozwój dziecięcych pasji i zainteresowań, ukształtowanie postaw przedsiębiorczych od najmłodszych lat, podniesienie kwalifikacji kadry OWP w obszarze zdiagnozowanych problemów oraz doposażenie placówek oświatowych.

Wskaźniki produktu obowiązkowe:

Liczba dzieci objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej: 344 (K: 183 M: 161)

Liczba dzieci/uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, objętych wsparciem: 44 (K: 19 M: 25)

Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie: 16 (K: 6 M: 10)

Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem: 40 (K: 39 M: 1 )

Liczba szkół i placówek systemu oświaty objętych wsparciem: 10

Wskaźniki rezultatu dodatkowe:

Liczba przedstawicieli kadry szkół i placówek systemu oświaty, którzy uzyskali kwalifikacje po opuszczeniu programu: 40

Link do informacji w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/100064542316126/posts/1020276710133730/?rdid=NqSx0Dn2vohoNlp7

#FunduszeEuropejskie

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 marzec 2025 (sobota)
Events of the day 2 marzec 2025 (niedziela)
Events of the day 3 marzec 2025 (poniedziałek)
Events of the day 4 marzec 2025 (wtorek)
Events of the day 5 marzec 2025 (środa)
Events of the day 6 marzec 2025 (czwartek)
Events of the day 7 marzec 2025 (piątek)
Events of the day 8 marzec 2025 (sobota)
Events of the day 9 marzec 2025 (niedziela)
10
Events of the day 11 marzec 2025 (wtorek)
Events of the day 12 marzec 2025 (środa)
Events of the day 13 marzec 2025 (czwartek)
Events of the day 14 marzec 2025 (piątek)
Events of the day 15 marzec 2025 (sobota)
Events of the day 16 marzec 2025 (niedziela)
Events of the day 17 marzec 2025 (poniedziałek)
Events of the day 18 marzec 2025 (wtorek)
Events of the day 19 marzec 2025 (środa)
Events of the day 20 marzec 2025 (czwartek)
Events of the day 21 marzec 2025 (piątek)
Events of the day 22 marzec 2025 (sobota)
Events of the day 23 marzec 2025 (niedziela)
Events of the day 24 marzec 2025 (poniedziałek)
Events of the day 25 marzec 2025 (wtorek)
Events of the day 26 marzec 2025 (środa)
Events of the day 27 marzec 2025 (czwartek)
Events of the day 28 marzec 2025 (piątek)
Events of the day 29 marzec 2025 (sobota)
Events of the day 30 marzec 2025 (niedziela)
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel