Biuletyn Informacji Publicznej

Tuzy muzyki dawnej na VI Festiwalu Mikołaja z Koźla

10.09.21
Tuzy muzyki dawnej na VI Festiwalu Mikołaja z Koźla

Kędzierzyn-Koźle powita nadchodzącą jesień dźwiękami muzyki dawnej. Wszystko za sprawą VI Festiwalu Mikołaja z Koźla. Historia regionu zapisana na pięciolinii ożyje na nowo od 17 do 19 września.

W zabytkowych murach kościoła pw. Św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej usłyszymy premierowe wykonania w aranżacjach najwybitniejszych przedstawicieli tego nietuzinkowego gatunku muzycznego. Poniżej prezentujemy artystów występujących w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

 

SCHOLA GREGORIANA SANCTI CASIMIRI (Schola Gregoriańska Świętego Kazimierza)

powstała w 2008 roku w Białymstoku. Tworzą ją śpiewacy interesujący się wykonawstwem tradycyjnej muzyki kościelnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i form wielogłosowych wyrosłych z chorału. Za swojego patrona schola przyjęła św. Kazimierza - patrona ludzi młodych, a także głównego patrona Diecezji Wileńskiej oraz Białostockiej Prowincji Kościelnej. Schola upatruje swoją misję w artystycznym wykonywaniu w sposób poinformowany historycznie śpiewu kościelnego i propagowaniu go. Kierownictwo artystyczne nad zespołem sprawuje Mariusz Perkowski.
Schola zadebiutowała występując na Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie Te Deum w 2008 roku. Od tego czasu uczestniczy w licznych koncertach będących próbą muzycznej rekonstrukcji nabożeństw z XVII i XVIII w. wykonując śpiew monodyczny. Stale współpracuje w tym względzie z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto. W tym charakterze współpracowała również z Polską Orkiestrą XVIII w. pod dyr. Paula Esswooda. Schola bierze regularnie udział w festiwalach, gościła m.in.: na Festiwalu Rekonstrukcyjno-Historycznym “Bitwa pod Białymstokiem”, Festiwalu Sztuk Dawnych - Imienin Izabeli Branickiej (rokrocznie), VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego, III edycji Monieckich Międzynarodowych Wieczorów Muzycznych u św. Alberta, Festiwalu Kultury Staropolskiej - Starosielskie Prezentacje. Niejednokrotnie koncert z jej udziałem inaugurował rozpoczęcie danego festiwalu, co miało miejsce w przypadku Festiwalu Mysterium Fidei (2013), VI edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku, Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore w Żorach oraz I Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie Koźlu.
Zespół ma w swym dorobku wydawnictwa fonograficzne: Opera Omnia Andrzeja Siewińskiego dla wytwórni DUX, gdzie towarzyszył Zespołowi Muzyki Dawnej „Diletto”, wydane przez Fundację „Pro Anima” Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego oraz Kolędy Europejskiej Christianitas zawierającą średniowieczne utwory związane z okresem Bożego Narodzenia.
Schola cyklicznie śpiewa podczas Mszy Świętych odprawianych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w ramach erygowanego przez J.E. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego w 2013 roku „Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej”, śpiewając gregoriańskie części stałe i zmienne przeznaczone na coniedzielne celebracje Mszy Świętej.

STOLTZER ENSEMBLE

męski kwartet założony w roku 2007 tworzą wrocławscy muzycy, członkowie znakomitych zespołów: Cantores Minores Wratislavienses i Ars Cantus, na co dzień specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Repertuar zespołu obejmuje dawną muzykę polską (J. Liban, Mikołaj z Radomia, B. Pękiel, G.G. Gorczycki), kompozycje T. Stoltzera (m. in. Te Deum, Missa duplex, psalmy, hymny i pieśni świeckie), kompozytorów europejskich okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, lecz najczęściej wykonywaną przez zespół jest muzyka romantyczna (F. Mendelssohn, R. Schumann, Fr. Schubert, St. Moniuszko) i późniejsza. Stoltzer Ensemble działa w ramach instytucji Wrocławscy Kameraliści, początkowo występował podczas koncertów Cantores Minores Wratislavienses, w ostatnim czasie koncertuje samodzielnie oraz z Wroclaw Barock Ensemble.
Patronem zespołu jest renesansowy kompozytor i kapelmistrz wrocławskiej katedry Thomas Stoltzer (1475 Świdnica – 1526 Znojmo), autor pierwszego w historii muzyki wielogłosowego opracowania hymnu Te Deum.
Zespół występował w Polsce oraz za granicą, w grudniu 2014 inaugurował 41. Festiwal Barbórkowy Chórów Akademickich we wrocławskiej Auli Leopoldina.
W sierpniu 2015 nagrał płytę z fragmentami XIII-wiecznego Graduału Wiślickiego, a w czerwcu 2018 wraz ze Schola Gregoriana Silesiensis płytę Missa Iubilaea z utworami m.in. Thomasa Stoltzera.

JAN BOKSZCZANIN

W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia" Lublin ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy.
Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m. in.: Marian Sawa,, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Piotr Wróbel. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów białostockiej filii Uniwersytu Muzycznego Fryderyka Chopina. W kadencji 2017-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest prezesem Stowarzyszenia ARS LIBERATA. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

CAMERATA VISTULA

została założona w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego zespołu. Jest to zespół wybitnych instrumentalistów – solistów i kameralistów. Trzon tej nietypowej składem grupy – unikalnej w skali kraju, a nawet Europy – tworzą: sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian, co umożliwia prezentację wielu z dzieł kameralistyki światowej rzadko wykonywanych z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła kameralne powstałe od późnego baroku do współczesności, z uwzględnieniem najnowszych utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, Radia BBC i Polskiej Telewizji oraz dla wytwórni płytowych, otrzymując doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Zespół występował w prestiżowych salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii biorąc udział w renomowanych festiwalach, takich jak: „Warszawska Jesień”, „La Chaise Dieu” (Francja), „Inventionen” (Berlin), „Cervantino” (Meksyk), festiwal w Glasgow czy Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej i wielu innych.

MARTA CZARKOWSKA

studiowała kulturoznawstwo i germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W 2009 r. rozpoczęła studia wokalne w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej, które zakończyła w 2014 r. dyplomem z wyróżnieniem. Szczególnie zainteresowana muzyką dawną, występuje z repertuarem renesansowym, barokowym i klasycznym we współpracy zespołami Bornus Consort, La Tempesta, Sabionetta, Ars Nova, Gradus ad Parnassum, Il Giardino d’Amore, Cappella Viridimontana i in. Jako solistka koncertowała w Filharmonii Narodowej, Polskim Radiu, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, Filharmonii Podkarpackiej, Gorzowskiej i Kaszubskiej oraz na licznych festiwalach, m.in. w Jarosławiu, Lidzbarku Warmińskim, Brzegu, Grudziądzu, Gostyniu, Koszalinie, Łodzi, Włodawie, Słupsku i Leżajsku. Jako solistka nagrała łącznie 5 płyt z zespołami Bornus Consort i La Tempesta.
Równolegle z występami solowymi rozwija działalność w zespołach wokalnych. Od stycznia 2018 r. jest członkiem sekstetu wokalnego ProModern, z którym wydała dwie płyty, koncertowała w nieomal wszystkich polskich filharmoniach, nagrała koncerty dla radia i telewizji oraz wystąpiła na kilkudziesięciu festiwalach w kraju i za granicą, w tym dwukrotnie na Warszawskiej Jesieni i lubelskich Kodach. Za wydaną w 2019 r. płytę „Comfort Zone” otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii muzyki współczesnej. Od 2014 r. jest członkiem kwartetu wokalnego Tempus, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki renesansu i wczesnego baroku, koncertującego w całej Polsce m.in. z programem obejmującym dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł oraz pełen cykl Ciemnych jutrzni Tomasa Luisa de Victorii. W latach 2016 - 2019 r. była solistką zespołu muzyki dawnej Miraculis, z którym wystąpiła m.in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Pałacu w Wilanowie, na festiwalach muzyki dawnej w Warszawie, Kaliszu, Grudziądzu, Toruniu i Poznaniu czy w mazowieckim Radiu dla Ciebie. Od 2005 r. śpiewa w kierowanym przez siebie zespole wokalnym Imprevisti, mającym w dorobku dziesięć nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, w tym Grand Prix konkursu im. Wacława z Szamotuł, Grand Prix międzynarodowego konkursu Cantu Gaudeamus w Białymstoku czy I miejsce międzynarodowego konkursu chóralnego w Rumii.

Sponsorem VI Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A. z siedzibą w Warszawie (www.gaz-system.pl).

Organizatorem wydarzenia jest miasto Kędzierzyn-Koźle, Miejski Ośrodek Kultury oraz Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Imprezę swoim honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska oraz Biskup Opolski Andrzej Czaja. Partnerem festiwalu jest Kamerton Organmistrzowstwo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Darmowe wejściówki do odbioru w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" od 8 września.

Oficjalna strona internetowa Festiwalu Mikołaja z Koźla: https://mikolajzkozla.pl/.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 styczeń 2025 (środa)
2
3
Events of the day 4 styczeń 2025 (sobota)
5
Events of the day 6 styczeń 2025 (poniedziałek)
Events of the day 7 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 8 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 9 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 10 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 11 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 12 styczeń 2025 (niedziela)
13
Events of the day 14 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 15 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 16 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 17 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 18 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 19 styczeń 2025 (niedziela)
20
Events of the day 21 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 22 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 23 styczeń 2025 (czwartek)
Events of the day 24 styczeń 2025 (piątek)
Events of the day 25 styczeń 2025 (sobota)
Events of the day 26 styczeń 2025 (niedziela)
27
Events of the day 28 styczeń 2025 (wtorek)
Events of the day 29 styczeń 2025 (środa)
Events of the day 30 styczeń 2025 (czwartek)
31
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel