22 września przypada Światowy Dzień bez Samochodu. Z tej okazji Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle, już po raz drugi, zorganizuje szereg atrakcji mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Festyn ekologiczny odbędzie się w godzinach od 9. do 13. w hali widowiskowo-sportowej „Śródmieście” przy al. Jana Pawła II 29. Pierwotnie impreza miała się odbyć w parku Pojednania, jednak z powodu zapowiadanych opadów deszczu oraz obniżenia się temperatury, zwłaszcza w godzinach porannych, zadecydowano o zmianie lokalizacji.
Uczestnicy tego ekologicznego wydarzenia, przedszkolaki oraz dzieci z klas I-III z kędzierzyńsko-kozielskich szkół podstawowych skorzystają z różnorodnych atrakcji i zajęć ekologicznych, przygotowanych przez organizatora. Niepowtarzalną atmosferę zapewnią uczestnikom animatorzy, którzy wprowadzą dzieci w świat ekologii, poprzez warsztaty, konkursy z nagrodami, grę grupową z elementami współzawodnictwa oraz happening.
Ciekawym elementem będzie grupowa gra edukacyjna, gdzie głównym celem będzie pokonanie zanieczyszczeń. Dzieci podzielą się na grupy z animatorami i po kolei wykonają zadania - plastyczne, ruchowe i artystyczne związane z tematem ekologii. W grze zostaną wykorzystane ukryte w różnych punktach listy, na których zostaną opisane zadania do wykonania, aby pokonać zanieczyszczenia oraz informacje, gdzie ukryte są kolejne listy.
Podczas warsztatów dzieci własnoręcznie wykonają (wyczarują) łapacze snów - niegdyś amulety plemion indiańskich. By nadać im magiczne właściwości, amulety zostaną przyozdobione kolorowymi piórkami, paciorkami, tkaninami i innymi zużytymi materiałami, którym dzieci nadadzą drugie życie.
Dzieci będą mogły zrobić zabawki Memory, co z pewnością umili każdemu uczestnikowi poszkolne popołudnia. Przy stanowiskach warsztatowych będzie można nauczyć się jak wykonać grę z przedmiotów, które zapewne trafiłyby do kosza oraz zagrać razem z innymi uczestnikami.
Dodatkowo podczas zajęć powstaną niezwykłe instrumenty z surowców pochodzenia wtórnego: kije deszczowe, kastaniety, bębny, grzechotki, shakery. W ruch pójdą puszki, rurki, plastikowe butelki, metalowe i kartonowe pudełka i wiele, wiele innych na pozór nieprzydatnych przedmiotów, którym nadana zostanie nowa wartość artystyczna. Na zakończenie festynu ekologicznego dzieci wezmą udział w minikoncercie muzyki improwizowanej, wykorzystując do tego instrumenty zrobione podczas warsztatów.