Biuletyn Informacji Publicznej

„Echo Kresów” świętuje

23.11.16
„Echo Kresów” świętuje

W najbliższy weekend chór „Echo Kresów” podczas Koncertu Czterech Kultur będzie świętował pięć lat swojej działalności. 26 listopada o godz. 16. wraz z innymi zespołami wystąpi na scenie Domu Kultury „Chemik”, a dzień później, 27 listopada jego członkowie dadzą koncert w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej po mszy świętej o godz. 15.

Chór „Echo Kresów” powstał z inicjatywy kresowian z Kędzierzyna-Koźla w listopadzie 2011 roku. Jego założycielem jest Adam Wołkowski, muzyk, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz akompaniator i aranżer wszystkich utworów prezentowanych przez chór.

Zespół rozpoczął swą działalność jako chór mieszany, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Od czerwca 2014 r. głównym patronem zespołu jest Zarząd Główny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu. Członkowie chóru to w większości osoby urodzone na terenie Kresów Wschodnich. Średnia wieku w zespole wynosi około 68 lat. Jest to pogodna i roześmiana grupa artystyczna, która, śpiewając w zespole, przeżywa swoją drugą młodość.

Chór w swojej dotychczasowej działalności może pochwalić się sukcesami na wielu ogólnopolskich festiwalach, konkursach i przeglądach. Zespół występował w różnych miastach Polski, dając kilkadziesiąt koncertów, zbierając owacje na stojąco i niejednokrotnie bisując przy pełnych salach publiczności.

Oprócz repertuaru konkursowego chór „Echo Kresów” posiada także repertuar koncertowy, który podczas półtoragodzinnej prezentacji na scenie przenosi publiczność w atmosferę lwowskiej ulicy. Chór „Echo Kresów” wykonuje ponadto kilkadziesiąt pieśni kresowych, kolędy oraz pieśni patriotyczne na 4-5 głosów w autorskim opracowaniu Adama Wołkowskiego. 

Chór „Echo Kresów” zdobył uznanie nie tylko polskiej publiczności, ale także fachowców i znawców muzyki chóralnej. W ubiegłym roku chór zagrał w całej Polsce ponad 40 koncertów. Bardzo ważnymi dla zespołu były występy w Krakowie, w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, w Łagiewnikach, Warszawie, Częstochowie, w Zielonej Górze na „Winobraniu”, Zabrzu, Bolesławcu, Wrocławiu, Opolu, Szczecinie, Katowicach i w Świdnicy. Zaszczytem dla chóru był również występ na XXI Światowym Kongresie Kresowian na Jasnej Górze w Częstochowie 5 lipca ubiegłego roku. Oprócz śpiewu podczas mszy zespół dał godzinny koncert dla pielgrzymów przybyłych z całego świata.

Główne osiągnięcia chóru:

- laureat Ogólnopolskiego XIV Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach w 2012, 2013, 2014 i 2015 roku. W ubiegłym roku po laury oprócz zespołu sięgnęło także troje solistów oraz Adam Wołkowski, który został uhonorowany specjalną nagrodą za wysoką kulturę muzyczną oraz nowatorskie aranże wykonywanych utworów.

- wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Lwowskiej w Krakowie w 2012 i 2014 roku. W 2014 roku wyróżnienie otrzymało także dwóch solistów.

- II miejsce w X Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów „Teraz my” w Warszawie w 2012 roku. W ubiegłym roku na tym samym festiwalu wyróżnienie zdobył chór oraz jedna z jego solistek.

- I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Kresowej w Łosiowie w 2013 roku oraz nagroda marszałka województwa opolskiego.

- nagroda prezydenta miasta Kędzierzyn-Koźle za wybitne osiągnięcia w promocji miasta i regionu opolskiego w 2014roku

- główna nagroda podczas XXII Festiwalu Piosenki Kresowej „Kresoviana” w 2014, 2015 i 2016 roku. Dodatkowo w tym roku nagrody otrzymało także troje solistów: Anna Woś, Feliks Przeradzki i Jerzy Zabłocki. Nagrodę specjalną za akompaniament i dyrygowanie chórem otrzymał także Adam Wołkowski.

-II nagroda marszałka województwa opolskiego podczas Przeglądu Chórów „Łosiów 2015”.

- nagroda oraz statuetka „Zasłużonego Animatora Kultury” dla Adama Wołkowskiego, przyznana w 2015 r. przez marszałka województwa opolskiego.

- nominacja chóru do nagrody „Strażnika Dziedzictwa Narodowego RP” w 2015 roku, przyznawanej przez kapitułę Senatu RP.

- tytuł „Premium Honoris Cresovianae” przyznany podczas Światowego Kongresu Kresowian, jaki odbywał się w sierpniu tego roku w Częstochowie. W ten sposób doceniono wybitne zasługi chóru na rzecz przywracania narodowej pamięci historii kresów, polskiej kultury i tradycji.

W 2015 roku chór, przy udziale Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu, wydał swoją pierwszą płytę długogrającą, zatytułowaną „Kraj rodzinny matki mej”. Nagranie odbyło się w studiu Polskiego Radia w Katowicach. Płyta, oprócz krajowego rynku, jest chętnie słuchana także w całej Europie oraz USA, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Nowej Zelandii i Australii. Obecnie chór przygotowuje się do wydania kolejnego krążka, tym razem z kolędami i pastorałkami o zabarwieniu patriotycznym i kresowym.

Chór „Echo Kresów” swoją działalnością i wysokim poziomem artystycznym promuje nie tylko Kędzierzyn–Koźle, ale też województwo opolskie oraz cały kraj. Jest cenionym i znanym ambasadorem kultury kresowej. Stoi on na straży dziedzictwa Polski, chroniąc przed zapomnieniem bogatą i bolesną historię Kresów i przekazując muzycznie dorobek kultury kresowej młodym pokoleniom.

Obok chóru działa także Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Echo Kresów” w Kędzierzynie-Koźlu. Stowarzyszenie pomaga przy organizacji koncertów oraz pozyskuje środki finansowe, które są przeznaczane na działalność merytoryczną i artystyczną chóru. W głównej mierze są nimi opłaty za transport na festiwale i konkursy, koszty noclegów i wyżywienia, koszty organizacji gal kresowych, zakup strojów oraz sprzętu muzycznego, opłata sekcji muzycznej, organizacja warsztatów muzycznych, zakup materiałów nutowych i innych niezbędnych rzeczy, bez których tak wielkie osiągnięcia chóru „Echo Kresów” nie byłyby możliwe.

Do pobrania: 
ZałącznikWielkość
Image icon Plakat "Echo Kresów"524.43 KB

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 lipiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 2 lipiec 2024 (wtorek)
Events of the day 5 lipiec 2024 (piątek)
Events of the day 6 lipiec 2024 (sobota)
Events of the day 7 lipiec 2024 (niedziela)
8
Events of the day 9 lipiec 2024 (wtorek)
Events of the day 10 lipiec 2024 (środa)
Events of the day 11 lipiec 2024 (czwartek)
Events of the day 12 lipiec 2024 (piątek)
Events of the day 13 lipiec 2024 (sobota)
Events of the day 14 lipiec 2024 (niedziela)
15
Events of the day 16 lipiec 2024 (wtorek)
Events of the day 17 lipiec 2024 (środa)
Events of the day 18 lipiec 2024 (czwartek)
Events of the day 19 lipiec 2024 (piątek)
Events of the day 20 lipiec 2024 (sobota)
21
Events of the day 22 lipiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 23 lipiec 2024 (wtorek)
24
25
Events of the day 26 lipiec 2024 (piątek)
Events of the day 27 lipiec 2024 (sobota)
Events of the day 28 lipiec 2024 (niedziela)
29
30
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel