Rolnictwo jest jednym z głównych dysponentów środowiska naturalnego. Dlatego naturalnym kierunkiem staje się rolnictwo zrównoważone, które wdraża postęp technologiczny, lecz jedocześnie racjonalnie i efektywnie wykorzystuje istniejące zasoby. W związku z pogłębiającym się deficytem wody, odczuwalnym w coraz większym stopniu przez rolnictwo, kluczowa staje się ochrona istniejących zasobów wodnych, zarówno ich ilości jak i jakości.
W publikacji „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód” dogłębnie przeanalizowano zagadnienie wpływu produkcji rolniczej, w szczególności gospodarki nawozowej, na stan jakości wód. Przedstawiono w niej zarówno przyczyny problemu, jak i dobre praktyki rolnicze w zakresie prawidłowej gospodarki nawozami i ograniczania zanieczyszczania wód biogenami.
Niedawno w życie wszedł tzw. program azotanowy, mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. Powyższy poradnik, skierowany zwłaszcza do doradców rolnych, a za ich pośrednictwem do rolników, stanowi kompendium wiedzy prezentujące praktyczne aspekty wdrażania programu i prawidłowego gospodarowania nawozami, zwłaszcza w gospodarstwach nastawionych na chów bydła, trzody chlewnej i ogrodnictwie.
Publikacja jest dostępna pod adresem www.fdpa.org.pl/ograniczenie-zanieczyszczenia-azotem-pochodzenia-rolniczego-metoda-poprawy-jakosci-wod-v2.