W scenerii zieleni i szumu fal rzeki Odry, na przystani „Szkwał”, już po raz czwarty Rady Osiedla Zachód, Stare Miasto i Południe zaprosiły mieszkańców miasta na noc świętojańską. Impreza była pretekstem do przypomnienia dawnych obrzędów sobótkowych, puszczania wianków na wodę, okazją do wspólnego śpiewania i biesiadowania.
O tajemniczym kwiecie paproci, skarbach ziemi, kolorze serca i dobrej Ziemi zaśpiewały dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej w Koźlu Liliana Klima, Magdalena Figelc, Milena Rudolf, Zuzia Urbanik i Zosia Mączyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20. W świat sobótki przeniósł wszystkich zespół „Długomiłowiczanki”.
Do tradycji wspólnego czytania nawiązała Miejska Biblioteka Publiczna. W śląskich legendach o Odrze ożyły dziwne zjawy, stwory i utopce. „Bo chyba każdy wiy, że wy śląskich stawach, rzykach i rzyczkach miyszkają utopce, zwane tyż utopkami, potopielcami albo potopielnikami”.
Na imprezie pojawiły się również akcenty związane z ochroną środowiska, gdyż Kędzierzyn-Koźle jest eKKomiastem. Rady osiedla zasadziły trzy dorodne drzewka w okolicy stacji paliw „Orlen”, a uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie dotyczącym pomników przyrody i środowiska przyrodniczego Kędzierzyna-Koźla. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone. Na zakończenie imprezy Michał Kacperczyk porwał wszystkich do śpiewania i dał popis swoich wokalnych umiejętności.
Głównym celem zorganizowania „Nocy Świętojańskiej” była integracja lokalnej społeczności i stworzenie mieszkańcom okazji atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym, znajomych, przyjaciół. To również sposób na tworzenie więzi sąsiedzkich, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni. Budowanie tego rodzaju emocji pomaga w tworzeniu wizerunku osiedla jako przyjaznego środowiska, w którym mieszkańcy mają czynny wpływ na jego rozwój i przemiany dokonujące się w infrastrukturze. To również bardzo ważne poczucie bezpieczeństwa. Tego rodzaju imprezy integracyjne jak „Noc Świętojańska” pełnią ważną rolę. Była to również okazja do zaprezentowania potencjału kulturalnego osiedli. Pokazano ludzi kreatywnych, zdolnych, którzy śpiewają, grają i uprawiają sztukę sceniczną. Swoje talenty ujawnili przedstawiciele trzech pokoleń dzieci, ich rodzice i seniorzy.
Małgorzata Skrzypczak
członek Rady Osiedla Zachód