Biuletyn Informacji Publicznej

Coraz mniej benzenu naszego powszedniego

05.03.18
Coraz mniej benzenu naszego powszedniego

Powietrze w Kędzierzynie-Koźlu przez wiele lat pozostawiało wiele do życzenia. Mieszkańcy miasta nie zawsze zdawali sobie z tego sprawę. Teraz, kiedy świadomość społeczeństwa wzrosła, a obieg informacji przyśpieszył, paradoksalnie stan powietrza się poprawia. Znacznie łatwiej jest za to wywołać zaniepokojenie mieszkańców, zwłaszcza że do dziś nikt nie dał wiarygodnego wyjaśnienia, skąd się biorą krótkotrwałe skoki stężeń benzenu, tzw. piki.

Benzen jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków organicznych otrzymywanych z ropy naftowej, dobrym rozpuszczalnikiem m.in. tłuszczów, wosków, naftalenów. Spala się kopcącym płomieniem. Toksyczny, rakotwórczy, wykazuje działanie narkotyczne. Powstaje na wielką skalę w czasie przeróbki węgla kamiennego (smoła węglowa) i ropy naftowej. Jest wykorzystywany jako surowiec do syntez tworzyw sztucznych, barwników, detergentów i farmaceutyków. Benzen znajduje również zastosowanie w przemyśle chemicznym jako produkt wyjściowy w syntezie organicznej. Stanowi też wysokoenergetyczny składnik benzeny silnikowej.

- Benzen jest uważany za jedno z najpoważniejszych środowiskowych zanieczyszczeń powietrza. Do atmosfery jest uwalniany głównie jako produkt niecałkowitego spalania paliwa w silnikach benzynowych, w spalinach silników diesla, z dymem tytoniowym. Może być emitowany przez zakłady przemysłowe oraz niektóre systemy ogrzewania obiektów użytkowych i budynków mieszkalnych - tłumaczy Andrzej Krueger, dyrektor Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".

Badania i normy

Problem wysokich stężeń benzenu w Kędzierzynie-Koźlu występował od wielu lat. Do 2005 roku, ze względu na brak ciągłości badań i różnorodność stosowanych metodyk badawczych, nie było możliwości wiarygodnego udokumentowania faktycznego stanu jakości powietrza. Z chwilą uruchomienia automatycznych stacji do pomiarów imisji oraz wprowadzenia pomiarów pasywnych benzenu, uzyskano dokładne dane, na podstawie których rokrocznie są dokonywane oceny jakości powietrza w zakresie tego zanieczyszczenia.

Wyniki tych pomiarów pociągnęły za sobą dalsze badania. Przeprowadził je ICSO "Blachownia".

- W 2012 roku nasz instytut podjął się dokonania analizy danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza benzenem w Kędzierzynie-Koźlu na podstawie dostępnych wyników pomiarów automatycznego monitoringu prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu. Nasze badania wykazały występowanie silnej korelacji między zawartością pyłu zawieszonego PM10 a stężeniem benzenu w przypadku odczytów na stacji pomiarowej zlokalizowanej na osiedlu Piastów. Zaobserwowaliśmy też występowanie wyraźnej sezonowej zmienności mierzonych stężeń benzenu na wszystkich stanowiskach pomiarowych w Kędzierzynie-Koźlu. Wyższe wartości w okresie zimowym, a niższe w sezonie letnim zarejestrowano na stacjach zlokalizowanych na terenie miejskim. Nie wykazano natomiast korelacji pomiędzy stężeniem benzenu i kierunkiem wiatrów, co wskazuje, że źródeł emisji benzenu może być wiele - przypomina dyrektor Andrzej Krueger.

Korzystający z różnych aplikacji mieszkańcy regularnie sugerują się tym, o ile procent została przekroczona norma w przypadku benzenu. Choć stan powietrza w takim momencie na pewno nie zachwyca ani kędzierzynian, ani władz miasta, takie rozumowanie jest błędne.

- Ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska z 2012 roku wartość dopuszczalna dla benzenu, wynosząca 5 mikrogramów na metr sześcienny, odnosi się do roku kalendarzowego. Niewłaściwe jest zatem porównywanie uzyskiwanych na stacji automatycznej wartości jednogodzinnych do normy średniorocznej, gdyż wartości chwilowe nie świadczą o przekroczeniu normy. Ocena dotrzymania kryterium przez uzyskane wyniki pomiarów benzenu powinna być wykonana w oparciu o roczną serię pomiarową, a nie wartości chwilowe, które nie są normowane - podkreśla Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu.

Rocznie benzenu coraz mniej

Dopuszczalne średnie stężenie roczne benzenu od kilku lat w naszym mieście nie jest przekraczane. Obserwowane okresowe i krótkotrwałe wzrosty stężenia głównie w godzinach nocnych nie zostały do tej pory wyjaśnione. Działania podjęte przez urząd miasta dotyczące własnego monitoringu pozwolą zwiększyć liczbę punktów pomiarowych oraz wykonać badania pozwalające na lepszą ocenę jakości powietrza. Należy pamiętać, że stacja WIOŚ jest obecnie jedynym automatycznym punktem pomiarowym, które dostarcza informacji o stanie powietrza w mieście.

Jak podaje WIOŚ, średnie stężenie benzenu z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku wyniosło w Kędzierzynie-Koźlu 3,5 mikrograma na metr sześcienny. Ponieważ do przekroczenia normy średniorocznej (5 mikrogramów) znów nie doszło, nie będzie śledztwa prokuratury w sprawie październikowego piku benzenu, gdy krótko stężenie było jedenaście razy większe. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w postaci usuwania benzenu w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi złożyła prezydent Sabina Nowosielska. Z powodu nieprzekroczenia normy średniorocznej prokuratura odmówiła przeprowadzenia śledztwa w sprawie benzenu już po raz drugi.

- Czystość powietrza w naszym mieście jest bardzo ważna dla mieszkańców i powinna być traktowana priorytetowo. Aby ocenić realne zagrożenie benzenem w Kędzierzynie-Koźlu, można porównać bardzo niskie stężenie w powietrzu dla mieszkańców (5 mikrogramów na metr sześcienny) z najwyższym dopuszczalnym stężeniem benzenu na stanowisku pracy, które wynosi 1600 mikrogramów na metr sześcienny. Większym zagrożenie zdrowia mieszkańców w mojej ocenie jest poziom pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 - uważa dyrektor Andrzej Krueger.

Działania kontrolne i monitoringowe w zakresie stanu powietrza prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu. Po wielokrotnych pikach benzenu, m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, zainicjował on wykonanie przeglądów ekologicznych instalacji, a dodatkowo uzyskał dwie ważne deklaracje od emitentów benzenu. Petrochemia-Blachownia S.A. zobowiązała się do wykonania hermetycznego systemu poboru prób benzolu z cystern kolejowych. ArcelorMittal Poland S.A. zapowiedziało ograniczenie o 25 proc. produkcji koksu w Zdzieszowicach poprzez trwałe wyłączenie dwóch najstarszych baterii koksowniczych od sierpnia 2018 roku.

Wszyscy możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza w  Kędzierzynie –Koźlu, zwracając uwagę na jakość opału, sprawność palenisk, inwestując i instalując w swoich domach dopalacze spalin, zwracając uwagę na emisję spalin w silnikach naszych samochodów, a przede wszystkim nie spalając odpadów w paleniskach do tego nieprzeznaczonych.

Kilka przydatnych pojęć

Emisja zanieczyszczeń jest to zjawisko polegające na wprowadzaniu substancji wydobywających się z emitorów (np. kominów) do powietrza atmosferycznego. Są to szkodliwe gazy i aerozole, mogące być przenoszone przez wiatr i transportowane do miejsc nawet bardzo odległych od emitora.

Imisja jest to koncentracja (stężenie) danej substancji w powietrzu, będące następstwem emisji.

Stężenia benzenu - wartość poziomu dopuszczalnego dla benzenu w powietrzu została określona w rozporządzeniu ministra środowiska z 24 sierpnia 2012 roku w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2012 r., poz. 1031) i wynosi 5 mikrogramów na metr sześcienny. Jest to wartość średnioroczna.

W rozporządzeniu ministra pracy o polityki społecznej z 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2017, poz. 1348) zostało ustalone najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) benzenu na stanowisku pracy, które wynosi 1600 mikrogramów (1,6 miligrama) na metr sześcienny. Jest to wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8 godzin pracy przy przeciętnym tygodniowym wymiarze czasu pracy nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika oraz w stanie zdrowia jego potomków.

Coraz mniej benzenu naszego powszedniego

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 styczeń 2025 (środa)
2
3
Events of the day 4 styczeń 2025 (sobota)
5
Events of the day 6 styczeń 2025 (poniedziałek)
Events of the day 7 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 8 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 9 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 10 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 11 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 12 styczeń 2025 (niedziela)
13
Events of the day 14 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 15 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 16 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 17 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 18 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 19 styczeń 2025 (niedziela)
20
Events of the day 21 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 22 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 23 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 24 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 25 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 26 styczeń 2025 (niedziela)
27
Events of the day 28 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 29 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 30 styczeń 2025 (czwartek)
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel