Biuletyn Informacji Publicznej

Norbert Bick zasłużył się dla Kędzierzyna-Koźla

22.12.23
Norbert Bick zasłużył się dla Kędzierzyna-Koźla

Grono, które otrzymało Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Miasta” powiększyło się o kolejną szczególną osobę. To zaszczytne wyróżnienie przyznano pośmiertnie Norbertowi Bick. Gratulacje na ręce żony i córki złożyli prezydent Sabina Nowosielska oraz przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski. Inicjatorami wniosku byli radny Andrzej Kopacki i Bogusław Rogowski.

Norbert Bick przez dekady związany był z Kędzierzynem-Koźlem, poznał się jako społecznik, rzemieślnik, pasjonat i popularyzator radiotechniki. Jego pasją było też krótkofalarstwo. Udzielał się też społecznie, twórczo i charytatywnie. Był członkiem Towarzystwa Ziemi Kozielskiej, a od 1965 roku także aktywnym członkiem w amatorskim klubie filmowym „Alchemik” w Kędzierzynie.

Tekst laudacji:
Śp. Norbert Bick przez ponad 83 lata był mieszkańcem naszego miasta. Znany wielu mieszkańcom, jako solidny rzemieślnik, który przez ponad 62 lata pracował w branży radiotechnicznej. Od najmłodszych lat pasjonował się bowiem radiotechniką i budową pierwszych radioodbiorników lampowych. Jego pasją było też krótkofalarstwo.

Warto nadmienić, że będąc uczniem kozielskiego liceum, zajmował się dodatkowo obsługą szkolnego radiowęzła, a w latach późniejszych, gdy już podjął pracę, w dalszym ciągu bezinteresownie dbał o jego sprawność.

Po ukończeniu szkoły, co nastąpiło w 1957 roku, podjął pracę w nowo powstałej w Koźlu przy ul. 22 Lipca (ob. dr. Czerwińskiego) Stacji Obsługi Radiotechnicznej i Telewizyjnej. Była to wówczas jedna z czterech tego typu placówek w województwie opolskim, świadcząca usługi dla mieszkańców powiatów: kozielskiego, raciborskiego, strzeleckiego, głubczyckiego, krapkowickiego i częściowo prudnickiego. Tam doskonalił swoje umiejętności i fachową wiedzę. Uczył się m.in. naprawy pierwszych polskich radioodbiorników.

Po pracy uzupełniał wykształcenie zawodowe i rozwijał swoje umiejętności w naprawie wchodzących na polski rynek czarno-białych odbiorników telewizyjnych. Na początku lat 80. ubiegłego wieku, gdy Zakłady Usług Radiowych i Telewizyjnych zostały przejęte przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu i Usług, został mistrzem w nowo otwartym salonie usług radiotechnicznych przy ul. Konopnickiej w Koźlu. Tam m.in. pod jego kierunkiem umiejętności zawodowe przez wiele lat doskonaliła rzesza młodych radiotechników.

Po likwidacji WPHiU i wchłonięciu go przez koncern UNITRA śp. Norbert Bick został szefem nowego punktu UNITRA-SERWIS przy ul. Piastowskiej 8.

W pracy zawodowej stale doskonalił swoje umiejętności. Gdy pod koniec lat 70. ubiegłego wieku na rynek krajowy weszły pierwsze radzieckie telewizory kolorowe, a ich naprawa stała się dużym i skomplikowanym wyzwaniem dla serwisu, kilkukrotnie wyjeżdżał na praktyki zawodowe do producentów tych odbiorników we Lwowie i Rydze.

Również w 1978 r., dzięki kontaktom rodzinnym jego małżonki Czesławy - repatriantki z Kazachstanu i byłej wieloletniej dyrektorki przedszkola w Koźlu przy ul. Roosevelta, odbył półroczny staż zawodowy w USA, gdzie miał możliwość szczegółowego zapoznania się z wchodzącą na rynek światowy nowinką - telewizją satelitarną. Po powrocie z zagranicy wraz ze swoimi współpracownikami uruchomił w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Koźlu pracownię do nauki języków obcych. W tamtych latach była to duża nowość i ewenement na skalę krajową. Po zmianach ustrojowych i wycofaniu się koncernu UNITRA ze świadczenia usług serwisowych, został właścicielem kozielskiego warsztatu naprawy sprzętu radiowego i telewizyjnego.

W czasie zawiadywania serwisem UNITRA dbał o sprawność sprzętu elektronicznego w kozielskim Domu Dziecka, Domu Pomocy św. Karola i w szpitalu. Podarował także kilkanaście odbiorników telewizyjnych i radiowych starszym oraz nieco uboższym mieszkańcom miasta.

Oprócz pracy zawodowej śp. Norbert Bick interesował się historią ziemi kozielskiej, a szczególnie miasta Koźla. Znając biegle kilka języków, wyszukiwał w różnych książkach i artykułach informacje o historii tej ziemi i rodzinnego miasta. Dzięki temu dla wielu osób z kraju i zagranicy stał się studnią wiedzy historycznej o regionie.

23 kwietnia 1967 roku śp. Norbert Bick zapisał się w pamięci mieszkańców Koźla spektakularną akcją odzyskania i przekazania Muzeum Śląska Opolskiego „kozielskiego skarbu”, czyli ponad setki starych monet z XVI i XVII wieku, które zostały odkopane przez koparkę w czasie prac fundamentowych prowadzonych w Koźlu na terenie znajdującym się w pobliżu jego domu, pomiędzy ówczesną ul. J. Lompy a Synów Pułku. Za działanie to otrzymał podziękowania z muzeum w Opolu, a odkryte i odzyskane cenne monety po latach wróciły do Muzeum Ziemi Kozielskiej jako trwały depozyt i są niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających tę placówkę.

Śp. Norbert Bick był człowiekiem uczciwym, skromnym i pracowitym. Udzielał się też społecznie, twórczo i charytatywnie. Był członkiem Towarzystwa Ziemi Kozielskiej, a od 1965 roku także aktywnym członkiem i realizatorem filmowym w amatorskim klubie filmowym „Alchemik” w Kędzierzynie. M.in. jeden z jego licznych filmów o pracy polskich konserwatorów zabytków w NRD, zrealizowany wspólnie z Engelbertem Kralem, został w 1978 roku uhonorowany w Toruniu Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Konkursie Filmów Nieprofesjonalnych o ochronie zabytków i dziedzictwa narodowego.

Śp. Norbert Bick był także sponsorem kozielskiej parafii. Ufundował na rzecz kościoła farnego dwie rzeźby: patrona parafii św. Zygmunta i patrona Śląska - św. Jacka Odrowąża. Od wielu lat zdobią one wnętrze naszej XV-wiecznej świątyni.
Gdy w 1997 i 2010 roku dwie katastrofalne powodzie dotknęły Koźle, również zniszczyły wieloletni dorobek jego i całej rodziny. Najbardziej ubolewał nad tym, że bezpowrotnie utracone zostały liczne cenne i unikalne dokumenty oraz książki. Lecz w tym czasie, dzięki jego przezorności, intuicji i dobremu rozeznaniu sytuacji, ani jeden czekający na naprawę odbiornik radiowy i telewizyjny znajdujący się w UNITRZE-SERWIS nie został zalany.
Po powodzi w maju 2010 roku Norbert Bick był w Koźlu jednym z inicjatorów i założycieli Obywatelskiej Grupy Inicjatywnej „POWÓDŹ 2010”, która obrała sobie za cel mobilizowanie władz lokalnych do działań ukierunkowanych na właściwe i trwałe zabezpieczenie miasta przed kolejnymi kataklizmami.

Śp. Norbert Bick zmarł po długiej chorobie 29 lipca 2023 roku, a 2 sierpnia został pochowany na kozielskim cmentarzu. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzała go rodzina, współpracownicy, znajomi oraz liczni mieszkańcy miasta.

 

 

 

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
1
Events of the day 2 Listopad 2024 (sobota)
3
Events of the day 4 Listopad 2024 (poniedziałek)
Events of the day 5 Listopad 2024 (wtorek)
Events of the day 6 Listopad 2024 (środa)
Events of the day 7 Listopad 2024 (czwartek)
Events of the day 8 Listopad 2024 (piątek)
Events of the day 9 Listopad 2024 (sobota)
Events of the day 10 Listopad 2024 (niedziela)
Events of the day 11 Listopad 2024 (poniedziałek)
Events of the day 12 Listopad 2024 (wtorek)
Events of the day 13 Listopad 2024 (środa)
Events of the day 14 Listopad 2024 (czwartek)
Events of the day 15 Listopad 2024 (piątek)
Events of the day 16 Listopad 2024 (sobota)
Events of the day 17 Listopad 2024 (niedziela)
Events of the day 18 Listopad 2024 (poniedziałek)
Events of the day 19 Listopad 2024 (wtorek)
Events of the day 20 Listopad 2024 (środa)
Events of the day 21 Listopad 2024 (czwartek)
Events of the day 22 Listopad 2024 (piątek)
Events of the day 23 Listopad 2024 (sobota)
Events of the day 24 Listopad 2024 (niedziela)
25
Events of the day 26 Listopad 2024 (wtorek)
27
Events of the day 28 Listopad 2024 (czwartek)
29
Events of the day 30 Listopad 2024 (sobota)
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel