Biuletyn Informacji Publicznej

Uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych

15.03.18
Uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych

Od sześciu już lat dzień 1 marca jest obchodzony w całym kraju jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kędzierzynie-Koźlu uroczystość pod tablicą pamiątkową znajdująca się na ścianie budynku obecnej bursy szkolnej przy ul. Piastowskiej nr 19, zorganizowana przez urząd miasta i starostwo powiatowe, odbyła się po raz czwarty. W tym obiekcie od 28 kwietnia 1945 roku do jesieni 1956 roku znajdowała się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Tegoroczne obchody święta przypadły w „okrągłą”, 70. rocznicę rozpoczęcia przez PUBP w Koźlu likwidacji dwóch siatek Zrzeszenia Niepodległościowego „Wolność i Niezawisłość”(WiN), działających po wojnie w powiecie kozielskim. Po porannej mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śl. za dusze Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin, w południe nieliczni już członkowie rodzin Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele miejskich i powiatowych władz samorządowych, partii politycznych, służb mundurowych i grupa uczniów ze szkół Kędzierzyna-Koźla zebrali się pod budynkiem dawnego PUBP przy 12-stopniowym mrozie. Na tę okazję miejsce uroczystości zostało udekorowane biało-czerwonymi chorągiewkami.

W imieniu organizatorów uczestników uroczystości przywitała Emila Bandrowska z Muzeum Ziemi Kozielskiej. Kwiaty pod tablicą pamiątkową w imieniu władz miasta i powiatu złożyli: prezydent miasta Sabina Nowosielska i wicestarosta Józef Gisman, senator RP Grzegorz Peczkis, przedstawiciele rady miasta, delegacja Stowarzyszenia Kresowian oraz Urszula Wilczyńska - żona kpt. Władysława Wilczyńskiego - zastępcy dowódcy WiN z Gościęcina, a także dzieci winowców: Danuta Ceglarek i jej brat Henryk Wierny, Bogusław Rogowski i jego 86-letni brat Mieczysław, Remigiusz Ostrowski, Elżbieta Szyk i członkowie partii politycznych, oficerowie z Wojskowej Komendy Uzupełnień, służby więziennej, policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele kilku instytucji miejskich i powiatowych i dyrektorzy szkół.

Zwracając się do zebranych, senator RP Grzegorz Peczkis powiedział m.in.: „Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciw sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej, szacowanej na 120 do 180 tysięcy żołnierzy antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali Europy.(…) Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość do ofiar na rzecz idei niepodległościowych pozwoliły na kontynuację oporu po wojnie. Nie jest rzeczą oczywistą, że historia będzie trwać w umysłach ludzi w prawdzie. Najbardziej podstawowe kwestie przeszłości Narodu polskiego są w dzisiejszym świecie kwestionowane. Brak nauczania historii w polskich szkołach owocuje niezdecydowanym milczeniem wielu młodych ludzi, którym nie przedstawiono prawdy z przeszłości, którzy jej nie znają. Są jednak chlubne wyjątki, które własnym wysiłkiem pielęgnują pamięć jak nasz Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle oraz ministranci. Chwała im za to, co robią. Trzeba się przeciwstawić zakłamaniu i zapomnieniu z szacunku dla ludzi, którzy w imię prawdy i wolności w wierze ojców naszych w Boga oddawali swoje życie. Dumni z ich walki, oddajemy im hołd”…

Pierwsza na Opolszczyźnie tablica pamiątkowa przypominająca o martyrologii Żołnierzy Wyklętych została odsłonięta i poświęcona 1 marca 2015 roku, po wieloletnich staraniach Bogusława Rogowskiego - emerytowanego kozielskiego dziennikarza, którego ojciec Józef został aresztowany 1 listopada 1948 roku wraz z 10 członkami kierownictwa kozielskiej organizacji niepodległościowej Wolność i Niezawisłość (WiN). W budynku dzisiejszej bursy był więziony i torturowany przez ubeckich oprawców. Następnie po półrocznym brutalnym śledztwie winowcy z Koźla zostali przez Sąd Wojskowy z Katowic skazani w procesie pokazowym na kary od sześciu do piętnastu lat więzienia, utratę praw obywatelskich i konfiskatę mienia.

Po kilku miesiącach, jesienią 1949 roku, po dwudniowej pacyfikacji Gościęcina przez batalion Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Prudnika do lochów w gmachu UB przy ulicy Piastowskiej 19 oraz do piwnic w sąsiedniej Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej, trafiło kolejnych 70 członków WiN grupy „Olimpia” z Gościęcina. Po wielomiesięcznym brutalnym śledztwie 27 z nich zasiadło na ławie oskarżonych przed Sądem Wojskowym. Na procesie pokazowym odbywającym się w obecnej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Koźlu zostali oni skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat, chociaż dla dwóch członków ścisłego kierownictwa grupy prokurator żądał kary śmierci oraz konfiskaty mienia i utraty praw obywatelskich. Swoje wyroki skazani odsiadywali w najcięższych więzienia dla przestępców politycznych.

Podczas tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamiętano także o ludziach, którzy kultywują pamięć o bohaterach i przypominają społeczeństwu ich losy w tamtych tragicznych czasach. Dziękując za trud i pracę prezydent RP Andrzej Duda wręczył Brązowe Medale Zasługi prezesowi Stowarzyszenia „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle” Krzysztofowi Tyliszczakowi oraz jego zastępcy Krzysztofowi Marcinkiewiczowi. W tym samym dniu w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu wojewoda opolski Adrian Czubak odznaczył 16 mieszkańców Opolszczyzny odznaczeniami państwowymi. Wśród nich były osoby związane z Kędzierzynem-Koźlem: Bolesław Bezeg - dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej oraz dwoje dzieci Żołnierzy Niezłomnych: Danuta Lipa - szefowa kędzierzyńskiego koła Armii Krajowej oraz Janusz Jaworski, emeryt z Koźla. Pięciu członków Stowarzyszenia „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”: Tomasz Kozak, Piotr Niewadzisz, Piotr Wojtasik, Bartłomiej Łyskaniuk oraz Krzysztof Trybuła „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość” otrzymało medale „Pro Patria”.

W piątek, 2 marca w kozielskim domu kultury przy ul. Skarbowej gdański bard i piosenkarz Andrzej Kołakowski wystąpił w bardzo przejmującym i patriotycznym repertuarze pt.: „Nie giń, Polsko”.

Bogusław ROGOWSKI

Foto: BOR/Internet

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 Sierpień 2024 (czwartek)
Events of the day 2 Sierpień 2024 (piątek)
Events of the day 3 Sierpień 2024 (sobota)
Events of the day 4 Sierpień 2024 (niedziela)
Events of the day 5 Sierpień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 6 Sierpień 2024 (wtorek)
Events of the day 7 Sierpień 2024 (środa)
Events of the day 8 Sierpień 2024 (czwartek)
Events of the day 9 Sierpień 2024 (piątek)
Events of the day 10 Sierpień 2024 (sobota)
Events of the day 11 Sierpień 2024 (niedziela)
Events of the day 12 Sierpień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 13 Sierpień 2024 (wtorek)
Events of the day 14 Sierpień 2024 (środa)
Events of the day 15 Sierpień 2024 (czwartek)
Events of the day 16 Sierpień 2024 (piątek)
Events of the day 17 Sierpień 2024 (sobota)
Events of the day 18 Sierpień 2024 (niedziela)
Events of the day 19 Sierpień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 20 Sierpień 2024 (wtorek)
Events of the day 21 Sierpień 2024 (środa)
Events of the day 22 Sierpień 2024 (czwartek)
Events of the day 23 Sierpień 2024 (piątek)
Events of the day 24 Sierpień 2024 (sobota)
Events of the day 25 Sierpień 2024 (niedziela)
Events of the day 26 Sierpień 2024 (poniedziałek)
Events of the day 27 Sierpień 2024 (wtorek)
Events of the day 28 Sierpień 2024 (środa)
Events of the day 29 Sierpień 2024 (czwartek)
Events of the day 30 Sierpień 2024 (piątek)
Events of the day 31 Sierpień 2024 (sobota)
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel