Od kilku dni słupki rtęci wskazują coraz wyższe temperatury, a my wleczemy się krok za krokiem po rozgrzanych miejskich chodnikach i asfalcie. Za nami podążają nasi czworonożni pupile – często z wywieszonymi językami. Jak dbać o nasze psy w upał?
Normalna temperatura psa to 38-39 0C. Pies nie ma gruczołów potowych. Aby obniżyć temperaturę ciała, stroszy sierść i zieje, aby pobrać chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Psy nie mają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego przegrzewają się bardzo łatwo. Jak więc zadbać o naszego pupila, aby w komfortowy sposób przetrwał największe upały?
- Zapewnijmy mu stały dostęp do chłodnej wody. W innym wypadku może dojść do odwodnienia, które stanowi zagrożenie życia. Zwierzaki, tak jak ludzie, w upalne lato piją więcej wody niż w chłodniejszych miesiącach roku. Pamiętajmy, aby wodę w misce wymieniać dosyć często, bo w ciepłym otoczeniu w wodzie namnażają się drobnoustroje.
- Pies musi mieć możliwość schronienia się przed słońcem. Nie zostawiajmy go w ogrodzie, na balkonie czy podjeździe, który jest nasłoneczniony, a pies nie ma możliwości schowania się w zacienione miejsce. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać psa zamkniętego w samochodzie! Nawet uchylenie szyby na niewiele się zda, bo temperatura w stojącym na słońcu aucie może dojść do kilkudziesięciu stopni Celsjusza.
- Ograniczmy spacery w ciągu upalnego dnia do minimum: Starajmy się wyprowadzać pieska tylko we wczesnych godzinach rannych i wieczornych, kiedy temperatura powietrza nie jest tak wysoka. Pamiętajmy, aby w upalny dzień nie zachęcać pupila do intensywnego wysiłku i biegania, zwłaszcza po jedzeniu. Psy stare i z nadwagą, a także te rasy piesków o płaskiej części twarzowej jak buldogi czy pekińczyki należy stanowczo pozostawić w domu, w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu.
- Na spacer wybierajmy miejsca, w których nasz pupil będzie mógł chodzić po trawie – stanowczo unikajmy betonowych chodników i innych ciemnych nawierzchni, pamiętajmy, że piesek może poparzyć łapki, zanim dostrzeżemy pierwsze objawy (jak np. lizanie łap i odmowę dalszego spaceru).
- W podróży z psem należy pamiętać o regularnych przerwach w trasie i nawadnianiu zwierzaka. Co 1–2 godziny powinniśmy wypuścić psa z samochodu na krótki spacer – najlepiej w zacienionym miejscu. Musimy mieć ze sobą butelkę zimnej wody, którą będziemy mogli mu podać w trakcie tych przerw.
- Psiaka, który wyjątkowo nie radzi sobie z wysoką temperaturą, można również spryskiwać chłodną wodą lub okryć mokrym, chłodnym ręcznikiem. Pamiętajmy jednak, że ręcznik po pewnym czasie nagrzeje się od ciała zwierzaka i zacznie go ogrzewać, zamiast chłodzić. Należy więc zwilżać go regularnie i nie przesadzać z długością okładów.
Pamiętajmy zwłaszcza, aby:
Zwierzętom pozostawionym w domu należy przygotować kilka misek ze świeżą wodą, zwłaszcza, gdy na dłużej pozostaną same. Zasłońmy okna, aby promienie słoneczne nie nagrzewały pomieszczeń. Nie zamykajmy drzwi od łazienki czy kuchni, gdzie przeważnie jest chłodniej.
Psom żyjącym przy domu zorganizujmy zacienione miejsce, gdzie mogą się osłonić przed słońcem. Zwierzęta na łańcuchu puśćmy luzem w ogrodzonym płotem podwórku lub wypuśćmy do dużego kojca. Nie zamykajmy ich w blaszanych pomieszczeniach i pokojach bez wentylacji.
OS