Biuletyn Informacji Publicznej

Ćma bukszpanowa – nowy szkodnik w ogrodach

06.06.18
Ćma bukszpanowa – nowy szkodnik w ogrodach

Masz w swoim ogródku posadzone bukszpany? Uważaj na ćmę bukszpanową. To zupełnie nowy roślinny szkodnik, który nie ma żadnych naturalnych wrogów. Póki co nie udało się także opracować żadnych chemicznych środków walki z tym owadem. W tym roku kilka osobników tego inwazyjnego motyla zaobserwowano również na terenie Kędzierzyna-Koźla.

Ćma bukszpanowa osiąga do 4 cm rozpiętości skrzydeł, co czyni ten gatunek największym wśród europejskich przedstawicieli wachlarzykowatych (Crambidae). Dzięki bardzo charakterystycznemu ubarwieniu skrzydeł są one łatwe do rozpoznania. Częściej spotykana forma biała posiada opalizujące skrzydła z szeroką, brązową smugą biegnącą wzdłuż przedniego brzegu przedniego skrzydła i jeszcze szerszymi obwiedzeniami tej samej barwy biegnącymi wzdłuż brzegów zewnętrznych obu par skrzydeł. Znaczny odsetek populacji stanowią osobniki z brązowym tłem skrzydeł, wyraźnym fioletowym połyskiem i kontrastująco białą, półksiężycowatą plamą.

W Europie Środkowej gatunek wydaje dwa lub trzy pokolenia w ciągu roku, w zależności od warunków pogodowych i klimatycznych. Larwy rozwijają się na liściach i pędach bukszpanu, intensywnie przędąc jedwabne nici. Młodsze osobniki ogryzają brzegi liści, starsze zjadają je niemal w całości. Przy intensywnym żerowaniu często dochodzi do całkowitego pozbawienia rośliny liści (defoliacji pędów), a nawet ich usychania.

Póki co nie udało się opracować żadnej skutecznej metody chemicznej, która pomogłaby zwalczać te owady. Najważniejsza jest częsta obserwacja roślin, abyśmy mogli w porę zareagować. Co kilka dni należy przyglądać się dokładnie krzewom i sprawdzić, czy nie występują na nich liście z nadgryzieniami i przędzą. Krzewy trzeba oglądać uważnie, ponieważ młode gąsienice często rozpoczynają żer w wewnętrznych przestrzeniach korony. Gąsienice, możliwie w jak najwcześniejszym stadium rozwoju, należy wyłapywać i niszczyć. Możemy je zbierać ręcznie, otrząsać je z krzewu lub zmywać wodą pod wysokim ciśnieniem. Wyłapywanie gąsienic często jest wystarczającą metodą ochrony, szczególnie w ogrodach przydomowych, w których rośnie jedynie kilka krzewów.

Ćmę bukszpanową możemy próbować zwalczać środkami bazującymi na pyretroidach, które zadziałają na gąsienice kontaktowo i żołądkowo (np. Decis, Mospilan, Karate Zeon).

W walce z ćmą bukszpanową bardzo pomocne są również tablice lepowe, które wychwytują szkodniki, albo pułapki feromonowe (np. Buxatrap). Zawierająo one w sobie feromon płciowy, na który już z daleka reagują samce ćmy bukszpanowej. Samce kierują się w stronę rosnącego stężenia feromonu, trafiają do pułapki i przyklejają się do znajdującego się wewnątrz lepu. Wytworzona przez nie tzw. „chmura feromonowa" zakłóca komunikację ciem: samce nie znajdują samic, bo zostaną uwięzione w pułapce, a te nie złożą jaj. Dzięki pułapkom mamy szansę kontrolować rozwój ćmy bukszpanowej.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków ochrony roślin należy dokładnie przeczytać etykietę, na której znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące ich stosowania.

Kalendarz wydarzeń - Dzieje się!

p w ś c p s n
Events of the day 1 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 2 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 3 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 4 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 5 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 6 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 7 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 8 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 9 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 10 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 11 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 12 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 13 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 14 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 15 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 16 czerwiec 2024 (niedziela)
Events of the day 17 czerwiec 2024 (poniedziałek)
Events of the day 18 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 19 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 20 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 21 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 22 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 23 czerwiec 2024 (niedziela)
24
Events of the day 25 czerwiec 2024 (wtorek)
Events of the day 26 czerwiec 2024 (środa)
Events of the day 27 czerwiec 2024 (czwartek)
Events of the day 28 czerwiec 2024 (piątek)
Events of the day 29 czerwiec 2024 (sobota)
Events of the day 30 czerwiec 2024 (niedziela)
Pokaż panel załatw sprawę
Pokaż panel Facebook
Pokaż panel YouTube
Show Instagram panel