Biuletyn Informacji Publicznej

Uczcili pamięć inspektora

04.05.18

23 kwietnia minęła 132. rocznica urodzin śp. Wiktora Ludwikowskiego, inspektora Policji Państwowej. Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu została odprawiona msza święta za spokój duszy jubilata oraz jego dwóch braci – przedwojennych funkcjonariuszy policji zamordowanych przez Sowietów.

W południe na kozielskim cmentarzu wartę honorową przy grobie zaciągnęli policjanci z komendy powiatowej w Kędzierzynie-Koźlu. Wnuczka inspektora Elżbieta Rogowska i jego siostrzenica Eleonora Ertel, a także zastępca starosty powiatu Józef Gisman, mł. insp. Wiktor Chałupa, komendant powiatowy policji w Kędzierzynie-Koźlu i jego zastępca mł. insp. Janusz Hencel oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowian, delegaci Rady Osiedla Stare Miasto i Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz członkowie Terenowego Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Policjantów z Kędzierzyna-Koźla złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie.

Wiktor Ludwikowski urodził się w polskiej rodzinie, we Lwowie w zaborze austro-węgierskim. Po ukończeniu Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Dolnej Austrii przez siedem lat wykładał kryminalistykę przyszłym oficerom żandarmerii. Gdy wybuchła I wojna światowa, skierowano go na front wschodni. Jako dowódca 29. batalionu marszowego został dwa razy ranny. Po rekonwalescencji awansował na pułkownika i objął komendanturę szkoły oficerskiej w Jaegerndorfie (obecnie Krnov). Do końca wojny dosłużył się stopnia generała dywizji. Tym samym został jednym z 44 Polaków, którzy w armii austro-węgierskiej dosłużyli się stopni generalskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, już 18 listopada 1918 roku zgłosił się do Wojska Polskiego i został przydzielony do żandarmerii polowej.

W 1919 roku minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (późniejszy prezydent RP) powierzył Wiktorowi Ludwikowskiemu zorganizowanie i kierowanie pierwszą polską centralą kryminalistyczną - Wydziałem Rejestracyjno-Karnym Komendy Głównej w Warszawie. Nominat był jednym z pionierów szerokiego stosowania daktyloskopii w pracy policji i autorem pierwszego polskiego „Podręcznika dla Służby Daktyloskopijnej” oraz słownika gwary przestępczej „Blatna muzyka”. Po utworzeniu wydziału Ludwikowski otrzymał nominację na komendanta okręgowego Policji Państwowej w Wielkopolsce oraz został pełnomocnikiem rządu ds. powstań śląskich. Kierując komendą okręgową w Poznaniu Ludwikowski w ciągu kilku miesięcy zorganizował od podstaw 14 komend powiatowych policji oraz komendę miejską w Poznaniu. Potem minister spraw wewnętrznych Władysław Sikorski przeniósł insp. Wiktora Ludwikowskiego do Warszawy na stanowisko komendanta stołecznej policji, a po kolejnych dwóch latach powierzył mu kierowanie Komendą Wojewódzką Policji w Wilnie. W tym czasie Ludwikowski wraz z pięcioma wysokiej rangi funkcjonariuszami polskiej policji brał udział w Wiedniu w pracach nad utworzeniem Interpolu. Za te działania prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, w 1933 roku przeszedł w stan spoczynku i zajął się organizacją policji skarbowej w Polsce. W pierwszych dniach września 1939 roku na polecenie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego został współorganizatorem Straży Obywatelskiej w Stolicy oraz kierownikiem Wydziału Wykonawczego SO. W październiku 1939 roku aresztowało go gestapo. Po kilkumiesięcznym śledztwie trafił na roboty przymusowe do fabryki zbrojeniowej Skody w Pradze.

Dwaj bracia Wiktora - Bronisław i Marian - również zostali policjantami. Inspektor Bronisław Ludwikowski był komendantem okręgowym policji w Brześciu, Nowogródku i Kielcach. Młodszy z braci nadkomisarz Marian Ludwikowski był oficerem inspekcyjnym w Warszawie, a następnie jako jeden z 16 specjalistów od daktyloskopii służył w Komendzie Okręgowej PP w Stanisławowie. Po wkroczeniu Sowietów na Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej obydwaj zostali aresztowani i osadzeni w łagrach w Twerze oraz Miednoje, a następnie rozstrzelani przez NKWD.

Po drugiej wojnie światowej Wiktor Ludwikowski osiedlił się w Koźlu, gdzie trafiła jego rodzina. Był naczelnikiem Punktu Etapowego Powiatowego Urzędu Repatriacyjnego (PUR), a po jego likwidacji został kierownikiem Powiatowego Banku Ludowego w Koźlu. Przez 13 lat był też komendantem powiatowym Związku Weteranów Powstań Śląskich. Zmarł 24 marca 1959 roku i został pochowany na kozielskim cmentarzu w asyście powstańczych sztandarów jako oficer rezerwy Wojska Polskiego.

Dzięki staraniom generała Krzysztofa Jarosza, komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, 21 stycznia 2011 roku sala konferencyjna tamtejszej komendy otrzymała imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego. W 2016 roku jego imieniem został nazwany jeden z mostów odrzańskich w Kędzierzynie-Koźlu. To pierwszy most w Polsce, którego patronem jest policjant.

Jak poinformowała zebranych dr Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, w ramach tegorocznych miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżającej się setnej rocznicy powołania Policji Państwowej, 10 listopada w filii MBP przy ul. Damrota 32 zostanie otwarta wystawa okolicznościowa pn. „Wiktor Ludwikowski – żołnierz i policjant zawsze wierny Polsce”, a redaktor Bogusław Rogowski z kwartalnika „Historia Lokalna” wygłosi prelekcję o życiu i służbie inspektora.

Tekst i zdjęcia: BOR

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 Wrzesień 2024 (niedziela)
2
Events of the day 3 Wrzesień 2024 (wtorek)
Events of the day 4 Wrzesień 2024 (środa)
Events of the day 5 Wrzesień 2024 (czwartek)
Events of the day 6 Wrzesień 2024 (piątek)
Events of the day 7 Wrzesień 2024 (sobota)
Events of the day 8 Wrzesień 2024 (niedziela)
Events of the day 9 Wrzesień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 10 Wrzesień 2024 (wtorek)
Events of the day 11 Wrzesień 2024 (środa)
Events of the day 12 Wrzesień 2024 (czwartek)
Events of the day 13 Wrzesień 2024 (piątek)
Events of the day 14 Wrzesień 2024 (sobota)
Events of the day 15 Wrzesień 2024 (niedziela)
Events of the day 16 Wrzesień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 17 Wrzesień 2024 (wtorek)
Events of the day 18 Wrzesień 2024 (środa)
Events of the day 19 Wrzesień 2024 (czwartek)
Events of the day 20 Wrzesień 2024 (piątek)
Events of the day 21 Wrzesień 2024 (sobota)
Events of the day 22 Wrzesień 2024 (niedziela)
Events of the day 23 Wrzesień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 24 Wrzesień 2024 (wtorek)
25
Events of the day 26 Wrzesień 2024 (czwartek)
Events of the day 27 Wrzesień 2024 (piątek)
Events of the day 28 Wrzesień 2024 (sobota)
Events of the day 29 Wrzesień 2024 (niedziela)
30
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel