Biuletyn Informacji Publicznej

Koronawirus: Prezydent miasta gościem Radia Park

19.03.20

Zachęcamy do przeczytania wywiadu, który odbył się wczoraj (18.03) w ramach audycji "Rozmowy dnia" na antenie Radia Park. Gościem środowego programu była prezydent Sabina Nowosielska. Tematem rozmowy była aktualna sytuacja w mieście.

Paweł Pyclik, Radio Park: Dzień dobry, pani prezydent.

Sabina Nowosielska: Dzień dobry.

Wczoraj udało się wrócić z dalekiej podróży z Ameryki Południowej i zapewne nie bez problemów. Zdecydowała się pani przerwać swój urlop.

Zdecydowałam się o wiele wcześniej przerwać wypoczynek, ale niestety linie lotnicze anulowały szereg lotów i nie umożliwiły mi tego. Teraz jestem już w Kędzierzynie-Koźlu i od dzisiaj całkowicie przejmuję zarządzanie miastem, mimo że jestem na kwarantannie. Odbywa się to przez telefon i Internet.

Wszystkich zapewne bardzo ciekawi pani powrót do domu. On był bardzo utrudniony? Jak to wyglądało?

Na samym początku wielogodzinne koczowanie na lotnisku i wybłaganie w Air France, żeby przebukowali nasz bilet na wylot z Kolumbii o kilka dni wcześniej. Na 15 minut przed odlotem samolotu nie wiedziałam, czy razem z mężem w ogóle wylecimy z Bogoty. Udało się. Samolot był opóźniony, zapakowali nasze bagaże. Najgorsze jednak było czekanie na granicy polsko-niemieckiej, bo z Bogoty leciałam do Paryża, a stamtąd do Berlina, gdzie odebrała nas samochodem córka. Przed granicą czekaliśmy na wjazd do kraju w siedmiokilometrowym korku prawie 10 godzin. Wydaje mi się, że nasze służby graniczne jeszcze nie są przygotowane i też je to trochę zaskoczyło. Na granicy kazali nam wypisać kwit, ale taki bez daty, podać imię i nazwisko, adres, bez podpisu. Zmierzono nam temperaturę. Teraz jestem na kwarantannie, ale w dobie XXI wieku z pomocą komputera czy telefonu można zdalnie zrobić w zasadzie wszystko.

Czy będzie się pani badać na obecność koronawirusa po takiej podróży?

Tam, gdzie przebywałam, obcowałam tylko i wyłącznie z przyrodą, z górami, ptakami. Nie było mowy o koronawirusie. Na lotnisku w Bogocie tysiące ludzi, nikt nie odczuwał i nie mówił o zagrożeniu koronawirusem. Fakt, że lotnisko w Paryżu, zawsze gwarne, było prawie że puste. Później lecieliśmy do Berlina, mąż robił zdjęcie, że to jest aż niemożliwe, że tamtejsze lotnisko jest prawie dosłownie puste.

Nie ma sensu, żebym się teraz badała, bo mogę to zrobić dopiero za kilka dni - chodzi o proces inkubacji wirusa- i na pewno to zrobię. Czuję się dobrze i jestem gotowa do zarządzania miastem.

Zanim przejdziemy do działania i tego co aktualne, to zapytam jeszcze o jedną rzecz. Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy musiała pani tam lecieć. Wydaje mi się, że kiedy pani wylatywała na początku marca, takiej sytuacji jeszcze nie było.

Ja wyleciałam jeszcze w lutym, a bilety kupiłam w październiku zeszłego roku. Wraz z mężem co roku o podobnej porze jeździmy na tak dalekie i trwające około 3 tygodnie wyprawy w różne rejony świata. W październiku nikt nie przypuszczał, co się będzie działo. 8 marca, czyli nieco ponad tydzień temu, kiedy byłam już dawno za granicą, były pierwsze sygnały o tym, co się dzieje. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że tak się ta sytuacja rozwinie. Mówiliśmy o Dalekim Wschodzie, mówiliśmy o Chinach, ale nie mówiliśmy tyle o Europie. Francja dopiero dziś zamyka granice, myśmy zamknęli swoje kilka dni temu, dokładnie w piątek 13 marca. Sytuacja zrobiła się bardzo poważna i zmienia się z dnia na dzień. Nikt nie mógł tego przewidzieć, choćby jeszcze 10 dni temu.

Co panią zaskoczyło po powrocie do kraju? Pewnie dowiedziała się pani, będąc za granicą, że w Kędzierzynie-Koźlu powstaje szpital zakaźny, jedyny taki na Opolszczyźnie dedykowany osobom zarażonym koronawirusem.

Mimo, że byłam bardzo daleko, to byłam na bieżąco w kontakcie z moim zastępcą Arturem Maruszczakiem, a jak dzwonił do mnie wojewoda opolski, to prawie na baczność stałam. Wojewoda na mocy wprowadzonej przez rząd specustawy ma prawo wydawać polecenia jednostkom samorządowym. Są one wiążące i natychmiast wykonywane. Byłam nieco zaskoczona, że to nasz szpital w Kędzierzynie-Koźlu został wyznaczony do przekształcenia w szpital zakaźny, ale zdaję sobie sprawę z tego, że w wyniku specustawy wojewoda miał prawo wyznaczyć szpital w Koźlu. Nasz samorząd powiatowy nie miał tu żadnego pola manewru. Nie byłam obecna przy rozmowach, a nawet gdybym była na miejscu, nie byłabym zaproszona na spotkanie. Pamiętajmy, że specustawa przyznaje premierowi, ministrom i wojewodom szereg szczególnych uprawnień. Pytanie: dlaczego Kędzierzyn-Koźle? - jest pytaniem do wojewody. Wiem, że nasi mieszkańcy się buntują, ale ja też nie jestem zadowolona. Nie wiem, dlaczego wojewoda wybrał Kędzierzyn-Koźle. Na pewno, kiedy czas kryzysu minie, zwrócimy się z takim pytaniem do wojewody opolskiego Adriana Czubaka, ale teraz skupmy się na tym, żebyśmy bezpiecznie przetrwali ten trudny czas.

Na pewno na to bezpieczne przetrwanie trudnego czasu składa się też to, w jaki sposób funkcjonuje teraz urząd miasta i inne instytucje mu podległe.

Urząd miasta pracuje. Wczoraj do urzędu przyszło 10 osób. Nie mogą oni poruszać się po całym budynku, przy wejściu jest osoba, która przyjmuje dokumenty. Prosimy jednak, żeby wszelkie sprawy z urzędem załatwiać elektronicznie albo telefonicznie. Cały tabor MZK jest sukcesywnie dezynfekowany przy użyciu atestowanych, bezpiecznych dla ludzi i zwierząt środków odkażających. Pasażerowie nie mogą kupić biletu u kierowcy, a wpuszczani do autobusy są środkowymi i tylnymi drzwiami. Jeżeli chodzi o działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, to wszystkie imprezy zostały odwołane albo przełożone. Nie działają żadne obiekty sportowe. Miejskie ośrodki kultury i sportu przeniosły swoją działalność do Internetu. Muzeum Ziemi Kozielskiej ogłasza ciekawe konkursy dla dzieci i młodzieży i nie tylko, Miejska Biblioteka Publiczna zapewnia paletę zajęć online. Nauczyciele naszych szkół i przedszkoli kontaktują się ze swoimi wychowankami przez Internet. Dzieci otrzymują zadania do wykonania w domu. Urząd miasta jest w ciągłym kontakcie z podległymi mu jednostkami.

Czy osoby, które są w grupie ryzyka, czyli na przykład seniorzy, mogą liczyć na pomoc ze strony miasta?

Oczywiście. Seniorzy, ale też osoby, które nie zdążyły zrobić zakupów, które się boją lub mają słabszą odporność. Nasza straż miejska uruchomiła specjalny numer telefonu: +77 40 34 49. Pod ten numer mieszkańcy miasta mogą się zgłaszać z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów. Uruchomiliśmy też specjalny adres e-mail: infokoronawirus@kedzierzynkozle.pl, gdzie można kierować swoje pytania dotyczące aktualnej sytuacji. Zostaną one zebrane i opublikowane wraz z odpowiedziami na stronie www.kedzierzynkozle.pl. Jest to podyktowane działaniami naszych radnych, do których wiele osób zgłasza pytania.

Co by pani w tym trudnym czasie, w dobie koronawirusa radziła mieszkańcom miasta?

Zanim skieruję słowa do mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, mam jeszcze apel do polityków: bez względu na opcję polityczną, w tym trudnym czasie musimy być razem. Nie możemy akceptować zbijania kapitału politycznego w czasie kryzysu. Czas kryzysu to też czas, w którym ujawniamy nasze charaktery. Rozliczymy tych radnych, którzy teraz próbują politycznie działać. Uważam, że w tym momencie, bez względu na opcję polityczną, musimy wierzyć, że nic nas nie pokona. Nawet koronawirus. Pomagajmy, bądźmy razem.

Do mieszkańców apeluję o spokój. Myślmy pozytywnie. Nie czytajmy tak zwanych fake newsów. Starajmy się odróżnić, co jest prawdą, a co jest fałszywą informacją. Na naszej stronie internetowej www.kedzierzynkozle.pl i na profilu na Facebooku „Kędzierzyn-Koźle miasto możliwości” ogłaszamy tylko sprawdzone informacje. Nie przekazujmy złych informacji i nie stwarzajmy paniki, bo panika na czas kryzysu jest zła. Trzymajmy się razem. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania, kierujmy je na adres infokoronawirus@kedzierzynkozle.pl. Dzwońmy pod numer +77 40 34 49, jeśli potrzebujemy pomocy. Nie chodźmy na zakupy, ograniczmy wyjścia na spacer. Wytrzymajmy w domu. Dla siebie i dla rodziny.

Cały wywiad można również odsłuchać na portalu rozgłośni: https://radiopark.fm/rozmowa-dnia---sabina-nowosielska---18-03-2020,49,4380.html?fbclid=IwAR1WlyjwoPZ5_50zNnJSWRjeKWkin1LQ7teOLwC9jTkPfNQmzECbF4epLLE

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
1
Events of the day 2 kwiecień 2024 (wtorek)
Events of the day 3 kwiecień 2024 (środa)
Events of the day 4 kwiecień 2024 (czwartek)
5
Events of the day 6 kwiecień 2024 (sobota)
7
Events of the day 8 kwiecień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 9 kwiecień 2024 (wtorek)
Events of the day 10 kwiecień 2024 (środa)
Events of the day 11 kwiecień 2024 (czwartek)
Events of the day 12 kwiecień 2024 (piątek)
Events of the day 13 kwiecień 2024 (sobota)
Events of the day 14 kwiecień 2024 (niedziela)
Events of the day 15 kwiecień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 16 kwiecień 2024 (wtorek)
17
18
Events of the day 19 kwiecień 2024 (piątek)
Events of the day 20 kwiecień 2024 (sobota)
Events of the day 21 kwiecień 2024 (niedziela)
Events of the day 22 kwiecień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 23 kwiecień 2024 (wtorek)
Events of the day 24 kwiecień 2024 (środa)
Events of the day 25 kwiecień 2024 (czwartek)
Events of the day 26 kwiecień 2024 (piątek)
Events of the day 27 kwiecień 2024 (sobota)
Events of the day 28 kwiecień 2024 (niedziela)
29
30
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel